Filodendron jest jak dzieło sztuki stworzone przez Matkę Naturę. W naturze występuje kilkaset gatunków, które potrafią bardzo różnić się kolorem, kształtem i wielkością liści. W domowej uprawie spotkamy tylko wybrane z nich, za to wszystkie świetnie prezentują się we wnętrzach. Ze względu na swoje walory dekoracyjne często pojawiają się one w domach i biurach.


Reklama

Roślina ta została po raz pierwszy opisana w 1644 r., a jej nazwę nadano w 1829 r. Słowo filodendron wywodzi się z języka greckiego: „philo” oznacza „miłość” lub „uczucie”, a „dendron” to „drzewo”. W wolnym tłumaczeniu oznacza ona „miłośnika drzew” i nie jest to nazwa przypadkowa – filodendron jest prawdziwym wspinaczem, który uwielbia „obejmować” drzewa. Część z nich to pnącza, które w swoim naturalnym środowisku lasów deszczowych Ameryki Południowej otulają drzewa by dostać się do światła.

Filodendron w objęciach z kauczukowcem

To, co zwraca największą uwagę w przypadku filodendronów to oczywiście liście, które mogą być małe lub duże, owalne, spiczaste, pierzaste albo sercowate. Czasami mają głębokie nacięcia lub przyciągające wzrok, pięknie wybarwione żyłki lub plamy. Zwykle są zielone, ale nie tylko. Bardzo atrakcyjnie wyglądają filodendrony z różowymi, białymi lub czerwonymi wybarwieniami. Ich liście są często stosunkowo grube i skórzaste, dzięki czemu nie odparowują szybko wilgoci. Jest to jeden z powodów, który sprawia, że filodendron jest łatwy w uprawie – nie potrzebuje on wiele wody. Pod względem wielkości gatunki spotykane na rynku kwiatowym mogą mieć od zaledwie 40 cm wysokości, aż po dwu metrowe rośliny w rozmiarze XXL.

Które odmiany należą do najciekawszych? Filodendrony zaskakują swoją różnorodnością i każdy jest na swój sposób niezwykły. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się odmiany o kolorowym wybarwieniu, na przykład filodendron pnący Brasil (Philodendron scandens), o ciemnozielonych liściach z jasnożółtymi, nieregularnie rozmieszczonymi plamami. Innym kolorowym filodendronem jest odmiana ‘Pink Princess’ (Philodendron erubescens), której liście potrafią być zielone lub… różowe albo w obydwu tych kolorach. Dwukolorowa jest także White Princess (Philodendron erubescens), której liście są zielono-białe. Te dwie ostatnie odmiany są gratką dla kolekcjonerów: trudno je dostać, a jeżeli już się uda, to cena zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.

Bardzo ciekawą odmianą jest filodendron squamiferum, którego czerwonawe pędy pokryte są przepięknymi, gęstymi “włoskami”, a jego błyszczące, pięcioklapowe liście z wycięciami mogą osiągać całkiem spore rozmiary. Do piękniejszych filodendronów uprawianych we wnętrzach należy także filodendron xanadu, który może wyrosnąć na wysokość 1,5 metra i osiągnąć jeszcze większą szerokość zabierając sporą część pomieszczenia. Same liście, które są mocno powycinane i mogą mierzyć 40 cm długości.

Filodendrony to wspaniałe rośliny doniczkowe, które dają ogromne możliwości w dekoracjach wnętrz. Liście filodendronów mogą być również wykorzystywane we florystyce, jako ciekawy dodatek do kompozycji kwiatowych. Na koniec warto wspomnieć, że filodendronem nazywana jest także szalenie popularna monstera dziurawa, choć… tak na prawdę nim nie jest. Monstera to odrębny rodzaj roślin, który należy do tej samej co filodendron rodziny obrazkowatych (Araceae).

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl