Florystyka w pigułce i od podszewki

31/05/2013

13go maja 2011 roku na łamach ForumKwiatowego.pl ukazał się pierwszy artykuł autorstwa Agnieszka Zakrzewskiej z serii “Florysta za obiektywem,” w którym prekursorsko wyruszyliśmy na spotkanie z fotografią florystyczną. Dzisiaj – dokładnie 2 lata później – na półki sklepów trafia jej pierwsza książka pt.

Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów.


florystyka i kwiaciarnie
 

“Florystyka to przede wszystkim sztuka układania kwiatów — i nawet już ta krótka definicja zawiera w sobie dwie niezwykle ważne informacje. Przede wszystkim mówi nam, że florystyka jest dziedziną sztuki, czyli czymś, co wymaga zarówno znajomości wachlarza technik i opanowania umiejętności warsztatowych, jak i dużej dozy kreatywności i wyobraźni, a nawet i odrobiny talentu…” pisze Agnieszka we wstępie do swojej książki, uświadamiając czytelnikowi że wbrew powszechnym, błędnym wyobrażeniom o naszym zawodzie, florysta to nie tylko “pani dla przyjemności układająca cały dzień kwiatki.”

Liczbę polskich książek poświęconych florystyce moglibyśmy policzyć praktycznie na palcach jednej ręki, niewiele jest u nas również przedruków pozycji zagranicznych. Jednocześnie promocja florystyki i kultury wręczania kwiatów to coś, czego naszej branży pilnie potrzeba – i “Świat florystyki” z pewnością przyjdzie nam tu z pomocą.

Florystyka w pigułce i od podszewki

Jak łatwo zgadnąć już na podstawie tytułu, “Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów.” to książka składająca się z dwóch głównych części. Pierwsza to podstawy florystyki, zarówno dla hobbistów, jak i dla osób pracujących w kwiaciarni, zwłaszcza dla początkujących florystów. Dla tych mniej doświadczonych będzie to kopalnia nowych informacji, dla tych bardziej doświadczonych – pomocne zebranie w jednym miejscu wiedzy z zakresu teorii koloru, zasad kompozycji i podstawowych technik. “Sztukę układania kwiatów opisuje się czasem jako projektowanie i myślę, że jest to spostrzeżenie jak najbardziej trafne…” – pisze Agnieszka – “(…) Dobry projekt to nie tylko kwestia ciekawego pomysłu i kreatywności, to również w dużej mierze zasługa umiejętnego posługiwania się takimi zagadnieniami jak dobór kolorów i tekstur, wykorzystanie przestrzeni, dopasowanie form i kształtów, wyczucie proporcji i harmonii.”


florystyka i kwiaciarnie
 

Pełny ciekawostek i oryginalnych spostrzeżeń jest obszerny rozdział poświęcony teorii barw. Zagadnienia takie jak dobór kolorów czy ich znaczenie Agnieszka opisuje z unikalnego, florystyczno-fotograficznego punktu widzenia. Oprócz standardowych zasad komponowania barw we florystyce dowiemy się więc np. dlaczego osoby starsze ucieszy bukiecik w kolorze niebieskim i jak dobierać kolory kwiatów do różnych typów oświetlenia – od romantycznego światła o zmierzchu po industrialne jarzeniówki. I ponieważ jest to książka w 100% poświęcona florystyce – wszystkie zagadnienia zilustrowane są zdjęciami i grafikami prac florystycznych i kwiatów.
florystyka i kwiaciarnie

Fotografia florystyczna po raz pierwszy…

Druga cześć książki poświęcona jest oczywiście fotografii florystycznej, czyli temu, jak lepiej fotografować swoje prace florystyczne – i to bez dostępu do profesjonalnego studia florystycznego. Jest to pierwsza książka o fotografii na rynku polskim – a właściwie i na europejskim – skierowana właśnie do florystów. Ci, którzy znają styl pisania Agnieszki z forumowej serii “Florysta za obiektywem” oraz jej styl uczenia z prowadzonych przez nią warsztatów, wiedzą że znajdziemy tu przejrzyste, pisane lekkim i zrozumiałym stylem wyczerpujące porady, wskazówki i inspiracje. Nauczymy się lepiej posługiwać swoim aparatem, poprawimy nasze umiejętności techniczne i kompozycyjne, dowiemy się jaki rodzaj pracy jak najlepiej ustawić przed obiektywem i jak radzić sobie z tymi uparcie niefotogenicznymi. To cenne informacje, które pomogą nam stworzyć atrakcyjne portfolio naszych prac, a tym samym zyskać nowych klientów i promować florystykę.
Inspiracje przez cały rok

W “Świecie florystyki. Sztuce układania i fotografowania kwiatów.” Znajdziemy również opis podstawowych technik i materiałów florystycznych, a także rozdział w którym wykorzystamy je do wykonania krok-po-kroku prostych, atrakcyjnych dekoracji kwiatowych na każdą porę roku – a także na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Będą to zarówno ciekawe pomysły do wykorzystania w kwiaciarni, jak i przez hobbistów w domu. Ale jak pisze Agnieszka we wstępie do rozdziału 3ciego – “Pracy z kwiatami nie można nauczyć się jedynie z książek — potrzebna jest tu praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Tak jak w przypadku wielu innych zagadnień, doświadczenie jest tu niezbędne, ale równie ważna jest leżąca u jego podstaw wiedza i teoria, której sporą część znajdziemy właśnie w książkach.” Dlatego nie przeczytamy tu o takich zagadnieniach jak techniki typowe dla florystyki ślubnej czy żałobnej – by je opanować, autorka książki odsyła początkujących florystów na warsztaty i kursy do profesjonalnych szkół florystycznych.

 

florystyka i kwiaciarnie
Ciekawym dodatkiem są dwa pełne pomysłów i atrakcyjnych zdjęć rozdziały poświęcone nieco bardziej niszowym tematom – jeden o wykorzystaniu warzyw i owoców we florystyce, a drugi o floralnym pakowaniu prezentów i dekorowaniu naczyń.

“W niektórych krajach, m.in. w Holandii, owoce i warzywa już od lat uznawane są za pełnowartościowy materiał florystyczny. Jeśli się chwilę nad tym zastanowić, nie powinno nas to dziwić — w końcu są to żywe materiały pochodzenia roślinnego, występujące w szerokiej gamie fascynujących kształtów, kolorów i tekstur…” – pisze Agnieszka. Dlatego przygotujcie się na florystyczne spotkanie nie tylko z popularnymi u nas jabłkami, ale i z bakłażanem, kalafiorem, czerwoną porzeczką, a nawet i marchewką i ziemniakami.
Florystyka i fotografia – para o uroku nieodpartym

Za różową okładką z tulipanem w ramce kryje się kopalnia informacji i kilkaset kolorowych fotografii, które opowiedzą nam o fascynującym świecie florystyki i podpowiedzą, jak go fotografować. Zdecydowanym atutem tej pozycji jest fakt, iż autorka z zawodu i wykształcenia jest zarówno profesjonalnym florystą, fotografem, jak i content writerem. Potrafi więc nie tylko umiejętnie połączyć ze sobą oba artystyczne światy, ale i przedstawić je czytelnikowi w ciekawy i zrozumiały sposób, malując je słowem.

Dzięki temu, że zarówno tekst, jak i wszystkie fotografie oraz większość prac w książce stworzone zostały przez jedną osobę, książka stanowi niezwykle spójną, jednolitą, w pełni przemyślaną całość. Coś dla siebie powinni tu znaleźć wszyscy, którzy pracują bądź chcą pracować z kwiatami – bez względu na poziom zaawansowania. A jako książka o kwiatach i dekoracjach z atrakcyjną szatą graficzną, jest to również doskonały prezent dla wszystkich, którzy kochają piękno wokół siebie.

(“Świat florystyki. Sztuka układania i fotografowania kwiatów.” Autor: Agnieszka Zakrzewska “- już w sprzedaży, wydawnictwo Septem/Grupa Helion, dostępny w Empikach i innych księgarniach oraz na http://septem.pl/ksiazki/swiat-florystyki-sztuka-ukladania-i-fotografowania-kwiatow-agnieszka-zakrzewska,sztukw.htm,
cena ok. 60PLN)

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/swiatflorystyki

florystyka i kwiaciarnie

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl