Hiacynty kwitną w naszych domach zimą, dzięki czemu możemy poczuć namiastkę tak bardzo wyczekiwanej wiosny. Kwiaty te w każdej wersji wyglądają zachwycająco – w doniczce, szkle czy w aranżacji w towarzystwie innych roślin. Skąd pochodzą? Jak należy je pielęgnować by dłużej kwitły?


Reklama

Hiacynt pochodzi z rejonu basenu Morza Śródziemnego. W Europie jego kariera zaczęła się w XVI wieku, kiedy został przywieziony z Konstantynopola do Wiednia, a potem do Holandii. Początkowo kwiaty te nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale z czasem, gdy ogrodnikom udało się poszerzyć gamę kolorów i odkryto formę dwukwiatową, kariera hiacynta w końcu nabrała rozpędu. Na początku XVIII wieku stał się rośliną cenną i pożądaną, podobnie tak jak miało to miejsce w przypadku tulipanów sto lat wcześniej. W kolejnym stuleciu hiacynty nadal cieszyły się niezwykłą popularnością, a ceny cebul był tak wysokie, że można je było spotkać wyłącznie w domach najbogatszych. Obecnie hiacynt należy do najważniejszych kwiatów uprawianych w Holandii. Jego roczna produkcja wynosi około 46 milionów sztuk, a wartość eksportu w 2020 roku wyniosła prawie 30 milionów Euro. Czterysta lat po niezbyt obiecującej premierze hiacynt nadal cieszy się wielką popularnością. Na szczęście dzisiaj każdy może sobie pozwolić na to, by postawić go na parapecie w swoim domu.

Najczęściej hiacynty można spotkać w trzech kolorach: białym, różowym i niebieskim, ale na rynku dostępne są również inne: łososiowy, czerwony, fioletowy, żółty czy pomarańczowy. Zaletą hiacyntów są nie tylko piękne i żywe barwy ich kwiatów, ale też to, że są bardzo łatwe w pielęgnacji.

Rośliny te nie wymagają szczególnej opieki, a wszystko czego potrzebują przechowują w cebuli. Wystarczy im trochę wody i ziemi w doniczce, by urosły i zakwitły. Nie mają też dużych wymagań oświetleniowych: mogą stać zarówno w oknie, jak i na stole z dala od światła. Trzeba jednak pamiętać, że hiacynt lubi światło i – podobnie jak inne rośliny cebulowe – ma tendencję do jego szukania. Dlatego postawiony dalej od okna będzie się chylił w jego kierunku.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie hiacynta?

  • Wielkość doniczki, liczba cebulek w doniczce, kształt rośliny, kolor, stopień rozwoju, liczba kwiatów na łodydze – wszystkie te elementy należy wziąć pod uwagę podczas zakupu.
  • Upewnij się, że roślina jest zdrowa i nie ma szkodników.
  • Zwróć uwagę na korzenie. Czasami cebulki mogą być źle ukorzenione i luźne w doniczce.
  • Pąki i liście. Zwróć uwagę czy pąki na szczycie rośliny nie są wyschnięte, a liście nie są żółte. Zazwyczaj jest to spowodowane błędami w uprawie. Dobrze rozwinięte, kolorowe pąki oznaczają mniejsze ryzyko zahamowania kwitnienia i schnięcia.
  • Grzyb. Jeśli na cebulkach lub podłożu są grzyby, to oznacza, że hiacynt miał zbyt wilgotno.

Wskazówki dla konsumentów:

  • Kup hiacynt w zarodku – wtedy będziesz mógł cieszyć się nim dłużej. Czasami cebula może mieć więcej niż jedną łodygę, na której wyrośnie kwiat. Hiacynty można też ściąć i umieścić w wazonie.
  • Podlewaj oszczędnie i regularnie. Pozwól by ziemia w doniczce wyschła przed kolejnym podlewaniem.
  • Nie lej wody do cebuli, bo może zgnić. Podlewaj bezpośrednio do ziemi, gdzie korzenie będą mogły ją pobrać.
  • Jeśli cebula wydaje się trochę twarda w uprawie lub jeśli pączek wygląda na suchy, możesz podlać hiacynta letnią wodą.
  • Hiacynty przetrwają znacznie dłużej w chłodniejszej temperaturze, unikaj więc stawiania ich w zbyt ciepłych pomieszczeniach.
  • Jeśli łodyga staje się długa, można umieścić podporę – wystarczy mały patyczek albo większa osłonka, na krawędzi której łodyga znajdzie podparcie.

Hiacynty w kompozycjach florystycznych

Jako kwiat cięty hiacynt nadaje się szczególnie do bukietów mieszanych z innymi wiosennymi kwiatami, takimi jak tulipany, irysy, zawilce lub narcyzy. Jest również pięknym dodatkiem do bukietów ślubnych. Jego małe kwiatuszki można oddzielić i przykleić lub nawlec na drut tworząc girlandę. Hiacynty w wersji doniczkowej są często używane jako element kompozycji w naczyniu. Ładnie prezentują się w otoczeniu naturalnych dodatków: mchu, gałązek, owocujących pędów, szyszek. Mogą też być wyjęte z ziemi i w całości razem z cebulą użyte w różnego rodzaju aranżacjach – od najprostszych (np. jako pojedynczy kwiat w szklanym naczyniu) po bardziej kreatywne i zaawansowane instalacje florystyczne. Jest to możliwe dzięki temu, że cebula zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych i wody, aby roślina mogła się rozwijać i zakwitnąć bez konieczności podlewania jej.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl