Jak wyhodować sobie świeże powietrze?

12/05/2015

W jaki sposób zapewnić sobie czyste powietrze w domu lub biurze? Odpowiedź na to pytanie zawdzięczamy badaczowi Kamalowi Meattle, który zamieszkuje jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie: Delhi. Problem braku czystego powietrza dotknął go osobiście gdy wskutek alergii pojemność jego płuc zmalała do 70%. Z pomocą NASA odkrył w jaki sposób zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza żyjąc nawet w tak zanieczyszczonym miejscu jak Delhi. Rozwiązanie swojego problemu znalazł nie gdzie indziej, niż w naturze. Jak się okazuje istnieją trzy zwykłe rośliny doniczkowe, które są w stanie zapewnić człowiekowi przeżycie nawet w szczelnie zamkniętym pomieszczeniu! Jakie to rośliny?


Reklama

Są to: areka żółtawa (Chrysalidocarpus lutescens), sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) i epipremnum złote (Epipremnum aureum).

Areka żółtawa usuwa CO2 i zamienia go w tlen. Dla jednej osoby potrzeba czterech wysokich do ramion roślin, które należy uprawiać hydroponicznie lub na biohumusie. Trzeba je też odpowiednio pielęgnować: przecierać przynajmniej raz w tygodniu i wystawiać na zewnątrz co trzy, cztery miesiące.
Sansewieria (wężownica) to tzw. roślina sypialniana, ponieważ zamienia CO2 na tlen w nocy. Dla jednej osoby potrzeba od sześciu do ośmiu wysokich do pasa sztuk. Trzecią rośliną jest epipremnum złote, które najlepiej uprawiać hydroponicznie. Ta wyjątkowa roślina usuwa formaldehydy i inne lotne chemikalia.

trzy2-

Tak oto Kamal Meattle opowiada o swoim eksperymencie:

(…)Przy pomocy tych trzech roślin, można wytwarzać całe potrzebne człowiekowi świeże powietrze. Tak naprawdę mógłbyś być w butli zamkniętej szczelnie, a i tak byś nie umarł i nie potrzebowałbyś żadnego świeżego powietrza z zewnątrz. Wypróbowaliśmy te gatunki roślin w naszym własnym 20-letnim budynku w Delhi, który ma 4600 m2 powierzchni. Jest w nim prawie 1200 takich roślin na 300 osób. Nasza badania wykazały, że istnieje 42% prawdopodobieństwo, że stężenie tlenu we krwi podniesie się o 1% przebywając w tym budynku przez 10 godzin. Rząd Indii to potwierdził i opublikował badanie pokazujące, że jest to najzdrowszy budynek w New Delhi. To badanie wykazało, że w porównaniu do innych budynków, zmniejszyło się występowanie podrażnień oczu o 52%, układu oddechowego o 34%, bólów głowy o 24%, upośledzenia oddychania o 12% i astmy o 9%.(…) Nasze doświadczenia pokazują niesamowity wzrost ludzkiej produktywności o ponad 20%, dzięki użyciu tych roślin. Jak również zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach aż o 15%, bo nie ma potrzeby dostarczać tyle świeżego powietrza. Obecnie powielamy to w budynku o powierzchni 158 tys. m2, w którym będzie 60 tysięcy tych roślin. (…)

pic_1374487181

” Personal Fresh Air” – projekt zainspirowany wynikami badań. Autor: Julio Radesca

O tym, że rośliny produkują tlen i filtrują powietrze z zanieczyszczeń dobrze wiemy od dawna. Ale stawiając doniczkę z kwiatkiem na parapecie traktujemy to raczej dekoracyjnie, a fakt, że sprzyja to naszemu zdrowiu jest dodatkowym “bonusem”. Teraz, kiedy dokładnie wiemy czego nam potrzeba by oddychać całkowicie świeżym powietrzem możemy zorganizować sobie takie zielone płuca w każdym wnętrzu.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl