Walentynki, Dzień Kobiet, Wielkanoc, Dzień Matki… Sprzedaż w kwiaciarni żyje zgodnie z rytmem przeróżnych okazji i świąt. A co z okresem pomiędzy tymi świętami? Jak powalczyć o sprzedaż pomiędzy najważniejszymi wydarzeniami branży kwiatowej? Jednym ze sposobów jest przekonywanie klientów, że posiadanie kwiatów jest powodem samym w sobie i że warto wpadać do kwiaciarni w każdym czasie.


Reklama

Jak korzystać z kanałów marketingowych w kwiaciarni?

Większość florystów ma już opanowane social media, wielu ma też swoją stronę internetową czy listę mailingową, za pomocą których prezentują swoją ofertę. Jednak kanał, który wykorzystuje się do komunikacji z klientem to jedno, a zupełnie inną sprawą jest to, co za jego pomocą przekazujemy. Oprócz prezentacji pięknych kompozycji warto też zastanowić się nad tym jak “ubrać” swój przekaz aby był bardziej atrakcyjny dla odbiorcy. Poniżej prezentujemy 15 powodów, które mogą sprowadzić Twojego klienta do kwiaciarni poza głównymi okazjami i świętami. Na bazie tych pomysłów możecie prowadzić komunikację ze swoimi klientami.

1. Pielęgnuj swoje dobre samopoczucie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia ważność dbania o siebie, zwłaszcza wobec rosnącego stresu i niepokoju. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydują się na zakup kwiatów dla siebie. To wspaniały prezent, który dostarcza piękna i bliskości z naturą, pomagając jednocześnie złagodzić napięcie, odprężyć się i naładować akumulatory.

2. Ciesz się z sukcesów swoich bliskich

Daj swoim klientom znać, że kwiaty to doskonały sposób na celebrowanie osiągnięć swoich bliskich i przyjaciół. Awans w pracy czy kupno domu to doskonałe okazje, aby podarować bukiet kwiatów. Takie gesty uznania motywują i dodają skrzydeł w dążeniu do większych celów.

3. Podaruj bukiet na szczęście

Cudowny pomysł, by życzyć szczęścia przed ważnymi wydarzeniami, takimi jak ważna rozmowa o pracę, występ czy prezentacja – to podarowanie bukietu kwiatów. Zachęć swoich klientów do wyboru kompozycji, które symbolizują powodzenie i pomyślność, by dodali bliskiej osobie odwagi i pewności siebie.

4. Okaż życzliwość

Nic nie buduje relacji tak bardzo jak drobny gest życzliwości. Zachęć swoich klientów do podarowania kwiatów w geście dobrej woli dla sąsiada, fryzjera, opiekunki do dziecka czy kogoś, kto potrzebuje trochę empatii. Jeśli zechcesz, spróbuj zrobić to sam – zaskoczysz wszystkich pozytywnym działaniem!

5. Doceń przyjaźń

Kwiaty to doskonały sposób na okazanie wdzięczności dobrym przyjaciołom za to, że przy nas są. Wykorzystaj swoje posty w mediach społecznościowych, aby promować pomysł wysłania kwiatów znajomemu, a następnie poproś tych, którzy kupili kwiaty, o udostępnienie zdjęcia ich znajomego, który je otrzymuje.

6. Przywołaj wspomnienia

Kwiaty są wyjątkowym sposobem na przywołanie pięknych wspomnień, na przykład z wakacji, wiosny lub lata. Zachęć klientów do wykorzystania kwiatów jako sposobu na utrwalenie pięknych chwil w życiu. Oferuj kwiaty, które nawiązują do określonych miejsc, czasów lub sytuacji, co pozwoli im na bardziej spersonalizowane podejście do zakupu kwiatów.

7. Kwiaty do kolacji

Zachęć swoich klientów do dekorowania swojego stołu kwiatami podczas rodzinnych lub przyjacielskich spotkań, a nie tylko podczas świąt i szczególnych okazji. Pokaż im, że kwiaty są pięknymi dodatkami, które sprawią, że każde spotkanie będzie jeszcze bardziej wyjątkowe.

8. Wzmacniaj relacje

Żyjemy w czasach pośpiechu i nadmiaru spraw, dlatego łatwo zapominamy o ludziach, którzy są dla nas ważni. Zachęć klientów do wysyłania kwiatów jako sposobu na to, aby powiedzieć komuś, że o nim myślą, nawet jeśli nie widują się tak często, jak by chcieli. Możesz pokazać w swoich postach przykładowy bilecik z miłą wiadomością dla takiej osoby.

9. Popraw komuś nastrój

Otrzymanie kwiatów może poprawić nastrój gdy przyjdzie ten gorszy dzień. Stwórz bukiet specjalnie na taką okazję, najlepiej z kwiatów, które masz dostępne pod ręką. Zachęć klientów do zakupu kwiatów dla siebie lub swoich bliskich jako prezentu, którym można okazać miłość, wsparcie lub sympatię. Być może po publikacji takiego posta ktoś zadziała pod wpływem impulsu i postanowi zamówić taki bukiet dla kogoś, kogo chciałby rozchmurzyć.

10. Kwiaty na przeprosiny

Kwiaty to zawsze świetny sposób na powiedzenie „przepraszam”. Dlatego przygotuj kilka kompozycji, które są dostępne i można je zamówić z dostawą dla różnych osób: przyjaciół, współpracowników, partnerów, współmałżonkowi – miej do dyspozycji bukiety z różnych rodzajów kwiatów.

11. Twój ulubiony kwiat to…

Zabawa to świetny sposób na zwiększenie zaangażowania w social mediach. Poproś swoich fanów, aby dowiedzieli się, jaki jest ulubiony kwiat ich najlepszego przyjaciela (lub innej osoby), a następnie poproś ich o napisanie tego w komentarzach. Następnie zachęć ich do wysłania tego kwiatka swojemu przyjacielowi w wyjątkowym bukiecie.

12. Otaczaj się kwiatami

Przypomnij swoim klientom, że kwiaty są pięknymi ozdobami, które dodają uroku i koloru każdemu wnętrzu. Zachęć ich do udekorowania swojego domu lub biura pięknym bukietem, który stworzy przytulną atmosferę.

13. Wyrażaj swoje uczucia w dowolnym czasie

Zachęć swoich klientów do wyrażenia swoich uczuć w dowolnym momencie, nie tylko podczas świąt i okazji. Przypomnij im, że kwiaty są idealnym sposobem na wyrażenie miłości, wdzięczności, przyjaźni lub szacunku, a Twojej kwiaciarni znajdą piękne bukiety, dzięki którym mogą to zrobić.

14. Wspieraj lokalne firmy

Jako właściciel kwiaciarni możesz podkreślać, że kupując kwiaty w lokalnej kwiaciarni, klienci mogą wesprzeć lokalną firmę i pomóc w zachowaniu różnorodności handlowej w swojej okolicy. Podkreślając lokalny charakter twojego biznesu, jakość usług i przyjazną atmosferę. Możesz zaproponować promocję oraz zachęcać do polecania Twojego biznesu znajomym i rodzinie.

15. Kwiaty nie potrzebują powodu

Czy Twoi klienci muszą mieć powód, aby wysłać kwiaty innej osobie? Oczywiście, że nie! Kwiaty sprawiają radość, zmniejszają stres, przyczyniają się do lepszego zdrowia, więc… Brak powodu to też powód, aby przypomnieć o potrzebie otaczania się kwiatami 😉

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl