Pantone po raz kolejny wybrał kolor, który ma być główną barwą w nadchodzącym roku 2023. Tym razem wybór padł na szkarłatno-czerwony odcień o nazwie Viva Magenta 18-1750.


Reklama

Viva Magenta jest „inspirowana czerwienią koszenili, jednym z najcenniejszych naturalnych barwników, a także jednym z najsilniejszych i najjaśniejszych, jakie zna świat” – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

Podobnie jak kolor roku Pantone 2022, Viva Magenta nawiązuje zarówno do świata realnego, jak i wirtualnego oraz do możliwości jakie nam daje połączenie obu tych światów. „W rezultacie stworzono przestrzeń, w której możemy swobodnie eksplorować i akceptować siebie dokładnie takimi, jakimi się czujemy, czy to w cybernetycznym wszechświecie, konwencjonalnej przestrzeni, czy w magicznej mieszance obu” — opowiada Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute.

Aby ułatwić pracę projektantom eksperci z Pantone opracowali paletę kolorów, którą można stosować pracując z Viva Magenta.

Czas na pozytywne zmiany!

Kolor roku 2023 charakteryzuje równowaga między ciepłymi i chłodnymi tonami. Jednocześnie jest to bardzo żywiołowa, pełna wigoru barwa, która wprowadza radosną i optymistyczną atmosferę. Viva Magenta ma dać nam zastrzyk energii i napełniać odwagą, co w dzisiejszych czasach wydaje się wyjątkowo ważne. Kolor ten “jest odważny, nieustraszony, przedstawia optymizm i radość – a wiemy, że wszyscy bardzo tego potrzebujemy” – mówi Laurie Pressman. Tegoroczny wybór nie jest więc przypadkowy: ma odzwierciedlać „buntowniczego” ducha czasu, chęć do kreatywnych eksperymentów i pozytywnych zmian, których oczekujemy po smutnym okresie pandemii Covid-19.

Kolor roku 2023 we florystyce

Kolor wytypowany przez Pantone na 2023 rok często występuje w kwiatach, będzie więc łatwy w użyciu przez florystów. Pozostaje jedynie pytanie czy intensywna, szkarłatna czerwień rzeczywiście będzie trendowym kolorem, czy raczej ciągle jeszcze będą się podobać miękkie, neutralne i spokojne barwy? Jak sądzicie?

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl