Zielony, żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy, fioletowy, czarny… Kroton to roślina doniczkowa, która nosi na sobie całą paletę jesiennych barw. Najbardziej popularne są krotony trzy- lub czterobarwne, choć równie piękne są odmiany żółto-zielone.

Kroton należy do rodziny wilczomleczowatych, podobnie jak popularna poinsecja. Polska nazwa to trójskrzyn pstry lub kodieum plamiste od nazwy łacińskiej: Codiaeum variegatum. W naturze występuje w Azji Południowo-Wschodniej oraz na archipelagu indonezyjskim. W tych regionach roślina potrafi rozrosnąć się do imponujących rozmiarów, dlatego jest tam wykorzystywana jako… żywopłot! Do Europy został sprowadzony na początku XIX wieku.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Kroton łatwo się rozmnaża, dzięki czemu obecnie mamy na rynku wiele odmian. Wszystkie należą do gatunku C. variegatum. Dostępne są odmiany o różnej wielkości, od małych po duże. Różnią się także ilością barw oraz wzorem na liściach. Kolor może być gładki, nakrapiany, plamisty, marmurkowy lub tworzyć smugi. Kształt liści także jest zmienny – do wyboru mamy rośliny o liściach małych, dużych, wąskich, szerokich, pofalowanych, spiralnie skręconych, oraz o innych oryginalnych kształtach. Popularne w sprzedaży odmiany o większych liściach to min. Excellent, Petra, Norma, Mrs. Iceton, Nervia, Tamara i Wilma. Z drobnolistnych godne uwagi są: Gold Star, Gold Finger, Gold Sun, Mammi czy Yellow Banana.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Na co zwrócić uwagę kupując kroton?

 • Wielkość rośliny i doniczki muszą być proporcjonalne.
 • Kroton może występować w różnych formach, np. pień może być pojedynczy, pleciony (np. w korkociąg), rozgałęziony lub nierozgałęziony. W jednej doniczce może być pojedynczy krzew lub kępka.
 • Informacje o produkcie i wskazówki dotyczące pielęgnacji powinny być dołączone do rośliny. Między innymi informacja o tym, że jej sok jest trujący.
 • Kroton musi mieć odpowiednio sztywne liście. Opadanie liści może być spowodowane brakiem światła (szczególnie zimą), a brązowe końcówki lub krawędzie liści mogą być oznaką zbyt niskiej wilgotności w pomieszczeniu, w którym był przechowywany.
 • Roślina musi być zdrowa i wolna od szkodników.
 • Kroton jest wrażliwy na zimno. Temperatura nie powinna spaść poniżej 12-15 ° C. Należy więc pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu w transporcie w chłodniejszych miesiącach.
fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Wskazówki dotyczące pielęgnacji krotona

 • Kroton zdecydowanie lubi jasne stanowisko, ale nie powinien stać w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.
 • Jeśli roślina stoi w zbyt ciemnym miejscu, to straci swoje intensywne kolory.
 • Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża. Zimą woda nie powinna być zbyt zimna, ponieważ może to spowodować opadanie liści.
 • Kroton lubi być opryskiwany. Latem można umieścić go na zewnątrz w czasie deszczu.
 • Raz w miesiącu nawozić odżywką dla roślin doniczkowych.
 • Żółte lub brzydkie liście można usuwać, a jeśli roślina urosła zbyt wysoka można ją przyciąć. Najlepiej zrobić to zimą.
 • Zimą, aby roślina odpoczęła, można umieścić ją w chłodniejszym pomieszczeniu (temperatura nie powinna być jednak niższa niż 15 ° C) .
 • W miesiącach letnich kroton może stać na tarasie lub balkonie, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej 15 °.

Wskazówki dotyczące sprzedaży

Kroton ze swoim bogatym ubarwieniem doskonale pasuje do doniczki w stonowanym, jednolitym kolorze o gładkiej fakturze – takiej, która nie będzie konkurować z rośliną o naszą uwagę. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie pozwolić na bardziej kreatywne i odważne pomysły, które przyciągną uwagę klientów kwiaciarni. Kroton świetnie wpisuje się w trend industrialny i kultury ulicznej. Będzie ciekawie wyglądać w ładnej puszce z recyklingu, a nawet w gumowej doniczce z opon samochodowych lub w pojemniku tak samo kolorowym jak roślina.

fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl