Rosnąca świadomość ekologiczna oznacza, że wiele osób zaczyna zwracać uwagę na to, co je otacza. Jednocześnie znacznie wzrasta zainteresowanie zrównoważoną modą w trendach, takimi jak upcykling. Znajduje to również odzwierciedlenie w projektowaniu ogrodów, tarasów i balkonów. Dziś powinny one nie tylko pięknie wyglądać, ale również stanowić cenne siedliska dla ptaków i owadów. Poniższe trzy pomysły od Pelargonium for Europe są skierowane do miłośników przyrody, którzy również kochają pelargonie i zwolenników robótek ręcznych, którym dobro pierzastych przyjaciół leży na sercu.

Filiżanki w stylu vintage jako karmniki dla ptaków oraz doniczka dla zwisającej, liliowej pelargonii

Zbyt dobre, by je wyrzucić: Nieużywane filiżanki i spodki są idealne do realizowania kreatywnych pomysłów upcyklingowych. Miłośnicy kwiatów i obserwatorzy ptaków pokochają tę wiszącą donicę w stylu vintage z pelargonią i karmą dla ptaków. Wykorzystując odpowiednie materiały można samodzielnie wykonać tę dekorację. Ważne: pelargonie potrzebują dużo miejsca. Do wiszącej dekoracji należy użyć odpowiedniej wielkości naczynie i pamiętać o wykonaniu otworów drenażowych.

Potrzebne materiały: odpowiednie filiżanki i spodki, wiertarko-wkrętarka z wiertłem szklanym lub ceramicznym, pistolet do klejenia na gorąco i klej oraz metalowe łańcuszki, kółka i ewentualnie haczyk do zawieszenia (czasami dostępny w zestawie). Również kwitnąca pelargonia i/lub ziarno dla ptaków.

pelargonia

Krok 1: Używając wiertła do szkła lub ceramiki, należy ostrożnie wywiercić trzy małe otwory w każdym ze spodków. Pomiędzy otworami a obręczą powinno się pozostawić miejsce.

pelargonia

Krok 2: Następnie należy przełożyć metalowe pierścienie (lub haczyki) przez wywiercone otwory i przymocować do nich metalowe łańcuchy.

Krok 3: Teraz trzeba już tylko przymocować gorącym klejem filiżanki do spodków. Ważne: filiżanki na pelargonie muszą mieć otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się wody. To samo dotyczy spodków. Przed wierceniem trzeba sprawdzić, że otwory znajdują się w tym samym miejscu, gdy filiżanka jest umieszczona na spodku.

pelargonia

Krok 4: Na koniec wystarczy umieścić małe pelargonie w filiżankach lub napełnić je nasionami dla ptaków i zawiesić gotowe dekoracje z upcyklingu w osłoniętym miejscu. Wskazówka: żeby filiżanka z upcyklingu pełniła funkcję karmnika dla ptaków można ją położyć i przykleić jej bok do spodka.

pelargonia
pelargonia

Pelargoniowy żyrandol z domkiem dla ptaków i owadów

Stary żyrandol w kilku prostych krokach można przekształcić w piękną dekorację ogrodu i schronienie dla ptaków i motyli.

Do zrobienia tej efektownej, modnej, wiszącej dekoracji z upcyklingu potrzebny jest stary żyrandol, domek dla ptaków, domek dla owadów, kilka doniczek (w zależności od liczby ramion żyrandola), klej na gorąco i pistolet do klejenia, farba lub sprej i pasujące pelargonie.

Klejem na gorąco należy przymocować do świeczników umieszczonych na ramionach żyrandola domek dla ptaków, domek dla owadów i metalowe doniczki. Jeśli podstawki do świec mają szpilki, zaleca się wcześniejsze wywiercenie małych otworów w przedmiotach, które mają zostać zamocowane. Następnie należy pomalować lub spryskać żyrandol wybranym kolorem, posadzić w doniczkach pelargonie i zawiesić przerobiony żyrandol w słonecznym miejscu lub w półcieniu w ogrodzie. Wskazówka: samoczyszczące odmiany pelargonii zwisającej są idealne do wysoko wiszących dekoracji. Są bardzo łatwe w pielęgnacji i latem mogą rozrosnąć się do 1,5 m długości.

pelargonia
pelargonia

Kolorowe miejsce dla ptaków w ogrodzie

Z tej kwitnącej stacji do karmienia miłośnicy kwiatów czerpią taką samą przyjemność jak miłośnicy ptaków: na małym, okrągłym stole ustawione są donice z budek z obficie kwitnącymi pelargoniami. Obok nich miseczki z wodą i pokarmem przyciągają pierzastych przyjaciół. Intensywny róż tej kompozycji skupia uwagę i wybija się na tle zieleni. Wskazówka: należy przymocować klejem na gorąco doniczki i miseczki do blatu, aby się nie przewróciły, gdy pojawią się większe ptaki.

Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl