Dziś modne są nie tylko rośliny doniczkowe, ale wszystko co zielone, dzikie i naturalne! Może więc zamiast klasycznego, mocno kwiatowego bukietu, warto także zaproponować klientom kompozycję z przewagą ciekawych zielonych roślin? Praca, którą dzisiaj prezentujemy powstała podczas warsztatów online organizowanych przez VHV Flowers and Greens. Autorką jest Agnieszka Mitko-Kominek. Zobaczcie jak zrobić bukiet z kryzą z kory palmowej, naturalny, lekki, piękny, z ciekawymi kwiatami i roślinami.

jak zrobić bukiet z kryzą

Materiały potrzebne do wykonania bukietu

 • Ornithogalum 3 szt.
 • Anthurium 2 szt.
 • Chasmanthium 3 szt.
 • Eucaliptus ok. 5-6 szt.
 • Grevillea 3-4 szt.
 • Dracena Sanderiana Victory 3-4 szt.
 • Palma Kentia 3 szt.
 • Kora palmowa
 • Siatka miedziana lub siatka na króliki
 • Cążki albo cęgi do blachy
 • Drut 1,1 lub 1,2
 • Drut 0,8
 • Taśma florystyczna brązowa lub zielona
 • Klej na gorąco

Jak zrobić bukiet z kryzą?

1. Przygotowujemy rośliny.

Usuwamy liście z dolnych partii roślin tak, żeby została długa łodyga. Jeśli liście palmy są duże, to można podzielić ja na pół – jak na zdjęciu poniżej.

2. Robimy kwiatki z juty.

Wycinamy kwadraciki o wielkości ok. 15×15 cm. Jeżeli korzystamy z taśmy, to wycinamy kawałki w kształcie prostokąta.

Marszczymy kawałek juty aby uzyskać kształt kwiatka i wkładamy go w drugi kawałek juty, który również marszczymy. Dzięki dwóm kawałkom kwiatek będzie pełniejszy. Cały czas przytrzymujemy kwiatek od spodu.

Drut 0,8 zginamy na wysokości ok. 1/3. Zgiętą końcówkę drutu (tam gdzie powstała “pętelka”) przykładamy do spodu kwiatka i owijamy go kilka razy dłuższą częścią drutu tworząc w ten sposób łodygę. Druty okręcamy wokół siebie, a następnie owijamy je taśmą florystyczną. Przygotowujemy w ten sposób 6-8 kwiatków.

3. Robimy kryzę z rączką.

Wycinamy dwa kwadraty z siatki miedzianej o wielkości ok. 20×20 cm. Końcówki drutów podwijamy, żeby nie wystawały żadne ostre fragmenty.

4 druty o grubości 1,2 owijamy taśmą florystyczną i zginamy je, aby powstała długa pętelka.

Kwadraty z siatki miedzianej nakładamy na siebie, tak żeby kryza miała kształt gwiazdy.

Druty przekładamy (pętelką) przez miedzianą siatkę rozmieszczając je wokół środka kryzy. Okręcamy końcówki drutów z pętelki wokół dłuższej części drutu. Taśmą florystyczną owijamy miejsce, w którym kończy się krótszy drut, żeby nie skaleczyć się w trakcie dalszej pracy.

Zginamy druty tak, żeby spotkały się na środku kryz, skracamy je do wysokości dłoni i skręcamy ze sobą.

Tniemy kawałki kory palmowej. Delikatnie je rozciągamy, żeby nie były idealnie równe. Korę doklejamy na wierzchu i od spodu kryzy. Kryza z korą palmową gotowa!

jak zrobić bukiet z kryzą z kory palmowej

4. Wypełniamy pracę roślinami

Rośliny wkładamy od góry, przez kryzę, pilnując by został zachowany układ spiralny łodyg. Nie wciągamy liści pod kryzę.

Niektórych gałązek palmy i eukaliptusa nie przeciągamy przez otwór w kryzie, tylko dokładamy od spodu, aby ładnie wypełnić całą przestrzeń bukietu.

Po dodaniu kilku roślin zielonych, sięgamy również po kwiaty z juty, anthuria, ornithogalum. Rośliny rozkładamy raczej asymetrycznie, blisko kryzy.

Na końcu związujemy i podcinamy łodygi pod kątem ok. 45 stopni. Gotowe!

jak zrobić naturalny bukiet z kryzą

Bukiet ten nie potrzebuje żadnych kolorowych ozdób, takich jak na przykład wstążka. Do związania wystarczy naturalna rafia, która podkreśli jego naturalny styl.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl