Obecnie, w związku z powszechnym brakiem miejsc na tradycyjne pochówki, coraz częściej buduje się kolumbaria w formie ścian pamięci z miejscami na urny z prochami zmarłych. 

Kolumbaria to nowe wyzwania dla florystów. Tradycyjne dekoracje nagrobne, ze względu na rozmiar i różne rozwiązania architektoniczne ścian, tracą rację bytu. W niektórych kolumbariach obok niszy na urnę z tablicą są małe nisze na znicze i dekoracje. W innych przed tablicą znajduje się wąska półeczka. Jeszcze w innych nisza z tablicą cofnięta jest w głąb ściany. Co kolumbarium, to inne rozwiązanie, ale wszystkie mają wspólną cechę: wąską, niewielką przestrzeń przeznaczoną na ustawianie dekoracji i znicza. 

Przyglądając się ścianom pamięci na naszych cmentarzach, nietrudno zauważyć niedopasowanie i bylejakość dekoracji ofiarnych. Najczęściej są za duże, zasłaniają tablicę z imieniem i nazwiskiem. Inne, postawione w wyższych rzędach nisz, eksponują mało ciekawe plastikowe naczynia. Musimy pamiętać, że forma dekoracji jest zawsze uzależniona od wyglądu i położenia niszy z tablicą. Inny jest odbiór tych z dolnych rzędów, a inny tych z górnych. 

W najnowszym numerze dwumiesięcznika florystycznego Nasz Dom i Ogród – Flora można znaleźć wiele propozycji jak dekorować kolumbaria. Mniejsze aranżacje pełne kwiatów, czy to żywych, czy suszonych, a nawet sztucznych. Można wszystko połączyć tak, aby taka dekoracja zdobiła przez długi czas. W numerze również 11 propozycji w dziale Raz, dwa, trzy. Dekoracje trumny, urny, nagrobka. Każda pomysłowa i inna. Wystarczy wykorzystać pomysł, dobrać rośliny i tworzyć.

W numerze również funeralny misz masz. Kolorowe wieńce, pastelowe serca do urny, pomysłowe krzyże. Można też podejrzeć jak dekorować trumnę, na bogato czy klasycznie. Wiele propozycji powstało z naturalnych materiałów typu: szyszki, gałązki, susz. Są też dekoracje intensywnie kolorowe, ale są i takie które nie wyróżniają się kolorem. Wśród propozycji znalazły się także i takie, które idealnie nadadzą się do kaplicy.

W numerze także temat bardzo popularny w ostatnich latach, obrazy, parawany, gobeliny z roślin. Wiele firm, chce dekorować przestrzeń przeznaczoną dla pracowników, czy do spotkań biznesowych i coraz częściej zamawiają piękne roślinne obrazy. Często niewielka liczba kwiatów i pomysł daje możliwość wykonania czegoś niepowtarzalnego. Wiele pomysłów w nowym numerze Flory.

Ponadto warto zajrzeć i przeczytać wywiad z dr hab. Bożeną Pawłowską profesorem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która opowiada o 10-leciu studiów podyplomowych florystyka. Co było największym wyzwaniem? Ilu absolwentów ukończyło studia podyplomowe? To tylko niektóre pytania na jakie odpowiedziała pani profesor.

W numerze również w stałych działach cenne rady. Anna Gierula tym razem pisze o obsadzaniu grobów. Okazuje się, że odpowiedni dobór roślin to klucz to pięknych nasadzeń wkoło grobu. Andrzej Dąbrowski – konsultant w biznesie florystycznym, porusza temat niby oczywisty, a jednak… fakturowanie. Czy wiecie wszystko na temat faktur? Wszelkie wątpliwości z pewnością rozwieją się po lekturze tekstu.

A dla nowych i przedłużających prenumeratę osób jak zawsze przygotowaliśmy wyjątkowe upominki. Numer można nabyć w Empikach, kioskach Ruchu. Oczywiście zachęcamy do prenumeraty. 71 344 80 00. Zapraszamy do lektury.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl