Pamiętając o bliskich…

24/10/2015

Odwiedzając groby naszych bliskich w dzień Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny tradycyjnie zapalamy znicz lub świecę oraz składamy na mogiłach kwiaty, wieńce i wiązanki, będące symbolem pamięci o tych, których już z nami nie ma. Płomień „dzisiejszych” zniczy jest metaforą ognisk rozpalanych niegdyś na mogiłach zmarłych w obrządku pogańskim, według wierzeń ogrzewających zbłąkane dusze. Natomiast tradycja pozostawiania kwietnych ozdób na grobach swoimi korzeniami sięga Parentalii, kiedy to starożytni Rzymianie w hołdzie zmarłym przodkom składali wieńce. Dlatego też, obecnie pamiętając o bliskich, w tych szczególnych dniach zadumy coraz częściej wybieramy formy mające dość wymowną symbolikę, nierozerwalnie wiążącą się z uczuciami. Dekoracja nagrobka, w którą wpisany jest okrąg kieruje nasze myśli ku nieskończoności, życiu wiecznemu, któremu towarzyszy radość i dobrobyt, czego pragniemy dla nieobecnych wśród nas dusz. Formą, która ma równie jasny, chociaż nieco bardziej osobisty przekaz jest serce, ofiarowane jedynie najbliższym i najbardziej znaczącym osobom.

 

image001

 

Niezmiennie od lat najpopularniejszym kwiatem znajdującym się w dekoracjach grobów jest chryzantema oraz róża. Symbolika kwiatów nierozerwalnie związana jest ze słowem „MIŁOŚĆ”. Pokolenie dzisiejszych dwudziesto i trzydziestolatków jednoznacznie wskaże czerwona różę jako symbol miłości, jednak nie należy zapominać o tym, że tradycja ofiarowywania chryzantem bliskim zmarłym wywodzi się z pierwszej połowy ubiegłego wieku, kiedy to oczywistym symbolem miłości była właśnie czerwona chryzantema. Złocista natomiast jest wyrazem pamięci, wspomnień i myślenia o ukochanych osobach. Z takim przekonaniem dokładnie powinniśmy jak co roku złożyć kwiaty na miejscach spoczynku najbliższych, przekazując jednocześnie nasze ciepłe uczucia i modlitwy.

tekst: Kawka Ilona – Instruktor Polskiej Szkoły Florystycznej

 

image002

 

image005

 

image004

 

image003

 

O autorze
Forum Kwiatowe

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl