Eksperci Stars for Europe wyjaśniają sprzedawcom detalicznym, że dbanie o rośliny przekłada się na zyski


Reklama

Każdy chce mieć opinię sprzedawcy oferującego towar wysokiej jakości. Jeśli rośliny szybko zaczynają marnieć, klient już nie wróci do sklepu, w którym je zakupił. Poinsecje uchodzą za dość trudne w pielęgnacji, w praktyce jednak, jeśli przestrzega się kilku zasad, opieka nad nimi okazuje się łatwa.

Eksperci poinsecji w SfE dają pięć najważniejszych wskazówek, które pomogą pracownikom sklepów detalicznych i ich klientom prawidłowo dbać o poinsecje, aby mogli cieszyć się nimi przez cały sezon jesiennozimowy.

Wskazówka 1: Zamknij drzwi, zadbaj o zyski wewnątrz sklepu

W przypadku roślin sezonowych kuszące jest ustawienie ich w miejscu, w którym klienci mają okazję zobaczyć je przy wejściu do sklepu. Poinsecje są jednak wyjątkiem od tej reguły. Pochodzą z Ameryki Środkowej i nie znoszą przeciągów. Należy chronić je przed chłodem, ustawiać z dala od otwartych drzwi lub okien oraz w temperaturze powyżej 12°C.

Dlaczego jest to ważne? Skutki zimna mogą nie być widoczne od razu, ale z czasem roślina zacznie usychać i obumierać, a wraz z nią zaczną topnieć zyski. Może dojść do takiej sytuacji już w sklepie lub co gorsza – w domu klienta. Jeśli klienci ocenią, że oferujesz rośliny złej jakości, nie kupią już niczego od Ciebie. Dlatego należy zawsze chronić swoje produkty

przechowując je z dala od przeciągów i przekazując ten sam komunikat swoim klientom. Będzie to świadczyć o Twojej wiedzy oraz pozwoli zwiększyć długofalową sprzedaż. Poinsecje należy ciepło opatulić przed podróżą do domu. Zadbaj o to, żeby poinsecje opuszczające Twój sklep były owinięte dużą ilością papieru.


Wskazówka 2: Nie przelewaj, pokaż sztuczkę z kieliszkiem szampana

Nadmierne podlewanie najczęściej zabija poinsecje. Jako rośliny tropikalne nie potrzebują dużo wilgoci. Podstawowa zasada brzmi: podlewaj mało i często. Postępuj zgodnie z tą wskazówką, aby nie tracić cennego czasu ani wody na dostarczanie roślinom więcej, niż potrzebują.

Co 2-3 dni poinsecja w standardowej doniczce (około 13 cm) potrzebuje około 100 ml wody, czyli mniej więcej tyle, ile mieści się w kieliszku szampana. Miniaturowe poinsecje, w mniejszych doniczkach, potrzebują jej jeszcze mniej. Dla nich wystarczający jest kieliszek do wódki. Gdy zbliża się sezon świąteczny, kiedy dość często używane są kieliszki, należy o tym pamiętać.

Warto wyeksponować poinsecje z pustym kieliszkiem szampana z tabliczką informującą o tej sztuczce, aby przypomnieć personelowi i klientom o dokładnej ilości wody, potrzebnej do podlewania.

Jeśli nie masz pewności czy poinsecje wymagają podlewania, wykonaj tzw. test palca. Nie powinien być on ani mokry, ani zbyt suchy.

Średniej wielkości poinsecję należy podlewać co 2-3 dni, miniaturową poinsecję, podobnie jak gwiazdy betlejemskie ustawione w bardzo ciepłym pomieszczeniu lub w pobliżu źródła ciepła należy podlewać częściej.

Niech nawadnianie poinsecji stanie się częścią codziennej, biznesowej rutyny. Na przykład w tygodniowym grafiku zaznacz dzień i wyznacz osobę odpowiedzialną za podlewanie, aby o tym nie zapomnieć lub przez pomyłkę nie robić tego zbyt często!

Wzmocnij przekaz i przypominaj o umiarkowanym podlewaniu swojemu personelowi. Pobierz darmowe, przydatne grafiki SfE i umieść je w widocznym miejscu w sklepie. (patrz: wskazówka 5)

Wskazówka 3: Pamiętaj o zasadzie 15 minut

Poinsecja nie lubi zalania wodą, dlatego po 15 minutach od podlania należy zawsze opróżnić wodę ze spodka lub doniczki, aby korzenie w niej nie stały. Alternatywnie można podlewać roślinę od dołu, pozwalając jej pić z dna. W tym celu należy wlać wodę bezpośrednio do pojemnika lub wiaderka a następnie umieścić w nim poinsecję i odczekać około 15 minut, aż ziemia ją wchłonie. Jeśli woda szybko zniknie, należy trochę jej dodać. Gdy jej poziom nie zmienia się przez kilka minut, roślina ma dość i czas odlać nadmiar.

Wskazówka 4: Edukuj swoich klientów

Poinsecje to na tyle wyjątkowo piękne, ozdobne rośliny, że w żadnym domu nie powinno ich zabraknąć w miesiącach jesienno-zimowych. Pomóż swoim klientom w pełni wykorzystać ich walory, zachęcaj ich do zakupu, edukuj i udzielaj fachowych porad dotyczących pielęgnacji przygotowanych przez ekspertów SfE.

Możesz to zrobić na wiele sposobów, od udostępnienia ich na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, wywieszając plakaty, wręczając ulotki lub materiały ze wskazówkami na temat pielęgnacji. Zapoznaj się z następną wskazówką, aby dowiedzieć się więcej o narzędziach marketingowych oferowanych przez SfE. Nie zapomnij też o przekazywaniu cennych wskazówek przy kasie, dziel się swoją wiedzą. Klient to doceni i jeszcze lepiej zapamięta.

Stałych klientów utwierdzisz w przekonaniu, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, a tych, którzy jeszcze nie kupili poinsecji przekonasz do zakupu.

Wskazówka 5: Skorzystaj z bezpłatnych narzędzi SfE

Odwiedź dedykowaną stronę branżową SfE, https://sfe-trade.com/pl/, gdzie w sekcji Zasoby uzyskasz dostęp do bezpłatnych materiałów do pobrania dla sklepów detalicznych, w tym do przydatnych grafik i plakatów dotyczących pielęgnacji poinsecji, które mają zachęcić pracowników do właściwej opieki nad roślinami. Polecamy bezpłatny newsletter zawierający wskazówki dotyczące pielęgnacji poinsecji, który można wysłać e-mailem do klientów ze swojej bazy kontaktów. Możesz także udostępniać nowe filmy i grafiki SfE na swoich kanałach w mediach społecznościowych i w ten sposób edukować swoich klientów. SfE oferuje również bezpłatne materiały promocyjne, m.in. gotowe do druku ulotki dotyczące pielęgnacji i dystrybucji wśród klientów w sklepie.

Szereg bezpłatnych materiałów promocyjnych wzmacniających sprzedaż, takich jak kalendarze, plakaty, kartki świąteczne dostępnych jest od listopada na wiodących rynkach hurtowych w Polsce.

Pomysły i inspiracje na wykorzystanie gwiazdy betlejemskiej znajdują się na kanale MyPoinsettia na YouTube, na stronie http://www.gwiazda-betlejemska.info/ oraz na Facebooku MojaPoinsecja.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl