Przypominamy niesamowitą serię portretów współczesnych ukraińskich kobiet ubranych w tradycyjne kwiatowe nakrycia głowy. Zdjęcia zostały zaprezentowane kilka lat temu przez Treti Pivni – zespół artystów, fotografów i stylistów.

Na zdjęciach widać kobiety w tradycyjnych strojach i wspaniałych kwiatowych wiankach w okalających głowę jak diadem lub korona. Wianki te w ukraińskiej tradycji ludowej miały chronić przed złymi duchami. Zarezerwowane były dla panien i były oznaką czystości oraz gotowości dziewczyny do zamążpójścia. W wiankach używano kwiatów żywych lub papierowych dodatkowo wykorzystując wstążki i papierowy szablon, dzięki któremu nakrycie zyskuje pożądaną formę.

Artyści z formacji Treti Pivni poprzez swoją sesję chcieli przypomnieć o ukraińskiej tożsamości. Cykl zdjęć powstał w czasie, gdy Ukraina już stała w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Tradycyjne wianki dotychczas noszone jedynie na weselach lub festiwalach nabrały nowego znaczenia w tych trudnych czasach. Modelka Nadiia Shapoval powiedziała magazynowi Vogue: “Myślę, że wracamy do motywów kwiatowych, ponieważ moda zaczyna reagować na wojny, które toczą się na całym świecie. Potrzebujemy trochę wrażliwości”.

Zdjęcia z sesji można zobaczyć na Instagramie i Facebooku – kilka z nich udostępniamy poniżej.

Zdjęcia: Майстерня “Треті Півні”

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl