W miniony weekend ogród w Zespole Rezydencyjnym Książąt Czartoryskich w Puławach zachwycał tysiącami róż i chryzantem. Floryści z całej Polski pod kierunkiem Piotra Marca – mistrza florystyki stworzyli wyjątkową plenerową wystawę inspirowaną ogrodniczą działalnością księżnej Izabeli Czartoryskiej, pt. “Wiszące Ogrody Księżnej Izabeli”.


Reklama

To pierwsze tego typu wydarzenie w Puławach, ale również pierwsze spotkanie w tak licznej grupie florystów po wybuchu pandemii. Większość prezentowanych na wystawie prac była wykonywana na świeżym powietrzu, w ogrodzie i na dziedzińcu. Wydarzenie po raz kolejny pokazało, że synergia wysiłków organizatora – dyrekcji Muzeum Czartoryskich w Puławach i florystycznych pasjonatów daje piękny efekt.

Do projektu wykorzystano 5 000 sztuk róż Avalanche+® Ta ekskluzywna odmiana róż, używana jest do dekoracji najbardziej eleganckich i wystawnych wydarzeń. Pastelowe barwy róż Avalanche+® regularnie zdobią śluby koronowanych głów (m.in. Holandii i Luksemburga), imprezy organizowane przez największe gwiazdy show-biznesu (ślub Kim Kardashian, urodziny Kylie Minogue), a także papieskie orędzia (np. coroczne błogosławieństwo Urbi et Orbi). Jedną z najciekawszych prac była dedykowana księżnej suknia „uszyta” z kwiatów.

Nie zabrakło także polskiej produkcji, bo na wystawie zobaczyliśmy róże min. ze Szkółki Roślin Ozdobnych pana Tadeusza Pałki, firmy znajdującej się na pograniczu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w końskowolskim “zagłębiu różanym”.

Kolejną gwiazdą wystawy był najnowszy hit sprzedażowy w polskich kwiaciarniach Chryzantema Pina Colada. Użyto jej prawie 2000 sztuk.

Wystawa w sposób szczególny podkreśliła miłość księżnej Izabeli do drzew, kwiatów i klombów oraz przypomniała, że Puławy na przełomie XVIII i XIX wieku były ośrodkiem, który dyktował trendy w polskim ogrodnictwie. Udział Towarzystwa Stanisławowskiego, grupy rekonstrukcyjnej specjalizującej się w XVIII wieku wprowadził zwiedzających w tamten klimat.

Podczas wystawy odbyła się także promocja książki “Przeszłość Przyszłości, czyli nauki księżnej Izabeli Czartoryskiej dla dzieci” autorstwa Katarzyny Zamoyskiej.

Wystawa nie odbyła by się także bez wsparcia sponsorów: zespołu hodowców Avalanche+®, Pina Colada Chrysanthemum by Dümmen Orange, VHV Flowers and Greens, Pom Pom Marcin Kowalczyk, SIGMA International (Poland), Biżuteria ogrodowa – rdzą malowane, VICTORIA Floral Products, oraz lokalnych producentów róż.

Patronat honorowy nad wydarzeniem: Paweł Maj – Prezydent Miasta Puławy, Embassy of the Netherlands in Poland, Rodzinny Związek Czartoryskich herbu Pogoń Litewska, IUNG – Państwowy Instytut Badawczy. ForumKwiatowe.pl było patronem medialnym wydarzenia.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl