Kwiaty cieszą oczy i wnoszą radość wszędzie tam, gdzie się pojawią. Lubimy się nimi otaczać, a w ważnych chwilach naszego życia są po prostu niezbędne – ich energia zawsze wpuszcza ciepły promyk radości i nadziei, nawet w najtrudniejszych momentach naszego życia.


Reklama

Każdy kwiat inaczej oddziałuje na naszą psychikę i nasz nastrój. Każdy ma też określony kształt i kolor oraz swój unikalny charakter, który można dopasować do dowolnej ludzkiej emocji. Miłość, radość, duma, smutek i każde dowolne uczucie ma swojego botanicznego reprezentanta. Dlatego dzięki kwiatom nic nie trzeba wyjaśniać. Jaka jest symbolika kwiatów? Na ten temat można napisać książkę. My wybraliśmy cztery kwiaty, a każdy z nich ma zupełnie inne znaczenie.

Bouvardia: orkiestra radości

Bouvardia, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Jeśli czymś się ekscytujemy, to bouvardia jest naszym najlepszym przyjacielem. Jej kwiaty przypominają małe trąbki, z których tryska prawdziwy entuzjazm. Występują w białym, różowym, czerwonym kolorze lub w połączeniu dwóch z tych kolorów. W kompozycjach jest używana do wyrażania entuzjazmu, na przykład w stosunku do nowego partnera albo najlepszego przyjaciela. Tak więc bukiet ślubny z białej bouvardii nie tylko wygląda pięknie, ale ma też doskonałą symbolikę. Kwiat ten może również służyć do wyrażania zainteresowania jakimś projektem lub zmianą, będzie też odpowiedni do kompozycji związanych ze świętowaniem rocznicy lub bukietu gratulacyjnego.

Dalia: pełnia miłości

Dalie, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Dalie, fot. Biuro Kwiatowe Holandia
Bukiet z daliami, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Wśród kwiatów istnieje wielu reprezentantów miłości, a wśród nich piwonia i róża to niekwestionowane królowe. Jest jednak także dalia, której symbolika jest jeszcze bardziej zdecydowana w swojej wymowie. Dalia bowiem symbolizuje oddanie się swojemu partnerowi lub partnerce na zawsze. Jeśli więc oddajemy swoje serce ukochanej osobie, to świętujemy z dużym bukietem dalii. Dalie mówią o trwałości, ale też o wytrwałości i odwadze, nie ma się więc co dziwić, że należą one do najpopularniejszych kwiatów ślubnych. Te piękne kwiaty występują w niesamowicie szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i kształtów, dają więc szerokie pole możliwości tworzenia różnorodnych aranżacji florystycznych.

Tuberoza: nowy początek

Tuberoza, fot. Biuro Kwiatowe Holandia

Jeśli w naszym życiu pojawia się wiatr odnowy, to zdecydowanie powinna towarzyszyć nam tuberoza – kwiat, który wedle przypisanej mu symboliki uwielbia penetrować nowe obszary. Ta prawdziwa królowa zapachu kwitnie nocą i wypełnia dom świeżym zapachem. Być może właśnie dzięki tej właściwości kwiat ten symbolizuje rozpoczynanie nowych spraw – dzięki niej każdy poranek będzie wypełniony świeżym kwiatowym zapachem, będzie więc prawdziwym nowym początkiem.

Lilia: czystość i spokój

W czasie żałoby, smutku i zagubienia często nie chcemy w ogóle rozmawiać, wolimy zamiast tego przetwarzać nasze uczucia w ciszy i dać sobie ku temu czas. Lilia będzie nas wspierać, pomoże złagodzić ból naszego serca. Jest poważna i charyzmatyczna. Ten silny kwiat niesie ze sobą ciszę i spokój, tak bardzo potrzebne w trudnych chwilach. Biała lilia symbolizuje czystość i odrodzenie, dlatego kwiat ten trwale wpisał się w tradycje związane z dekoracjami pogrzebowymi.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl