W piątek, 14 lipca 2023 roku, we Wrocławiu odbył się wernisaż niezwykłej wystawy florystycznej, zatytułowanej “Przemiana”. Była to nie tylko prezentacja pięknych i oryginalnych kompozycji roślinnych, ale także artystyczna interpretacja życia i twórczości Franza Kafki, jednego z największych pisarzy XX wieku.


Reklama

Wystawa została zrealizowana przez 12 przyszłych Mistrzyń florystyki, pod czujnym okiem Macieja Krzusa z Mistrzowskiej Szkoły Florystyki, oraz Magdaleny Subocz, Małgorzaty Herrery i Anny Zadorożnej. Przygotowania do wystawy trwały miesiąc, a każda z uczennic tworząc swoją pracę miała za zadanie inspirować się życiem Franza Kafki oraz wybranymi cytatami z jego dzieł. Efektem ich wspólnych wysiłków były niezwykłe i zaskakujące kompozycje, które oczarowały odwiedzających.

Wystawę podzielono na pięć stref: droga, dom, pasja, praca i pamięć, które łączą się ze sobą, tworząc wyjątkową narrację. Przechodząc przez kolejne strefy, odkrywamy historię Franza Kafki i jego przemianę. Franz Kafka znalazł wolność w pasji do literatury, choć jego ojciec nie rozumiał ani nie akceptował tej pasji. Jego trudna droga do samorealizacji stanowiła jeden z głównych wątków tej ekspozycji. Przemieszczając się między strefami, widzowie mogli zanurzyć się w świat artystycznych kompozycji, które nawiązywały zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości, tworząc nie tylko efekt wizualny, ale także artystyczny i emocjonalny.

Wystawa miała miejsce w starym, nieaktywnym już, zakładzie kamieniarskim sąsiadującym z Cmentarzem Osobowickim. Przenosząc się do wnętrza opuszczonego zakładu, goście odwiedzający wystawę stawali wobec surowych ścian z cegły i starych urządzeń do pracy z kamieniem, które wciąż znajdowały się na swoich miejscach, przypominając o dawnej roli tego miejsca w przetwarzaniu surowego materiału w nagrobki i dzieła sztuki. Pejzaż opuszczonego zakładu kamieniarskiego tworzył niepowtarzalną aurę, która w ciekawy sposób kontrastowała z delikatnością i harmonią kwiatowych kompozycji. Świeże kwiaty ożywiły tę nostalgiczną przestrzeń, tworząc synergię między przeszłością a teraźniejszością.

W tym miejscu trzeba wspomnieć, że tytuł wystawy, “Przemiana”, nie jest przypadkowy. Jest nawiązaniem do słynnej książki Franza Kafki o tym samym tytule, ale także do przemiany, jaką czeka to miejsce. Ze starych zakładów kamieniarskich, pełnych historii i pamięci, zamieni się w niedalekiej przyszłości w kwiaciarnię i kawiarnię. Autorzy tej niezwykłej ekspozycji mieli zatem niełatwe zadanie – stworzyć kompozycje, które odzwierciedlałyby zarówno charakter miejsca, jak i głębię emocji związanych z historią Franza Kafki.

Przekształcenie opuszczonego zakładu kamieniarskiego w przyszłą kwiaciarnię i kawiarnię (przez wrocławską firmę Archon) będzie kontynuacją tej artystycznej metamorfozy i na pewno przyciągnie Wrocławian do tego unikalnego miejsca. Przyszłe wystawy w tym miejscu będą też miały szansę zdobyć uwagę i zachwycić wszystkich miłośników sztuki florystycznej i piękna.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia. Zdjęcia wykonały: Małgorzata Rakowska i Joanna Watała. Naczynia i artykuły dekoracyjne – planB (partner wystawy).

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl