W Łodzi pojawiła się nowa instalacja artystyczną pod nazwą “Nostalgia’. Jej autorką jest Dominika Cebula, studentka III roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Ściany wiaty przystankowej zostały zastąpione szklanymi gablotami, w których znajduje się 36 różnobarwnych kompozycji kwiatowych zatopionych w żywicy. Do stworzenia instalacji artystka wykorzystała kwiaty i liście, a wśród nich m.in. niezapominajki, chabry, narcyzy, róże, eustomy, piwonie, bratki, forsycje, płomyki, goździki, frezje, różaneczniki, alstromerie, szafirki i stokrotki.

Dominika Cebula, fot. Katarzyna Kowalczyk

Kwiaty zbierałam od dłuższego czasu, wiele z nich pochodzi z bukietów, które dostałam ja albo moi znajomi, pracowałam nad projektem od roku – wyjaśnia Dominika Cebula – Pomysł wynika z chęci przebywania blisko natury, wprowadzenia trochę kolorów i przyrody do betonowego miasta. Kwiaty wręczamy z okazji wszystkich ważnych wydarzeń w życiu, gdy składamy komuś gratulacje, na uroczystościach, gdy świętujemy. Są codziennością, a jednocześnie symbolizują to co piękne i ulotne.

Dominika Cebula w ubiegłym roku zgłosiła pomysł na swoją instalację do projektu „Przecieki sztuki” – konkursu dla młodych artystów organizowanego od 4 lat przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Okazał się on jednak na tyle interesujący, aby rozbudować jego początkową wersję, rozwinąć jego potencjał i zorganizować w tym roku. Przedsięwzięcie została sfinansowane kwotą 40 tys. zł właśnie przez Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Dla florystów pomysł zachowania kwiatów na dłużej, dzięki zatopieniu w bezbarwnej żywicy ma oczywiście dodatkową wartość. Uważamy, że kwiaty i bukiety mają ogromne znaczenie w życiu codziennym – ich symbolizm jest przecież obecny w naszej kulturze od dawna. Dzięki temu konceptowi przebywanie blisko natury stało się możliwe nawet podczas codziennego życia w mieście. Pomysł połączenia kontrastu kolorowych kwiatów z betonowym miastem i miejscem ogromnego przepływu ludzi wydaje się bardzo trafiony.  Instalacja pt. „Nostalgia” została zamontowana na przystanku tramwajowym przy Teatrze Wielkim przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sterlinga. Nie wiemy czy ta lokalizacja była dziełem przypadku czy nie, ale przy placu Dąbrowskiego od ponad trzydziestu lat można kupić kwiaty w Łodzi praktycznie przez całą dobę!

Ekspozycja instalacji na placu Dąbrowskiego potrwa przynajmniej do końca października, ale możliwe, że instalacja zostanie później przeniesiona na inny przystanek. „Nostalgia” jest kolejną instalacją artystyczną w przestrzeni miejskiej zorganizowaną przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. ŁCW od 2015 roku organizuje projekty artystyczne z twórcami z różnych stron świata, w ramach których w centrum miasta powstają różnorodne obiekty przestrzenne, takie jak rzeźby, płaskorzeźby oraz tymczasowe instalacje artystyczne. Brawo dla wszystkich inicjatyw, w których również kwiaty mają swoje miejsce.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl