Moda na rośliny doniczkowe rozkwitła kilka lat temu i nadal trwa w najlepsze. Niektórzy kolekcjonują rzadkie okazy czy odmiany o niezwykłym wybarwieniu, takie których ceny można liczyć w setkach a nawet tysiącach złotych. Inni traktują je jako estetyczny dodatek, dzięki któremu wnętrze domu staje się miejscem jeszcze bardziej przyjaznym do życia. Rośliny w doniczkach nie są jednak tylko walorem estetycznym, ale też wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, co udowodniono w różnych badaniach. Na ich podstawie SaveOnEnergy.com przeprowadziło ciekawą analizę, która miała dać odpowiedź na pytanie:

Która roślina najskuteczniej oczyszcza powietrze z CO2?

Aby dowiedzieć się, która roślina jest najskuteczniejsza w zmniejszaniu śladu węglowego wzięto pod lupę dwa niezależne badania, w których obserwowano różne gatunki roślin w warunkach odpowiadających warunkom domowym w czasie 24 godzin – czyli o każdej porze dnia i nocy. Czas ma znaczenie o tyle, że niektóre rośliny produkują tlen w ciągu dnia, ale w nocy go pobierają. Na tej podstawie określono jak duży był spadek (procentowo i w kilogramach) CO2 w ciągu tych 24 godzin.

Maranta leuconeura, fot. floradania.dk

Oto wyniki: na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się Maranta leuconeura, która zmniejszyła ilość dwutlenku węgla w pomieszczeniu o 14,40% w ciągu 24 godzin. Jak podaje serwis saveonenergy.com, potrzeba aż 30 takich roślin, aby zrównoważyć emisję spowodowaną jednym pełnym ładowaniem smartfona. Drugie miejsce zajął Ficus elastica, który jest w stanie wchłonąć 0,0002387 kg CO2, co oznacza, że – znowu – aby odwrócić negatywne skutki naładowania telefonu potrzeba aż 33 fikusów! Każda kolejna roślina w rankingu niweluje ślad węglowy coraz słabiej. Na trzecim miejscu znalazła się paproć (Asplenium nidus), następnie diffenbachia, potem anthurium, na szóstym syngonium, na siódmym spathiphyllum, a na ósmej pozycji epipremnum złociste (Golden Pothos), których potrzeba aż 43 aby móc ładować telefon z czystym sumieniem. Przedostatnia w rankingu jukka likwiduje “smartfonowy” ślad węglowy dopiero w ilości 118 roślin, a ostatnia – zielistka – pozostaje już bardzo daleko w tyle, bo tej potrzeba aż 4128 sztuk!

Ranking roślin oczyszczających powietrze z CO2:

Które rośliny doniczkowe najbardziej zmniejszają ślad węglowy
Źródło: https://www.saveonenergy.com/uk/houseplants-offset-co2-emissions/

Dlaczego to jest ważne?

Oczywiście każdy z nas powinien dążyć do tego by ograniczyć swój ślad węglowy, nawet w zakresie najdrobniejszych czynności i nawyków. Jest też jeden aspekt – zdrowotny. Jak podaje wspomniany serwis poziom dwutlenku węgla na zewnątrz wynosi około 250-500 ppm, podczas gdy w mieszkaniu może on osiągać nawet 1000 ppm, co oznacza wzrost o 100-300%. Wyższy poziom CO2 może wywoływać senność, wiąże się go także z chorobami płuc, takimi jak astma, POChP czy rak płuc. Dlatego właśnie warto otaczać się roślinami doniczkowymi, które pomogą oczyścić powietrze we własnym domu i stworzyć zdrowsze warunki do życia.


Źródło: https://www.saveonenergy.com/uk/houseplants-offset-co2-emissions/

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl