Skrzydłokwiat to piękna roślina doniczkowa, która zachwyca ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi oraz delikatnymi białymi kwiatami z charakterystyczną żółtawą kolbą. Kwiat ten oprócz swoich walorów estetycznych ma też inne zalety, które czynią go szczególnie wartościową rośliną domową.

Po pierwsze, jest on prawdziwą rośliną cieniolubną, która najlepiej czuje się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Można więc go ustawić w półcieniu lub nawet w cieniu, dzięki czemu ożywimy miejsca bardziej oddalone od okna. Po drugie, skrzydłokwiat nie tylko natlenia powietrze, ale też potrafi je wyjątkowo skutecznie oczyścić ze szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd, amoniak, toluol, ksylol, trójchloroetylen czy benzen. Nie ma się więc co dziwić, że roślina ta często gości w naszych domach.

Pochodzenie

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), nazywany też lilią domową, pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Kolumbii i Wenezueli. Jego nazwa nukowa pochodzi od greckich słów: „spáthē” – narzędzie o płaskiej powierzchni (np. wiosło) i „phýllon” – liść. Sprowadzony został do Europy w 1870 roku by stać się tu popularną rośliną doniczkową. Ciekawostką jest to, że jeszcze w latach osiemdziesiątych istniało tylko kilka odmian gatunku Wallisa, a obecnie istnieje już wiele odmian hodowlanych.

Zakres dostępnych odmian

Istnieje ponad 50 różnych odmian skrzydłokwiatu, przy czym różnica pomiędzy nimi polega głównie na wielkości rośliny, liści i kwiatów. Roślinę można niemal uznać za roślinę liściastą ze względu na jej atrakcyjne ciemnozielone liście. Kwiaty są prawie zawsze białe lub czasami lekko podbarwione na zielono. Nowsze odmiany najczęściej mają więcej kwiatów. Można też spotkać rośliny z barwionymi kwiatostanami.

Styling Elize Eveleens – Klimprodukties

Na co zwrócić uwagę przy zakupie skrzydłokwiatu?

 • Rozmiar i wygląd. Zwracamy szczególną uwagę na rozmiar doniczki, średnicę i grubość łodyg, wielkość kwiatów oraz stopień rozrostu rośliny: zwarty lub luźny, ile jest pąków i pędów kwiatowych na całą roślinę i w jakiej są fazie rozwoju. Liczba kwiatów i ich wielkość powinny być proporcjonalne do liści.
 • Zdrowie. Rośliny powinny być zdrowe, bez szkodników i chorób.
 • Uszkodzenia. Jeśli kwiatostan lub liście są uszkodzone lub połamane, jest to często efekt niewłaściwego ich traktowania podczas transportu lub przechowywania.
 • Liście i kwiaty. Na roślinie mogą występować zwiędłe kwiaty lub żółte liście. Możliwe są również plamy na liściach spowodowane zimnem lub przypaleniem przez słońce.
 • Wilgotność. Roślina może czasami opadać, ponieważ podłoże w doniczce jest zbyt suche.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla konsumentów

Skrzydłokwiat jest łatwy w pielęgnacji:

 • Roślina wymaga stanowiska z dala od jasnego światła słonecznego i temperatury około 18-22 ° C.
 • Należy regularnie podlewać ją letnią wodą. Jeśli liście opadły, oznacza to, że podłoże wyschło.
 • Roślina lubi regularne opryskiwanie letnią wodą oraz nawożenie.
 • Należy usuwać zwiędłe kwiaty.
 • Aby skrzydłokwiat mógł kwitnąć latami należy pozwolić mu odpocząć zimą. Należy umieścić go w jasnym miejscu w temperaturze 15 °C na czas 6 do 8 tygodni. Po tym okresie powinien ponownie zakwitnąć.
 • Latem roślinę można również umieścić w ogrodzie lub na balkonie, ale nie w jasnym słonecznym świetle.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji w sklepie.

Właściwości oczyszczające powietrze sprawiają, że skrzydłokwiat jest bardzo popularny*. Warto wspomnieć, że ma on również działanie uspokajające dzięki prostym, płynnym kształtom liści. Można umieścić go w naczyniu wykonanym z naturalnego materiału, ceramiki lub (sztucznej) żywicy. Roślina wygląda jeszcze spokojniej na tle matowej lub półprzezroczystej powierzchni.

*W badaniu Nasa Clean Air skrzydłokwiat wyróżniał się ponadprzeciętnymi właściwościami oczyszczania powietrza i dlatego zyskał dużą popularność. Jednak w czasach pandemii Covid-19 (koronawirusa) należy z odpowiedzialnie informować o tej właściwości, ponieważ nadmierne jej podkreślanie może zostać źle zinterpretowane lub niewłaściwie odebrane.


Zdjęcia: flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl