Sansewieria pochodzi z suchych rejonów południowej Afryki i Azji. W swoim naturalnym środowisku przystosowała się do przetrwania na gorącej pustyni, jest więc rośliną wytrzymałą i odporną. Dlatego też łatwo ją hodować w domu – wytrzyma nawet na parapecie nad kaloryferem!

Sansewieria znana jest również jako “wężownica” dzięki charakterystycznym wzorom na liściach. Jeszcze inna jej nazwa to “język teściowej”, która z kolei wzięła się od kształtu liści przypominających szeroki język. Rośliny te mają podziemne kłącza, z których wyrastają skierowane ku górze, mięsiste liście magazynujące wodę.

sansewieria cylindryczna w donicach
foto: Thejoyofplants.co.uk.

Sansewieria: dostępność na rynku

Rośliny te występują w różnych wariantach, kształtach i wzorach. W ostatnich latach asortyment sansewierii rozszerzył się o nowe gatunki i odmiany. Najbardziej znaną i długo dostępną na rynku jest sansewieria gwinejska. Ma ona liście w kształcie miecza, delikatnie pofalowane, które w zależności od odmiany mogą być długie i wyrosnąć nawet na półtora metra, lub krótkie na wysokość zaledwie kilkunastu centymetrów. Zwykle zdobią je poprzeczne, nieregularne pręgi, czasami są gładkie w kolorze zielonym, złocistym lub srebrnym, a niektóre mają dodatkowo żółte obrzeże. Popularna jest odmiana ‘Laurentii’ o długich zielonych liściach ze złotożółtymi brzegami.

Inaczej prezentuje się sansewieria cylindryczna, która charakteryzuje się długimi okrągłymi liśćmi. Wprowadzono ją na rynek dopiero w 2004 roku. Jej liście mają kształt cylindryczny, prosty, wyglądają jak włócznie strzelające z ziemi. Są one dostępne także w bardziej kreatywnych wersjach – np. splecione w warkocz lub w kształcie wachlarza. Liście są szare lub zielone i często pokryte są wężowym wzorkiem. Jest jeszcze sansewieria kirkii, która ma znacznie mniejsze, cieńsze zielone liście i również występuje w różnych odmianach.

sansewieria rodzaje dostępne na rynku
Styling Elize Eveleens – Klimprodukties
aranżacja z sansewierią
sansewieria gwinejska w jasnej donicy
foto: Thejoyofplants.co.uk.

Sansewieria: na co zwrócić uwagę przy zakupie

Rozmiar: Przyjrzyj się uważnie rozmiarowi doniczek oraz grubości i długości liści. W przypadku niektórych roślin doniczka może się zniekształcić pod wpływem rozrastających się podziemnych kłączy. Czasami mogą one nawet spowodować pęknięcie doniczki. W takim przypadku należy bezzwłocznie przesadzić roślinę do nieco większej, masywniejszej donicy.

Kondycja: upewnij się, że roślina nie jest zaatakowana przez tarczniki lub wełnowce, w przypadku starszych roślin – czy nie występuje korkowacenie końcówek liści, oraz sprawdź czy korzenie są zdrowe.

Gnicie: Sprawdź czy roślina trzyma się stabilnie w doniczce. Jeśli nie, może to oznaczać gnicie kłącza, do którego łatwo doprowadzić przez przelanie.

różne rodzaje liści sansewieria
foto: Thejoyofplants.co.uk.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

  • Sansewieria to roślina łatwa w pielęgnacji.
  • Podłoże pozostawiamy do wyschnięcia między podlewaniami, zwłaszcza zimą. Roślina woli mieć zbyt sucho niż zbyt mokro. Podlewając ją nie należy zalewać jej miedzy liśćmi.
  • Mięsiste liście gromadzą wodę, dzięki czemu roślina dobrze radzi sobie nie tylko z suchym podłożem, ale też z suchym powietrzem.
  • Sansewieria poradzi sobie w cieniu i nawet w pełnym słońcu.
  • Roślina nie wymaga okresu spoczynku.
  • Podziemne kłącze jest mocne i rozrastając się może zniekształcić (plastikową) doniczkę, a nawet ją połamać. Roślina musi zostać przesadzona, zanim osiągnie ten etap.
  • Sansewieria ma właściwości oczyszczające powietrze i zapewnia lepszą wilgotność. Jest więc rośliną pożądaną w domu, co jest przydatną informacją, którą warto podzielić się z klientami.

Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji

Coraz częściej poszukujemy natury i spokoju. Sansewieria idealnie odpowiada na te potrzeby dzięki prostemu, wyraźnemu kształtowi. Można podkreślić jej urodę umieszczając ją w matowej doniczce, w białym lub jasnym, naturalnym kolorze. Ustawiając sansewierie w grupie, najlepiej w takich samych donicach lub w takim samym stylu, uzyskamy świetny efekt wizualny: wyrazisty i odznaczający się na tle otoczenia.

sansewieria

Zdjęcia: Thejoyofplants.co.uk.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl