Sansewieria pochodzi z suchych rejonów południowej Afryki i Azji. W swoim naturalnym środowisku przystosowała się do przetrwania na gorącej pustyni, jest więc rośliną wytrzymałą i odporną. Dlatego też łatwo ją hodować w domu – wytrzyma nawet na parapecie nad kaloryferem! Sansewieria znana jest również jako „wężownica” dzięki charakterystycznym wzorom...
Sansewieria pochodzi z suchych rejonów południowej Afryki i Azji. W swoim naturalnym środowisku przystosowała się do przetrwania na gorącej pustyni, jest więc rośliną wytrzymałą i odporną. Dlatego też łatwo ją hodować w domu – wytrzyma nawet na parapecie nad kaloryferem!
Sansewieria znana jest również jako „wężownica” dzięki charakterystycznym wzorom na liściach. Jeszcze inna jej nazwa to „język teściowej”, która z kolei wzięła się od kształtu liści przypominających szeroki język. Rośliny te mają podziemne kłącza, z których wyrastają skierowane ku górze, mięsiste liście magazynujące wodę.
Rośliny te występują w różnych wariantach, kształtach i wzorach. W ostatnich latach asortyment sansewierii rozszerzył się o nowe gatunki i odmiany. Najbardziej znaną i długo dostępną na rynku jest sansewieria gwinejska. Ma ona liście w kształcie miecza, delikatnie pofalowane, które w zależności od odmiany mogą być długie i wyrosnąć nawet na półtora metra, lub krótkie na wysokość zaledwie kilkunastu centymetrów. Zwykle zdobią je poprzeczne, nieregularne pręgi, czasami są gładkie w kolorze zielonym, złocistym lub srebrnym, a niektóre mają dodatkowo żółte obrzeże. Popularna jest odmiana ‚Laurentii’ o długich zielonych liściach ze złotożółtymi brzegami.
Inaczej prezentuje się sansewieria cylindryczna, która charakteryzuje się długimi okrągłymi liśćmi. Wprowadzono ją na rynek dopiero w 2004 roku. Jej liście mają kształt cylindryczny, prosty, wyglądają jak włócznie strzelające z ziemi. Są one dostępne także w bardziej kreatywnych wersjach – np. splecione w warkocz lub w kształcie wachlarza. Liście są szare lub zielone i często pokryte są wężowym wzorkiem. Jest jeszcze sansewieria kirkii, która ma znacznie mniejsze, cieńsze zielone liście i również występuje w różnych odmianach.
Rozmiar: Przyjrzyj się uważnie rozmiarowi doniczek oraz grubości i długości liści. W przypadku niektórych roślin doniczka może się zniekształcić pod wpływem rozrastających się podziemnych kłączy. Czasami mogą one nawet spowodować pęknięcie doniczki. W takim przypadku należy bezzwłocznie przesadzić roślinę do nieco większej, masywniejszej donicy.
Kondycja: upewnij się, że roślina nie jest zaatakowana przez tarczniki lub wełnowce, w przypadku starszych roślin – czy nie występuje korkowacenie końcówek liści, oraz sprawdź czy korzenie są zdrowe.
Gnicie: Sprawdź czy roślina trzyma się stabilnie w doniczce. Jeśli nie, może to oznaczać gnicie kłącza, do którego łatwo doprowadzić przez przelanie.
Podłoże pozostawiamy do wyschnięcia między podlewaniami, zwłaszcza zimą. Roślina woli mieć zbyt sucho niż zbyt mokro. Podlewając ją nie należy zalewać jej miedzy liśćmi.
Mięsiste liście gromadzą wodę, dzięki czemu roślina dobrze radzi sobie nie tylko z suchym podłożem, ale też z suchym powietrzem.
Sansewieria poradzi sobie w cieniu i nawet w pełnym słońcu.
Roślina nie wymaga okresu spoczynku.
Podziemne kłącze jest mocne i rozrastając się może zniekształcić (plastikową) doniczkę, a nawet ją połamać. Roślina musi zostać przesadzona, zanim osiągnie ten etap.
Sansewieria ma właściwości oczyszczające powietrze i zapewnia lepszą wilgotność. Jest więc rośliną pożądaną w domu, co jest przydatną informacją, którą warto podzielić się z klientami.
Wskazówki dotyczące sprzedaży i ekspozycji
Coraz częściej poszukujemy natury i spokoju. Sansewieria idealnie odpowiada na te potrzeby dzięki prostemu, wyraźnemu kształtowi. Można podkreślić jej urodę umieszczając ją w matowej doniczce, w białym lub jasnym, naturalnym kolorze. Ustawiając sansewierie w grupie, najlepiej w takich samych donicach lub w takim samym stylu, uzyskamy świetny efekt wizualny: wyrazisty i odznaczający się na tle otoczenia.
Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl