Już wkrótce nasze cmentarze zaludnią się bliskimi zmarłych, zapełnią kwiatami i zniczami.

Jedni lubią i cenią sobie tę wyjątkową refleksyjną atmosferę panującą w czasie Wszystkich Świętych i w Zaduszki, potrafią przemierzyć setki kilometrów by być obecnym przy grobie najbliższych.

Inni cmentarze omijają wielkim łukiem, denerwują się na panujące przed nimi korki i ludzi przemykających z siatami chryzantem… No bo po co to wszystko?

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa. Dawniej święto obchodzono 13 maja. Dopiero papież Grzegorz III przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada i rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych kościoła. To święto ma charakter religijny, ale dobrym zwyczajem obchodzi je także wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. Jest to wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Dzień Zaduszny jest dniem modlitw za ludzi zmarłych, których dusze oczekują jeszcze w czyśćcu na ostateczne spotkanie z Bogiem. Z ambon lub przy ołtarzu odczytuje się imiona zmarłych wypisanych na kartkach-wypominki – i odmawia zwyczajowe modlitwy za wszystkich zmarłych.

https://pl.pinterest.com/pin/306667055889093335/

Można powiedzieć, że składanie kwiatów i zapalanie zniczy na grobach ma charakter pomocniczy, jest wyrazem naszych uczuć, emocji. Poprzez piękne kompozycje kwiatowe i zapalone świece wyrażamy naszą więź ze zmarłym, nasz szacunek i pamięć… bo człowiek lubi nadać tym wszystkim uczuciom jakąś konkretną formę. A nic do tego nie nadaje się lepiej niż kwiaty i ogień.

Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Zaduma nad losem ludzi zmarłych towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. I od najdawniejszych czasów powstają cmentarze, które dla chrześcijan są miejscami świętymi, otaczanymi czcią ze względu na zmarłych, którzy tam spoczywają oraz wiarę w ich życie pozagrobowe. Jest to jedyne święto w roku, które skupia wszystkich bliskich przy mogiłach.

To także jest czas refleksji i zadumy nad życiem.

Więcej inspiracji florystycznych na znajdziesz na naszej tablicy – TUTAJ

autor tekstu: Iwona Fudała
www.magiczekwiaty.pl


Tekst ukazał się oryginalnie dnia 18.10.2012r

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl