Vintage Folklore to jeden z czterech trendów w dekoracjach kwiatowych na 2023 rok, opisanych przez Biuro Kwiatowe Holandia. Każdy z tych trendów nawiązuje do ducha czasu, w którym żyjemy i do naszych obecnych potrzeb. Vintage Folklore jest odpowiedzią na panujące w społeczeństwie zobojętnienie. Odczuwamy utratę więzi oraz brak szacunku dla relacji. Brak szacunku dotyczy też otaczającego nas środowiska, a nawet produktów, z których korzystamy na co dzień. Chcemy to jednak przywrócić. Dlatego Vintage Folklore reprezentuje dbałość o różnorodność i użyteczność produktów. Mottem jest: nie wyrzucać, ale naprawiać z miłością.


Reklama

Vintage Folklore to trend inspirowany latami siedemdziesiątymi. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Vintage Folklore

Trend ten mocno nawiązuje do lat 70. Przykładem mogą być wykorzystywane materiały (dżersej, sztruks, fornir, płytki czy ceramika) oraz kwiatowe wzory, które często się pojawiają w tym trendzie. Formy i kształty również są inspirowane latami siedemdziesiątymi lub folklorem rustykalnym. Zastosowanie znajdują również przedmioty rękodzielnicze oraz z recyclingu.

Podstawowe hasła tego trendu to: różnorodność, szacunek dla produktu, vintage, dbałość o cykl życia produktu, kolorowa kolekcja, rustykalny folklor, majsterkowanie, kreatywność, wpływy z lat 70. i drobne wzory kwiatowe (millefleur).

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Vintage Folklor we wnętrzach

Vintage Folklor wprowadza do wnętrz bogactwo kolorów przepełnione miłością i szacunkiem dla przedmiotów. Znajdziemy przeróżne bibeloty, które wyglądają jakby wcześniej były zniszczone lub połamane, a następnie poskładane i sklejone. W ten sposób powstaje wnętrze o indywidualnym charakterze i przyjemnej atmosferze. Miękkie meble o okrągłych kształtach, kolorowe płytki na ścianie, patchwork – wszystko to elementy tego stylu. Wzory są często ze sobą łączone, ale efekt ostateczny nigdy nie jest zbyt jaskrawy lub pstrokaty. W pewnym sensie chodzi o znalezienie harmonii poprzez połączenie różnych stylów.

Bukiety są kolorowe i dzikie, kwiaty żywe są połączone z suszonymi, choć te drugie nie dominują. Wszędzie można znaleźć rośliny, nawet takie, które wyglądają dziwnie i niekształtnie. Jednak każda z nich jest pielęgnowana z miłością, nawet jeśli nie jest idealnie piękna.

Bukiety są kolorowe i dzikie, kwiaty żywe są połączone z suszonymi. Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Paleta kolorów

Kolory w tym nurcie są radosne i różnorodne i na pierwszy rzut oka nie do końca do siebie pasują. Kolorowa paletą z naturalnymi, jasnymi i pastelowymi odcieniami może być połączona z ciemniejszymi barwami. Krótko mówiąc ilość potencjalnych kombinacji kolorystycznych jest ogromna.

Folklor Vintage w plenerze

W ogrodzie znajdziemy różne elementy, a każdy z nich ma swoją historię. Przypomina to patchwork, w którym każdy element został stworzony osobno, z miłością i troską, by później połączyć je w jedną całość. W ten sposób powstaje kreatywny ogród lub balkon, pełen pięknych znalezisk z recyklingu. To miejsce, w którym każdy jest mile widziany i wszystko jest możliwe i dozwolone. Można tu znaleźć wielobarwne meble ogrodowe, wzorzyste płoty i tętniącą życiem kolekcję doniczek.

Fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl