Święta wielkanocne są od pradawnych czasów związane z odradzającą się przyrodą i początkiem wiosny. Dlatego naturalna dekoracja wielkanocnego stołu wydaje się doskonałym pomysłem by celebrować ten wyjątkowy czas. Zobaczcie jak w prosty sposób można wprowadzić naturę do domu podkreślając jednocześnie świąteczną atmosferę. Wystarczą wydmuszki, piórka, kwiaty i kilka innych organicznych drobiazgów.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Plaster drewna pokryty mchem to odważna i oryginalna dekoracja, która może stanowić idealne tło dla rodzinnych spotkań. Na tym nietypowym “naczyniu” nie może zabraknąć najważniejszego symbolu: jajka! Wydmuszki z kurzych jaj mogą posłużyć za doniczki na małe rośliny lub jako fiolki z wodą, w które można włożyć pojedyncze kwiaty. Te mniejsze wydmuszki, przepiórcze, otulone mchem podkreślają naturalny efekt tej minimalistycznej kompozycji.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

Uzupełnieniem naszej dekoracji stołu mogą być mniejsze elementy, takie jak jajo z mchu na zdjęciu powyżej. Do przygotowania omszałego jajka potrzebna będzie wydmuszka, którą pokrywamy klejem PVA dwa lub trzy razy i pozostawiamy do wyschnięcia (również między kolejnymi warstwami kleju). Przygotowana w ten sposób skorupka będzie twardsza. Następnie za pomocą kleju na gorąco przyklejamy kawałki mchu, aż całe jajko zostanie nim pokryte. Uwaga: mech nie może być zbyt wilgotny, bo się nie przyklei. Na końcu można go nieco przyciąć nożyczkami, jeśli jest zbytnio odstaje. Ostatni krok to owinięcie jaja złotym drucikiem i umocowanie liścia lub kwiatka – na przykład widocznej na zdjęciu szachownicy (Fritillaria meleagris). Drut powinien być na tyle długi by wystarczyło go do uformowania podstawki na spodzie.

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk

A może w tym roku zamiast malować jaja farbami zdecydujesz się na ozdobę z naturalnych, wiosennych kwiatów lub delikatnych liści? Pracę należy zacząć podobnie jak przy jajku pokrytym mchem: wydmuszkę pokrywamy klejem PVA i czekamy aż wyschnie. Następnie wybieramy kwiaty i liście, które mają zdobić jajko. Najlepsze będą te drobne i delikatne – są one łatwiejsze w obróbce, a wyglądają bardzo efektownie. Wystarczy je przykleić do na powierzchni wydmuszki, a następnie posmarować – do wszystkiego używamy tego samego kleju (PVA), który po wyschnięciu stanie się przezroczysty i delikatnie połyskujący. Tak przygotowane “pisanki” można umieścić w miseczce wyłożonej mchem, aby pasowały do pozostałych elementów na stole.

Jak widać do tego rodzaju dekoracji nie potrzeba dużo kwiatów i roślin. Aby ją optycznie powiększyć wystarczy postawić kilka flakoników, do których można wstawić gałęzie forsycji, wierzby, brzozy czy derenia uzupełnione o pojedyncze sezonowe kwiaty – narcyzy albo tulipany. Dla wzmocnienia efektu dobrym uzupełnieniem będzie bawełniany lub lniany obrus w spokojnych, naturalnych barwach.

Wystarczy tak niewiele, aby zaskoczyć najbliższych i poczuć prawdziwie wiosenną atmosferę!

fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
fot. Funnyhowflowersdothat.co.uk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl