Wyjątkowe gwiazdy na wyjątkowe święta: 5 zasad dotyczących pielęgnacji

02/12/2015

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas w roku, celebrowany w gronie rodziny i przyjaciół. Jego cudowną atmosferę podkreślają świąteczne dekoracje, wśród których szczególną rolę pełnią poinsecje, zwane gwiazdami betlejemskimi. Kolorowe liście tych roślin oczarowują gości i roztaczają świąteczną aurę, a przy tym są niezwykle łatwe w pielęgnacji!

 
1-poinsecja-rodzina-01-pl

Poinsecje występują w bogatej palecie kolorystycznej. Mogą być czerwone, białe, kremowe, żółte, różowe i morelowe, delikatnie pastelowe, ale również intensywne, subtelnie cieniowane i mocno nakrapiane. Są niezastąpioną świąteczną dekoracją i symbolem Bożego Narodzenia – obok choinki, wieńca oraz kalendarza adwentowego. Gustownie i stylowo zaaranżowane mogą nadać wnętrzom dowolny styl: od klasycznego po nowoczesny. Nie trzeba mieć specjalnych zdolności do opieki nad roślinami. Wystarczy zastosować pięć łatwych zabiegów pielęgnacyjnych, aby poinsecja zachwycała swoim wyglądem przez cały świąteczny czas.

1. Dokładnie obejrzyj roślinę przed zakupem

Poinsecje można kupić w różnych miejscach już od listopada. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, należy przed zakupem uważnie sprawdzić stan rośliny. Gęste liście i żółto-zielone pąki kwiatowe są oznaką świeżości. To pąki są kwiatami tej rośliny, a nie – jak się często uważa – kolorowe, pokarbowane czy spiczaste liście, układające się w gwiazdę, zwane przylistkami. Jeśli są one zwiędłe, trzeba wybrać inną roślinę. Należy zrezygnować z roślin, które stały w przeciągu, ponieważ źle znoszą takie warunki.

 

4-poinsecje-w-klasycznej-jadalni-02-pl

2. W drodze do domu chroń roślinę przed chłodem i wiatrem

Poinsecje nie znoszą zimna, mimo że są typowymi, zimowymi roślinami. Lubią ciepło, ponieważ ich ojczyzną jest Meksyk. Ważne jest więc, żeby nie narażać ich na chłód i wiatr. Należy je dobrze owinąć papierem i w miarę szybko przetransportować w ciepłe miejsce.
3-poinsecje-w-klasycznym-salonie-02-pl

3. Nie stawiaj w bezpośrednim słońcu

Poinsecje lubią jasne i ciepłe miejsce. Należy je jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem, tak samo jak przed przeciągami. Najlepiej czują się w temperaturze 15 – 22 stopni Celsjusza. Uwaga: nie należy ich ustawiać obok warzyw i owoców, ponieważ ich przylistki szybko zwiędną.

4. Mniej znaczy więcej

Niedobór wody w przypadku poinsecji jest znacznie lepszy niż jej nadmiar: poinsecje nie mogą stać w wodzie, a jej nadwyżkę należy natychmiast odlać, w przeciwnym razie liście wyblakną lub opadną. Optymalne jest podlewanie rośliny niewielką ilością letniej wody co drugi dzień. Chcąc nadać przylistkom jeszcze ładniejszy wygląd, należy raz w miesiącu dodać do wody odżywkę do roślin.

 

5-poinsecja-kredens-02-pl

5. Właściwe przycięcie

Poinsecje prezentują się znakomicie nie tylko w doniczce.W postaci ciętej, te wszechstronne rośliny mogą stworzyć bukiet lub być elementem interesującej aranżacji. Po ucięciu poinsecji należy zapobiec wyciekaniu mlecznego soku. W tym celu należy zanurzyć przyciętą łodygę na 5 sekund w wodzie o temperaturze 60 stopni Celsjusza, a następnie w zimnej wodzie z dodatkiem odżywki. Cięta poinsecja zachowuje świeżość i kolor nawet do 2 tygodni. Bez względu na to, czy występuje w bukiecie z innymi zimowymi kwiatami, czy solo, jest pięknym prezentem dla rodziny, przyjaciół oraz znajomych.
2-weihnachtsstern-close-up-glow_20150818184307
SfE_Logo

UE_Logo_pl

zdjęcia: Stars for Europe

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl