Palma Areka (Dypsis lutescens ) to niezwykle dekoracyjna, duża roślina doniczkowa o tropikalnym pochodzeniu – jej obecność z pewnością rozgrzeje atmosferę w każdym mieszkaniu! Palma ta nie ma centralnego pnia – zamiast tego jej wszystkie łodygi wyrastają bezpośrednio z ziemi wydając jasnozielone wąskie i spiczaste liście. Łodygi rozchodzą się delikatnie na zewnątrz tworząc coś na kształt zielonej fontanny, która wprowadza żywy i wesoły nastrój do wnętrza, w którym się znalazła. Przyjemny wygląd nie jest jedyną zaletą Areki. Badania przeprowadzone przez NASA pokazały, że posiada ona działanie oczyszczające powietrze i regulujące wilgotność w pomieszczeniach.

Dostępność w hurcie

Roślina sprzedawana jest w doniczkach o wielkości 9 cm w przypadku mniejszych rozmiarów oraz w większych rozmiarach, gdzie największe palmy mogą nawet mieć wysokość 6,5 metra. Wymiary doniczek dochodzą więc do 1 metra, a grubość łodyg wynosi od 5 do 7 cm. Rozróżnia się różne fazy wzrostu: łodyga, krzak i kępa. Oprócz palmy Areki występują też inne rośliny o tej samej nazwie: Areca catechu czy palma betelnut. To jej znacznie mniejszy, ale bardzo dekoracyjny brat, który często ma widoczne orzechy – które są właściwie nasionami.

Palma Areca: Roślina doniczkowa miesiąca lutego 2020

Na co zwracać uwagę przy zakupie palmy Areca?

 • Najpierw sprawdź, czy jest to właściwy gatunek. W szczególności młodsze rośliny można czasem pomylić z Howeą. Różnicę można najłatwiej dostrzec przyglądając się łodygom bezpośrednio nad ziemią. Howea jest zielona i ma brązowe włókna na łodydze, podczas gdy łodygi Dypsis mają czerwone plamy. Liście palmy Areca są cieńsze i węższe niż liście Howei. Gatunki różnią się szczególnie pod względem ceny (palma Areca jest znacznie tańsza), dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
 • Sprawdź proporcję między rozmiarem doniczki, a grubością i wysokością rośliny.
 • Przed zakupem sprawdź, czy palma Areca jest wolna od wełnowców czy tarczników. Trudno się ich pozbyć zarówno w kwiaciarni jak i konsumentowi. Roślina może również cierpieć z powodu przędziorka, co można rozpoznać po szarawych liściach. Jest to często efekt trzymania jej w zbyt suchych warunkach.
 • Rośliny muszą być wolne od żółtych liści lub brązowych końcówek liści, często spowodowanych zbyt niską wilgotnością lub nadmiernym podlewaniem. Czarne plamy, szczególnie u starszych roślin, często wskazują na zbyt duże stężenie soli w glebie doniczkowej, czemu można zapobiec poprzez przepłukanie doniczek wodą.
 • Podczas transportu i przechowywania temperatura musi wynosić co najmniej 12 ° C lub więcej. W niższych temperaturach ważne jest, aby rośliny były w rękawie, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez zimno. Uszkodzenia przez zimno powodują ciemne plamy na liściach.
 • Jak wszystkie palmy, palma Areca rozmnaża się z nasion. Uprawa zależy od wielkości i grubości rośliny. Jeśli roślina jest pełniejsza, to znaczy, że została zapoczątkowana większą ilością nasion.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla klientów

 • W chłodne dni owiń roślinę w trakcie transportu do domu.
 • Palma Areca wymaga jasnego stanowiska, ale najlepiej unikać pełnego światła słonecznego, szczególnie w miesiącach letnich.
 • Im większa roślina, tym łatwiej się nią opiekować: po prostu trzeba dostosować podlewanie do wielkości. Roślina powinna regularnie otrzymywać wodę (niezbyt zimną), aby gleba doniczkowa nigdy nie wyschła całkowicie.
 • Zaleca się regularne opryskiwanie, aby uniknąć zniekształconych końcówek liści, które mogą wystąpić w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem w miesiącach zimowych.
 • W lecie można umieścić roślinę na zewnątrz w deszczu.
 • Żółte, stare lub brzydkie liście można usuwać. Latem roślinę można również umieścić na patio lub balkonie, pod warunkiem, że temperatura nie spadnie poniżej 12 ° C. Palma Areca pochodzi z południowej części Madagaskaru, więc roślina ta nie radzi sobie dobrze z zimnem.

Wskazówki dotyczące sprzedaży

Palma Areca pasuje do wnętrz, w których zadaniem roślin jest złagodzenie wpływu zewnętrznego otoczenia. Wybierz neutralne donice, wykonane na przykład ze szkła matowego, matowej ceramiki lub gładkiego polerowanego drewna. Im bardziej spokojny jest wygląd donicy, tym bardziej uspokajający będzie wygląd całej ekspozycji. Wystawiając duży okaz możesz pokazać, że należy mu dać trochę miejsca, podczas gdy mniejsze rośliny będą wyglądały atrakcyjnie ustawione w rzędzie, tworząc ściankę z zieleni. Taka wystawa dobrze się prezentuje na tle np. bardzo cienkiego papieru ryżowego. Mając taką wystawę warto poeksperymentować z oświetleniem kierując je zza zasłony z papieru – przytłumione światło zmiękczy całą kompozycję.

fot. .flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl