Arteflorando 2016 – sukces polskiego zespołu!

30/05/2016

San Pietro in Lama (LE), małe miasteczko na południu Włoch, już po raz trzeci stało się kwiatową stolicą i  sceną międzynarodowego konkursu florystycznego “Arteflorando …fori & objects.”

Konkurs florystyczny, który odbył się 23 i 24 kwietnia, był częścią dużego kwiatowego święta, organizowanego przy współudziale władz miasteczka, władz okolicznych gmin i regionu Puglia, instytucji kulturalnych i artystycznych oraz szkoły florystycznej Ivana Bergh’a (Ivan Berg floral school).

W konkursie wzięło udział 13 dwuosobowych zespołów z 8 państw:  Włoch, Grecji, Belgii, Dani, Norwegii, Estonii, Białorusi, Litwy i Polski.

Zadania oceniane  były w systemie 100-punktowym Florint przez profesjonalne międzynarodowe jury, w składzie: Marios Vallianos (przewodniczący),  Desinela Grenc, Aija Zagarina, Ivan Bergh. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał komitet techniczny.

Polskę, na zaproszenie Ivana Bergh’a, reprezentowały mistrzynie florystyki Karolina Ładyżyńska-Skrzypek z warszawskiej pracowni Green Sense i Edyta Zając-Chruściel z Kielc, właścicielka kwiaciarni Pokusa.

 

artefl1

artefl1a

 

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu były KWIATY I OBIEKTY.

W ciągu dwóch dni zespoły rywalizowały ze sobą w trzech zadaniach (dwóch niespodziankach i jednym zadaniu z podanym wcześniej tematem):

–  Outdoor surprise – zewnętrzna niespodzianka – obiekt florystyczny / duża forma do przygotowania na zewnątrz w wyznaczonym przez organizatora miejscu. Miejscem była wąska uliczka miasteczka San Pietro.  Materiały i kwiaty do tego zadania zapewniał organizator. Wszystkie zespoły zobaczyły materiały dzień przed rozpoczęciem konkursu, otrzymały również identyczny zestaw kwiatów z informacją, że są to również kwiaty do ostatniego zadania niespodzianki. Każda drużyna musiała podjąć indywidualnie decyzję, jak ten materiał kwiatowy podzielić między dwa zadania, dysponując jedynie informacją, że pierwsze zadanie – niespodzianka to obiekt do dekoracji na zewnątrz, a drugie – obiekt do dekoracji wnętrza.

Polski zespół jako jedyny, w pierwszym zadaniu wykonał podwieszaną formę.

– Indoor surprise – niespodzianka we wnętrzu – duża forma do dekoracji wnętrza. Zadanie odbywało się w Muzeum Memmo. Na to zadanie organizator przeznaczył, ku zdziwieniu wszystkich uczestników, aż siedem godzin! Jak się później okazało, czasu wcale nie było za dużo. I jak to w zadaniach – niespodziankach bywa, zawsze jest jakiś haczyk – tym razem była to kilkunastokilogramowa kostka gliny, broszura informacyjna od sponsora tego zadania, komórkowa tektura, fiolki, piórka na pikach, kostka pianki florystycznej. W pracy musiała być użyta glina i logo sponsora.

San Pietro i region wokół słyną z wyrobów ceramicznych, w samym miasteczku jest kilka pracowni ceramicznych.

– Obiekt inspirowany latami 70. Temat podany wcześniej, forma i technika dowolne. Wszystkie materiały i kwiaty uczestnicy zapewniali sobie sami. Polski zespół wykonał florystyczną interpretację siedziska – otwartej dłoni. Sponsorem kwiatów do tego zadania była firma Blanca Direct. Oasis Floral Product Polska wsparł polski zespół zestawem środków do poprawy i przedłużania trwałości kwiatów Floralife. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego podarował piękną karpę korzeniową, która posłużyła za podstawę konstrukcji.

Poziom konkursu był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego do ostatniej chwili nie było wiadomo kto wygra. Tym większe było zaskoczenie i radość polskiego zespołu, gdy ogłoszono zwycięzcę – “Team Polonia!!!”. Polski zespół otrzymał powyżej 80 punktów w 100-punktowej skali, z każdego zadania, finalnie uzyskując 261,80 na 300 możliwych.

artefl2

artefl3

 

Dokumentacja fotograficzna: Marcin Chruściel

 

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl