05/06/2025 (aktualizacja: 11/04/2026)
Już 15 czerwca 2025 roku w samym sercu Wrocławia – przy pręgierzu na Rynku – odbędzie się kolejna edycja konkursu na Najpiękniejszy Wianek. To wyjątkowe wydarzenie od kilkunastu lat towarzyszy Jarmarkowi Świętojańskiemu, tworząc barwną i pachnącą oprawę miejskiego święta.
Konkurs z tradycją i florystycznym rozmachem
Organizatorka wydarzenia, Agnieszka Mitko-Kominek, prowadząca Pracownię Florystyczną oraz Agencję Artystyczną Pianoforte, od lat dba o to, by wianek – symbol natury, kobiecości i radości – miał swoje zasłużone święto. Co roku zgłaszają się zarówno amatorzy, jak i osoby związane z branżą florystyczną, dzięki czemu konkurs staje się z roku na rok coraz bardziej różnorodny, profesjonalny i inspirujący.
Organizatorka podkreśla:
„Będzie mi bardzo miło, jeśli zgłoszą się uczniowie i absolwenci szkół, kursów i szkoleń florystycznych. To świetna okazja, by pochwalić się swoimi pomysłami.”

Kategorie konkursowe:
- Amatorzy – dla wszystkich pasjonatów kwiatów, niezależnie od doświadczenia,
- Floryści – dla osób pracujących w branży: kwiaciarzy, bukieciarzy, pracowników kwiaciarni,
- Floryści profesjonaliści – dla dyplomowanych florystów i mistrzów florystyki.
Zadanie jest proste i piękne: stwórz wianek na głowę z materiałów roślinnych (żywych, suszonych lub preparowanych), przynieś go 15 czerwca na rynek i zaprezentuj przed jury i publicznością.
Harmonogram wydarzenia:
📍 WROCŁAW RYNEK, przy pręgierzu
📅 15 czerwca 2025 (niedziela)
🕒 Start: godz. 15:00
- 15:00–16:00 – zgłaszanie wianków
- 16:00–17:00 – prezentacja uczestników
- 16:00–17:30 – głosowanie publiczności
- 18:15–19:15 – ogłoszenie wyników, losowanie nagród, wręczenie wyróżnień
Jak się zgłosić?
Do 14 czerwca należy wysłać zgłoszenie na adres:
📧 agnieszkamitko@wp.pl
📞 lub zadzwonić: 509 137 376
Można też przyjść bezpośrednio z gotowym wiankiem w dniu konkursu, między 15:00 a 16:00.
Co można wygrać?
Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2000 zł, w tym:
- profesjonalne narzędzia florystyczne,
- akcesoria i materiały do pracy,
- oraz udział w warsztatach florystycznych prowadzonych przez Agnieszkę Mitko-Kominek.
Swoją nagrodę przyzna również publiczność, a wśród głosujących zostanie wylosowana nagroda-niespodzianka.
Kryteria oceny:
- pomysłowość i oryginalność,
- dobór roślin i materiałów,
- precyzja i estetyka wykonania,
- zastosowana technika i poziom trudności.
Niech to będzie nie tylko konkurs, ale też święto florystyki i letniej wyobraźni.
Zachęcamy do udziału szkoły florystyczne, kursantów i absolwentów – pokażcie się z najpiękniejszej strony!




