Mocowanie kwiatów w gąbce florystycznej

11/08/2017

Sierpień – sezon ogórkowy w każdej branży z wyjątkiem florystycznej. Niekończące się śluby w piątki, soboty i … niedziele! Jak zrobić kompozycje ślubne na czas i nie zwariować – oto kilka rad.


Reklama

Zanim Vernon Lewis Smithers wynalazł gąbkę florystyczną, kwiaty mocowano w piasku, ziemi, glinie i żadna z tych technik nie była idealna dla kwiatów. Pomysł na nowy produkt pojawił się absolutnie przypadkowo. Smithers wpatrywał się w kompozycję, którą podarował swej żonie, i pomyślał: “Gdyby tylko udało mi się znaleźć sposób na napełnienie gąbki wodą – mogłaby być używana jako podstawa do kompozycji kwiatowych”. Eureka! – pojawił się pomysł na gąbkę florystyczną OASIS®.

Oasis Classic gąbka florystyczna

Od pierwszych dni istnienia firmy w 1954 V.L. Smithers zrewolucjonizował branżę, tworząc gąbkę pochłaniającą i utrzymującą wodę. Dziś OASIS® jest najlepiej rozpoznawalną i cieszącą się największym zaufaniem firmą w branży florystycznej.

Istnieją 3 rodzaje gąbki OASIS® Maxlife ze względu na swe właściwości fizyczne, tzn. gęstość:

 • Classic – najbardziej miękka, do kwiatów o miękkich i cienkich łodygach
 • Ideal – uniwersalna, odpowiednia dla wszystkich kwiatów
 • Premium – bardzo gęsta i wyjątkowo elastyczna gąbka, nadaje się do kompozycji o grubych i ciężkich łodygach.

Rodzaje Gąbki Florystycznej OASIS® Maxlife cechuje identyczna struktura komórkowa, zaprojektowana tak, by imitować strukturę komórkową kwiatów.

Gąbka Florystyczna OASIS® Maxlife, dzięki lepszemu nawodnieniu, powstrzymuje przedwczesne więdnięcie, opadanie i brązowienie płatków i liści oraz zwieszanie główek i więdnięcie łodyg miękkich kwiatów, np. gerbery.

Jak umocować kwiaty, by były świeże i trwałe?

Oto kilka rad:

Kup taką gąbkę, która najlepiej sprawdzi się w okreslonej porze roku, tj. OASIS® Classic – wiosną, OASIS® Premium – jesienią, a OASIS® Ideal – przez cały rok.

 • Mocz ją w roztworze wody i odżywki do kwiatów ciętych, najlepiej Floralife® Clear 200, przeznaczonej dla profesjonalistów. Odżywka utrzymuje odpowiednie pH wody, co sprzyja nawodnieniu kwiatów. Uwaga! Nie ma możliwości dodania odżywki do gąbki w trakcie produkcji, więc zrób to przy moczeniu gąbki.
 • Przygotuj odpowiednio duże, czyste naczynie, wypełnij wodą, dodaj odpowiednio dozowaną odżywkę i połóż gąbkę swobodnie na powierzchni wody. Kostka gąbki OASIS® potrzebuje ok. 60 sek, by cała napełnić się wodą. Po tym czasie opada swobodnie na dno naczynia. Aby mieć pewność, że jest dobrze nawodniona, wybierz odpowiednio duże naczynie.

REKLAMA
Chłodnia do kwiatów

 • Nie mocz kilku kostek jednocześnie – kostki mogą blokować się wzajemnie i nie dojdzie do odpowiedniej absorpcji wody.
 • Kostka OASIS® pobiera ok. 2 l wody, waży niespełna 2 kg i wycieka z niej max 5% wody. To dobre źródło wody dla każdej kompozycji.
 • Przed każdym włożeniem łodygi w gąbkę podetnij ją czystym, ostrym nożem tak, by cięcie było krótkie (max. 0,5 cm) pod kątem ok. 45˚. Łodyga musi miękko ‘wejść’ w gąbkę i dobrze się w niej trzymać. Wsuń łodygę na głębokość ok 2-3 cm, by była stabilna i miała dobre źródło wody.
 • Jeśli zmienisz zdanie – nie, ten kwiat nie powinien znajdować się w tym miejscu – nie wysuwaj go z gąbki. Obetnij łodygę krótko przy powierzchni gąbki i znajdź dla niej inne, lepsze miejsce.
 • Nigdy nie wsuwaj łodygi w takie puste miejsce – końcówka łodygi musi ściśle przylegać do gąbki, by mieć stałe źródło wody!

 

Oasis Ideal gąbka florystyczna

 • Gdy ślub odbywa się latem w namiocie lub bardzo silnie klimatyzowanym lokalu, dobrze jest dolewać wody do kompozycji. Kwiaty pobierają wodę z gąbki. Zachodzi proces szybkiego parowania. Florysta może przeszkolić personel lokalu, ale najpewniej będzie się czuł, gdy sam dopilnuje dolewania wody.
 • W kompozycjach ustawionych pionowo dochodzi do większego wycieku wody, spowodowanego grawitacją, niż w kompozycjach umieszczonych horyzontalnie. Po ułożeniu kwiatów w gąbce należy zostawić ją na ok. 20 min. do ocieknięcia w pracownik/kwiaciarni, a dopiero potem przewieźć do klienta. W produktach z gąbką OASIS® o dużych powierzchniach znajdują się specjalne linie cięcia, tzw. segmentacji, które zapobiegają nadmiernemu wyciekaniu wody.

 

Oasis Ideal gąbka florystyczna

Panuje powszechna opinia, że kwiaty w kompozycjach są mniej trwałe niż kwiaty w bukietach. Jeśli jednak zadbasz o higienę w miejscu pracy, nie dopuścisz, by kwiaty znajdowały się dłużej poza wodą i chłodnią, zadbasz o prawidłowe nawodnienie gąbki (paradoksalnie to najtańszy i najważniejszy składnik każdej kompozycji), to odniesiesz sukces.

Floryści budują reputację dzięki najwyższej jakości, niezawodności i interesującym kompozycjom. Oznacza to, że ich sukces zależy od piękna i trwałości kwiatów. W Gąbce Florystycznej OASIS® Maxlife wydłuża się trwałość kwiatów dzięki odpowiedniemu nawodnieniu. Floryści mogą przygotowywać prace z wyprzedzeniem bez uszczerbku na świeżości i pięknie swych kompozycji.

O autorze

Lena Stryjska

Z zawodu anglistka, od 16 lat pracuje dla Smithers-Oasis Company jako sprzedawca. Dzięki kontaktom z ludźmi z branży i wielu pokazom i warsztatom, nauczyła się zajmować kwiatami. Uwielbia uczyć, to jej rodzinna tradycja. Oprócz bukietów i kompozycji kocha jogę. Męża stawia ponad to wszystko!