Po prawie roku kampanii, nominacjach, dwóch turach głosowania i oceniania nadszedł czas na ogłoszenie zwycięzców Glazen Tulp Awards 2022-2023. Konkurs ten organizuje holenderska giełda kwiatowa Royal Flora Holland, aby wyłonić najciekawsze, najpiękniejsze i najbardziej innowacyjne nowe produkty zgłoszone przez hodowców.

Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach:: kwiaty cięte, zielone rośliny doniczkowe, kwitnące rośliny doniczkowe, rośliny ogrodowe oraz koncepcje. Poniżej prezentujemy zwycięskie rośliny oraz te, które zajęły drugie i trzecie miejsce. Jako nowości na rynku kwiatowym wszystkie są z całą pewnością warte uwagi.

Kwiaty cięte

W kategorii kwiatów ciętych pierwsze miejsce zdobyła Lilia Apricot Fudge (hodowca: Bredefleur). Według jurorów kwiat ten jest naprawdę bardzo innowacyjny o wysokiej wartości ozdobnej. Wprawdzie odmiana ta posiada kłopotliwe pylniki, które brudzą i trzeba je usuwać, ale według jury roślina wygląda pięknie i oryginalnie, dlatego zdobyła najwięcej punktów w swojej kategorii. Drugie miejsce zajął Ranunculus Poodle Ramlia (hodowca: Monarch Flowers). Sędziowie uznali, że jest to piękny kwiat, wyróżniający się jasnym kolorem płatków. Jego atutem jest silna łodyga, dzięki której jego głowa nie opada. Na trzecim miejscu uplasowała się chryzantema Typhoon (hodowca: Dekker Chrysanten). Piękny i nieco inny kształt kwiatów oraz kontrast kolorystyczny płatków zachwycił jury.

Lilia Apricot Fudge
Lilia Apricot Fudge
Ranunculus Romance Poodle Ramlia
Ranunculus Romance Poodle Ramlia
chryzantema Typhoon
Chryzantema Typhoon

Zielone rośliny doniczkowe

Pierwsze miejsce w kategorii zielonych roślin doniczkowych zdobył kolekcjonerski Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl (hodowca: Richplant BV). Jury uznało tę roślinę za „prawdziwą innowację, naprawdę inną! Ciekawe, jak ta roślina będzie rosła, jej kolor jest naprawdę magiczny”. Begonia Hovaria Silver Maples (hodowca: Hofstede Hovaria) zajęła drugie miejsce, a na trzecim miejscu znalazł się Costus arabicus Variegata (hodowca: Van der Arend Tropical Plant Centre).

Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl
Geogenanthus ciliatus Midnight Pearl
begonia Hovaria Silver Maples
Begonia Hovaria Silver Maples
Costus arabicus Variegata
Costus arabicus Variegata

Kwitnące rośliny doniczkowe

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Rhynchostylis gigantea Aromatique Evoke (hodowca: De Hoog Orchids). Jury uznało, że jest to roślina komercyjnie innowacyjna, o botanicznym charakterze, której zapach jest cudownie miękki i świeży. Na drugim miejscu znalazła się Orchidea Impasto® Blue (hodowca: Anthura). Komentarz jury: „Ładny, ciepły wygląd dzięki pięknemu fioletowemu kolorowi. Dobrze komponuje się z asortymentem zielonych roślin doniczkowych. Dodatkowym plusem jest bardzo łatwe ponowne kwitnienie rośliny”. Trzecie miejsce należy do Tillandsia Dolce z firmy Stofbergen Plantcompany. Według jury: „Nie jest nowa jako roślina, ale jest wyjątkowa zarówno jako element centralny (pojedynczo), jak i w połączeniu z innymi zielonymi roślinami doniczkowymi. Piękna dostojna roślina, niezwykle trwała, długo pozostaje piękna”.

Rhynchostylis gigantea Aromatique Evoke
Rhynchostylis gigantea Aromatique Evoke
Orchidea Impasto® Blue
Orchidea Impasto® Blue
Tillandsia Dolce
Tillandsia Dolce

Rośliny ogrodowe

Pierwsze miejsce zdobyła Celosia Hot Topic Reef z Ammerlaan-Sosef BV. Sędziowie docenili jej wyjątkowy kolor i uznali go za świetny dodatek do gamy roślin ogrodowych. Zaraz za nią uplasowała się Mandevilla Sundaville Flamingo Pink z firmy Beauty Plants. Jury doceniło nie tylko jej elegancki wygląd i charakterystyczne połączenie kolorów, ale też fakt, że jest ona bardzo łatwa w utrzymaniu. Na miejscu trzecim znalazła się Buddleja davidii Butterfly Candy® (hodowca: Van Son & Koot) jako kompaktowa, uzupełniająca gamę dużych kwitnących roślin i pasujące do współczesnego ogrodu, w którym ważną rolę odgrywa bioróżnorodność.

Celosia Hot Topic Reef
Celosia Hot Topic Reef
Mandevilla Sundaville Flamingo Pink
Mandevilla Sundaville Flamingo Pink
Buddleja davidii Butterfly Candy
Buddleja davidii Butterfly Candy

Koncepcje sprzedażowe

W tej kategorii znalazły się produkty, które są sprzedawane w innowacyjny sposób. Liczy się nie tylko roślina, ale sposób w jaki jest sprzedawana. Może to być ciekawe opakowanie, dodatkowe elementy dekoracyjne, nieoczekiwane dodatki i wszelkie pomysły, które mają zaciekawić klienta i pomóc w sprzedaży produktu.

Pierwsze miejsce zdobył produkt Tile Green (Griffioen). Jest to pakiet trzech roślin w kwadratowych doniczkach, które zapakowane są w zgrabny kartonik. Siłą tego produktu jest pomysł. Dzięki niemu konsument może w łatwy i szybki sposób zazielenić swoje otoczenie: wystarczy wyjąć trzy płytki tarasowe i w ich miejsce wstawić każdą z roślin. Będą one doskonale współgrały ze sobą w ogrodzie. Na drugim miejscu znalazł się Phalaenopsis Terra Floriclone Snowflake (The Orchid Growers), którego korzenie wystają z otworów doniczki. Według jurorów jest to innowacyjny pomysł na pokazanie piękna natury, łatwy w utrzymaniu dla konsumentów. Trzecie miejsce zajął Smylieplant Happy mix w doniczce z osłonką jako idealne połączenie gadżetu i rośliny.

Tile Green
Tile Green
Phalaenopsis Terra
Phalaenopsis Terra
Smylieplant Happy
Smylieplant Happy
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl