XIII edycja Studiów Podyplomowych Florystyka na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie dobiega końca. Podczas ostatniego weekendu mieliśmy niezwykłą okazję by podejrzeć jak studenci doskonalą umiejętności w dziedzinie dekoracji ślubnych. Zapraszamy do przeczytania naszej relacji i zobaczenia wyjątkowych zdjęć, które oddają atmosferę i piękno tych niezapomnianych zajęć.


Reklama

Zajęcia rozpoczęły się w piątek od części teoretycznej. Uczestnicy mieli okazję zgłębić wiedzę na temat kompozycji w naczyniach oraz tworzenia imponujących form florystycznych. To właśnie te umiejętności są niezbędne we florystyce ślubnej: przy dekorowaniu sal i stołów bankietowych oraz przy tworzeniu zjawiskowych dekoracji plenerowych. Nad całością spotkania czuwała wybitna florystka, mistrzyni florystyki Monika Kudłacz. To dzięki jej doświadczeniu i kreatywności uczestnicy rozwijali umiejętności tworzenia efektownych kompozycji. Wiedzę zdobytą podczas zajęć teoretycznych mogli przećwiczyć już w sobotę i niedzielę, podczas zajęć praktycznych, pracując z żywym materiałem roślinnym.

Kreatywna praktyka i ekologiczne podejście

Podczas warsztatów powstały niezwykłe kompozycje w różnorodnych naczyniach. Floryści eksperymentowali zarówno z ekologiczną gąbką florystyczną, jak i siatką, tworząc unikalne aranżacje. Ponadto, skupili się na kreowaniu imponujących dużych form, które znakomicie wpisują się w dekoracje sal bankietowych oraz stołów. Strefa plenerowa również nie została pominięta, co pozwoliło uczestnikom odkryć nowe możliwości i techniki tworzenia dekoracji na świeżym powietrzu.

Inspiracje z ogrodu uniwersyteckiego

Wyjątkowym miejscem, które stanowiło idealne tło dla twórczych eksperymentów, był gościnny i pięknie utrzymany ogród uniwersytecki. To właśnie tam floryści mieli okazję czerpać inspirację z natury i korzystać z różnorodności roślin dostępnych na miejscu. Oprócz kwiatów zakupionych na giełdzie, użyto również bogactwa gatunków i odmian rosnących w kolekcji uniwersyteckiej. Oszałamiające gałązki jaśminowca, pędy pęcherznicy ozdobione pistacjowo – zielonymi liśćmi, a także buk z błyszczącymi, prawie czarnymi liśćmi – to tylko niektóre z roślin, które wzbogaciły kompozycje. Jako, że mamy początek lata nie mogło zabraknąć piwonii, które dostępne były w różnych odmianach. W pracach zauważyliśmy także ogrodowe róże, malownicze koszyczki kwiatowe dalii, niebiesko kwitnąca baptisję, przekwitłe kwiatostany tarczycy czy drobny przywrotnik – lista roślin użytych w aranżacjach była długa i różnorodna. Wszystko to sprawiło, że kompozycje emanowały różnorodnością, kolorami i ekologicznym duchem.

Podsumowanie i nadchodzące wyzwania

Spotkanie na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie było nie tylko okazją do nauki i praktycznych doświadczeń, ale również doskonałą okazją do nawiązywania relacji z innymi pasjonatami florystyki. Uczestnicy mogli dzielić się swoimi pomysłami, inspiracjami oraz wymieniać doświadczeniami. To właśnie takie spotkania tworzą niezwykłą atmosferę, w której rozwija się kreatywność i pasja.

Przedostatni zjazd Studiów Podyplomowych FLORYSTYKA w Krakowie był kolejnym krokiem w kierunku egzaminu praktycznego, który odbędzie się już 20 lipca. W tym roku egzamin ma nietypowo wczesny termin, co dodaje nuty emocji i z pewnością stanowi wyzwanie dla wszystkich studentów.

Kolejny już Zjazd na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również inspirujące doświadczenie, które przenosi pasję do florystyki na nowy poziom. Studia Podyplomowe FLORYSTYKA na UR w Krakowie to miejsce, w którym marzenia o tworzeniu pięknych dekoracji stają się rzeczywistością. Dla naszej redakcji możliwość zobaczenia zajęć “od środka” było bardzo ciekawym doświadczeniem, za co pragniemy podziękować pani profesor Bożenie Pawłowskiej.

Zdjęcia Piotr Król

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl