Po niesamowitym sukcesie pierwszej w historii inicjatywy popularyzującej Floral Fundamentals (pisałem o tym tutaj TUTAJ), podczas której kwiaty wyhodowane i podarowane przez naszych Partnerów zostały dostarczone do wszystkich naszych Ambasadorów w Holandii, zdecydowaliśmy się na powtórkę! Tym razem jednak sprawa logistyki była dużo bardziej złożona, ponieważ kwiaty miały trafić do Rosji i na Litwę. Realizując ten projekt po raz pierwszy zobaczyliśmy, jak bardzo florystom brakowało kwiatów w rękach. Wielu holenderskich florystów nadal miało dostęp do kwiatów, ale też wielu z naszych 150 Ambasadorów nie miało możliwości pracy z kwiatami i tęsknili za tym.

Jedną z wielu mocnych stron Floral Fundamentals jest entuzjazm i wsparcie, jakie nasi floryści okazują hodowcom kwiatów, ich ciężkiej pracy i pasji z jaką ją wykonują. Ograniczenia, które COVID-19 przyniósł światowemu przemysłowi kwiatowemu, sprawiły że ucierpieli zarówno producenci jak i floryści. Dzieląc się efektami pracy, którą wykonali Ambasadorzy Floral Fundamentals, udało nam się zachęcić miłośników kwiatów na całym świecie do tego by pozostali silni i nie tracili nadziei. Zadziałało!

Floryści od Sankt Petersburga po Syberię z niecierpliwością czekali by zobaczyć jakie kwiaty otrzymają. Alena Chudopal, Andrew Filonenko, Anna Popova, Dmitry Turcan, Mikhail Chudnovets, Natalia Zizko, Olga Sharova, Roman Steinhauer, Ulviya Achmedova i Vadim Kazanskiy powiedzieli nam, że czują się tak, jakby Boże Narodzenie przyszło wcześniej, a kwiaty stały się cennymi prezentami. Jakby tego było mało, kwiaty podróżowały jeszcze dalej, na Litwę do Marijusa Gvildysa. Było to aż 155 różnych odmian, wszystkie zapakowane i wysłane z miłością. To było coś więcej niż tylko współpraca. Było to autentyczne i bardzo szczególne doświadczenie związku, jaki nas łączy. Dało się odczuć, że tworzymy rodzinę, której członkowie okazują sobie wsparcie.

Teraz nasi Ambasadorzy wysyłają w świat swoją miłość w postaci kwiatowych kompozycji, a każda z nich została stworzona z radością. Radością tak dużą, że kilku uczestników tej akcji udostępniło nawet relację swojej pracy na żywo, nawet z bezpośrednim połączeniem z hodowcami w ich szklarniach. Często nie doceniamy tego, jak wiele miłości hodowcy wkładają w swoje kwiaty i ich uprawę. Znajduje to jednak bezpośrednie odzwierciedlenie w pracy florystów – to trochę tak, jakby wysyłali swoje kwiatowe dzieci w świat. By dostrzec te emocje wystarczy zobaczyć jak obchodzą się z kwiatami i spojrzeć im w oczy. Hodowcy są tacy sami. Jest to niemal namacalne, prawie magiczne doświadczenie.

Bez wątpienia każdy kwiat, każda praca jest tworzona z miłością i w przekonaniu, że razem jesteśmy silniejsi.

Podczas gdy na Wschodzie działy się te niesamowite rzeczy, w Holandii działo się coś innego. Zdawaliśmy sobie sprawę, że Anthurium to kwiat trudny w transporcie i po pokonaniu długiej podróży do Rosji mógł już nie nadawać się do użycia. Zwróciliśmy się więc o pomoc do Hanneke Frankema. Podczas gdy nasi ambasadorzy ciężko pracowali, Hanneke stworzyła w swoim nowym florystycznym studio serię projektów przedstawiających niezwykłe botaniczne skarby. Efekty jej pracy zostały zrelacjonowane na żywo dzięki dwóm wywiadom opublikowanym na Facebooku. W jednym z wywiadów wziął udział światowej sławy event designer David Beahm! Prace Hanneke oczarowały nie tylko Davida, ale cały świat. David przyznał nawet, że Hanneke otworzyła mu oczy na możliwości jakie daje Anthurium w kreowaniu dekoracji eventowych.

Co będzie dalej? Ciąg dalszy nastąpi!

Specjalne podziękowania kierujemy do największego rosyjskiego importera kwiatów, firmy 7 Flowers, za dystrybucję kwiatów we wszystkich regionach. Bez tej współpracy najnowsza inicjatywa Floral Fundamentals Home Stay nie byłaby możliwa.

O autorze

Piet van Kampen

Współzałożyciel Floral Fundamentals oraz G-fresh, doradca w COHIM Flower School Beijing.