Kwiaty czynią nas szczęśliwszymi ludźmi

18/09/2016

 

13W jaki sposób radzimy sobie ze stresem? Badania pokazują, że najczęściej “wybieraną” metodą są zakupy. Kupujemy by odreagować napięcie i przez chwilę poczuć się swobodniej. Co ciekawe, większość badanych nie łączyła w sposób świadomy wyjścia na zakupy z potrzebą relaksu.

A Wy – ile niepotrzebnych rzeczy kupiliście w tym tygodniu?

Żyjemy szybko, w ciągłym napięciu i choć czujemy potrzebę odpoczynku, to i tak spychamy ją na dalszy plan, ponieważ zawsze jest coś ważnego do załatwienia. Na szczęście istnieje jednak mniej bolesna dla naszego portfela metoda.

Jak poprawić jakość naszego życia? Badania uniwersyteckie przeprowadzone pod kierownictwem profesor Jeannette Haviland-Jones pokazują, że natura daje nam prosty sposób na poprawę zdrowia emocjonalnego. Są to kwiaty. Obecność kwiatów daje większe zadowolenie z życia, wyzwala pozytywne emocje, zwiększa poczucie satysfakcji i ma realny, pozytywny wpływ na nasze zachowania społeczne. Wpływ kwiatów na nasze samopoczucie i zachowanie okazał się znaczniejszy niż jak wcześniej uważano.

“Najbardziej ekscytujące w tym badaniu jest to, że stawia ono pod znakiem zapytania dotychczasowe naukowe przekonania o możliwości codziennego kontrolowania naszych nastrojów w zdrowy i naturalny sposób” – powiedziała Jeannette Haviland-Jones, autorka badania.

Wyniki trwającego 10 miesięcy badania pokazują, że kwiaty są naturalnym i zdrowym moderatorem nastrojów. Zespół naukowców doszedł do wniosku, że kwiaty mają bezpośredni wpływ na nasze odczuwanie szczęścia. Każdy z uczestników badania po otrzymaniu kwiatów uśmiechał się szczerze, był podekscytowany, wyrażał niezwykłą radość oraz wdzięczność. Reakcja ta była uniwersalna, niezależna od czynników demograficznych badanych grup.

Okazuje się też, że kwiaty wywierają długotrwały pozytywny wpływ na nasz nastrój. Wśród tych uczestników badania, którzy zgłaszali gorsze samopoczucie, niepokój czy pobudzenie, po otrzymaniu kwiatów pojawiała się długo trwająca poprawa nastroju, zwiększenie poczucia radości i satysfakcji życiowej.

“Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że kwiaty czynią nas szczęśliwymi” – powiedziała dr Haviland-Jones –  “Teraz, nauka wykazała, że kwiaty w istocie wywierają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Okazuje się, że wpływ ten jest silniejszy niż sądziliśmy.”

12

foto: floradania.dk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl