Każda pora roku przynosi własne zapachy, smaki, kolory i kwiaty. Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia, a krajobrazy zaczynają się zmieniać na naszych oczach. Jednym z najpiękniejszych znaków wiosny są kwiaty, które zaczynają kwitnąć na łąkach, w parkach i ogrodach. W kwiaciarniach pojawiają się typowe typowe dla tej pory tulipany, narcyzy, szafirki, potem konwalie, piwonie czy dobrze znane z pięknego zapachu lilaki. Jakie jeszcze gatunki są typowe dla tej pory roku? Oto nasza lista wiosennych kwiatów, które można znaleźć w kwiaciarni.


Reklama

Narcyzy

To kwiaty o charakterystycznym, intensywnym zapachu. Występują w różnych odmianach kolorystycznych, ale najczęściej spotyka się je w białym lub żółtym kolorze. Narcyzy są symbolem wiosny i oznaczają odrodzenie i nadzieję. Należy unikać umieszczania narcyzów w wazonie z innymi kwiatami, ponieważ wydzielają one substancję, która może skrócić ich żywotność. Dlatego narcyzy najczęściej dawane są w monobukietach. O tym jak to zrobić, żeby narcyz mógł znaleźć się w bukiecie mieszanym przeczytasz TUTAJ.

Narcyzy, fot. Gretaflowers
Narcyzy, fot. Gretaflowers

Konwalie

To kwiaty, które występują na przełomie wiosny i lata. W naturze rosną dziko w lasach i zwykle kwitną w maju i czerwcu. Ich delikatne, dzwonkowate kwiaty mają słodki, przyjemny zapach, który przyciąga pszczoły i motyle. Konwalie są zwykle białe, ale istnieją również odmiany o kwiatach różowych i fioletowych. Kwiaty te symbolizują skromność, delikatność i niewinność. Więcej na temat pielęgnacji konwalii znajdziesz TUTAJ.

Konwalie, fot. Gretaflowers
Konwalie, fot. Gretaflowers

Szafirki

Szafirki to kwiaty o bardzo charakterystycznym kształcie i intensywnym, fioletowym kolorze. Szafirki kojarzą się z delikatnością i elegancją i idealnie nadają się jako dekoracja na specjalne okazje. Aby zachować ich intensywny kolor i świeżość, należy trzymać szafirki w chłodnym miejscu i regularnie zmieniać wodę w wazonie. Trzeba też pamiętać – również w przypadku wszystkich innych kwiatów ciętych – o przycinaniu końcówek łodyg, aby ułatwić roślinie pobór wody.

Szafirki, fot. Gretaflowers

Hiacynty

To kwiaty o intensywnym zapachu – idealne dla osób, które uwielbiają napawać się ich słodką wonią. Występują w różnych kolorach – od białego po ciemny fiolet – i są bardzo popularne w wiosennych bukietach. Występują w wersji ciętej oraz doniczkowej. Hiacynty świetnie też prezentują we wszelkiego rodzaju kompozycjach florystycznych jako dodatek w postaci cebulki z kwiatem.

Hiacynty, fot. Gretaflowers

Irysy

To kwiaty, które wiosną występują w różnych kolorach – od białego po fioletowy. Irysy symbolizują mądrość i bogactwo, a ich intensywne kolory doskonale nadają się jako dekoracja na specjalne okazje. Aby zachować ich piękny kształt i świeżość, należy trzymać irysy w chłodnym miejscu i regularnie zmieniać wodę w wazonie. Odżywka taka jak Chrysal Professional 2 zapewni piękne otwarcie się kwiatów i pozwoli na rzadszą wymianę wody w wazonie.

Irysy fot. funnyhowflowersdothat.co.uk
Irysy fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Piwonie

Ich duże i okazałe kwiaty, które wiosną występują w różnych kolorach – od jasnego różu po głęboką czerwień – wzbudzają zasłużony zachwyt. Piwonie są niezwykle zróżnicowane i występują w różnych kształtach i rozmiarach. Mogą mieć pojedyncze lub pełne kwiaty, a także różne odcienie różu, czerwieni, bieli, żółci i fioletu. Ich kwiaty mogą być kuliste, płaskie lub kielichowate, a liście mają piękne, głębokie cięcia. Idealnie sprawdzą się jako dekoracja w bukietach lub pojedynczo w wazonie. Aby piwonie długo utrzymały świeżość, należy je trzymać w chłodnym miejscu. Jeśli kupujemy piwonie w zamkniętych pąkach, a zależy nam na ich szybkim rozwinięciu, to bardzo dobrze sprawdza się Chrysal Professional 3, który wymusza rozwój pąków.

Piwonie, fot. Gretaflowers
Piwonie, fot. Gretaflowers
Piwonie, fot. Gretaflowers

Groszek

Kwiaty groszku kojarzą się z romantyzmem i delikatnością. Występują w różnych odcieniach – od białego po ciemny fiolet – i doskonale sprawdzą się jako dekoracja w bukietach. Ich płatki urzekają swoją wyjątkową kolorystyką, charakteryzującą się miękkimi kontrastami między ciemnością a światłem. Aby zatrzymać na dłużej ich delikatność i świeżość, należy umieścić kwiaty w chłodnym miejscu.

Groszek w kompozycji z kaliną. Fot. funnyhowflowersdothat.co.uk

Jaskry

Pojawiają się na początku wiosny. Występują w kolorze żółtym, białym, fioletowym i różowym. Jaskry to kwiaty, które symbolizują radość i energię, a także urok i wdzięk. Wspaniale prezentują się w monobukiecie. Aby zachować ich świeżość, należy pamiętać że jaskry są kwiatami, które wymagają dużo wody, dlatego sprawdzać jej poziom w wazonie.

Jaskier, fot. Gretaflowers

Wiosenne kwiaty to prawdziwe dzieła sztuki natury, które wprowadzają radość, kolor i piękno. Aby jednak móc cieszyć się nimi jak najdłużej, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Do kontaktu z kwiatami należy używać tylko czystych narzędzi i wazonów. Przed włożeniem do wody trzeba przyciąć końcówki łodyg i usunąć liście, które znalazłyby się pod linią wody. Należy też pamiętać o stosowaniu odżywki Chrysal Professional 2, która przedłuża trwałość kwiatów ciętych nawet o 60%. W końcu, nie należy stawiać kwiatów w bezpośrednim świetle słonecznym lub w przeciągu, co również może skrócić ich trwałość.

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl