Wieniec jest jedną z najstarszych form florystycznych, był symbolem władzy i zwycięstwa, nieskończoności i życia wiecznego. Był pierwszą i przez długi czas jedyną ozdobą panny młodej jako symbol czystości i dziewictwa. W dzisiejszych czasach wieniec przeszedł wiele metamorfoz i zmienił też częściowo zastosowanie. Jest wykorzystywany jako wyrób funeralny i dekoracyjny we wnętrzach, mimo tych zmian często zachował również historyczne znaczenie i przeznaczenie. Forma wieńca jest również wykorzystywana nie tylko we florystyce ale również min w architekturze, złotnictwie. Towarzyszy nam w różnych życiowych sytuacjach. Jak zrobić wieniec – oto pięć technik florystycznych, które można wykorzystać w tym celu.


Reklama

praca: Heidi Mikkonen
praca: Heidi Mikkonen, ambasadorka Floral Fundamentals
praca: Bo Iversen
praca: Bo Iversen, ambasador Floral Fundamentals

W dzisiejszych czasach wieńce wykonywane są różnymi technikami i z różnych materiałów, co daje nieograniczone możliwości nie tylko florystom. Stare, historyczne techniki wytwarzania wieńców takie jak wicie, wyplatanie, owijanie nadal często są wykorzystywane, ale pojawiło się wiele nowych, chętnie stosowanych technik dzięki którym możemy wytwarzać wieńce.

Szpilkowanie

Jedną z najbardziej popularnych technik jakie dzisiaj wykorzystujemy jest technika szpilenia / szpilkowania. Technika ta wymaga odpowiedniego podkładu i tu najbardziej popularny jest podkład słomiany, który dostępny jest w różnych wymiarach i szerokościach ramienia. Dzięki zastosowaniu haftek rzymskich lub szpilek możemy przymocować do podkładu nie tylko materiał roślinny, ale również dekoracyjny.

Technika klejenia

Kolejną popularną i chętnie wykorzystywaną przez florystów techniką jest technika klejenia. Za pomocą szeroko rozumianych klei przytwierdzamy do stelażu np. słomianego lub wyplecionego z pędów roślin elementy roślinne, dekoracyjne. Jest to dość prosta i szybka technika wykonania wieńca.

Wicie i wyplatanie

Dość popularnymi i chętnie wykorzystywanymi technikami wykonania wieńców są techniki wicia i wyplatania. Techniki te wymagają już więcej czasu i umiejętności, ale efekt, zwłaszcza wykonując wieńce wiosenne, jest bardzo ciekawy. Możemy zastosować szeroko dostępny materiał roślinny, ale należy pamiętać by był plastyczny i łatwo poddawał się wyginaniu.

praca: Jimmy Englund
praca: Jimmy Englund, ambasador Floral Fundamentals
praca: Nicu Bocancea
praca: Nicu Bocancea, ambasador Floral Fundamentals
praca: Tiina Koskinen
praca: Tiina Koskinen, ambasadorka Floral Fundamentals

Technika wiązania

Interesujące efekty daje nam również zastosowanie techniki wiązania. Ta technika, choć bardzo pracochłonna i czasochłonna jest bardzo często wykorzystywana szczególnie w dużych formach wieńców, gdzie za pomocą różnych materiałów – takich jak na przykład drut lub sznurek – można stworzyć niepowtarzalne konstrukcje do wieńców. Technikę tę można również wykorzystać do przymocowywania elementów dekoracyjnych.

Technika wtykania

Ostatnim sposobem wykonania wieńca jest technika wtykania w podłoże wykonane z gąbki florystycznej. Jest to sposób najbardziej odpowiedni do wykonania wieńca z kwiatów i zieleni ciętej. Będą to wieńce bardzo efektowne, ale o najmniejszej trwałości. Warto przypomnieć, że użyte kwiaty przed umieszczeniem w gotowym podłożu należy dobrze napoić wodą z dodatkiem odżywki, a po wykonaniu pracy gotowy wyrób spryskać odpowiednimi środkami do przedłużenia trwałości kwiatów ciętych.

Pomysłowość daje nieograniczone możliwości tworzenia nie tylko wieńców. Należy pamiętać, że wszystkie wymienione tutaj i pozostałe techniki florystyczne możemy łączyć w zależności od potrzeby. Zmieniając materiał roślinny i dekoracyjny możemy stworzyć wieńce na różne okazje naszego życia. Pamiętajmy, że warto pracować ekologicznie, dlatego lepiej unikać materiałów sztucznych. A jeżeli już musimy użyć np. sztucznych kwiatów to niech będą one dobrej jakości.

praca: Lisa Pålsson
praca: Lisa Pålsson, ambasadorka Floral Fundamentals
praca: Yulia Medvedeva
praca: Yulia Medvedeva, ambasadorka Floral Fundamentals
praca: Ahti Lyra
praca: Ahti Lyra, ambasador Floral Fundamentals
praca: Aire Reenumagi, fot. Aire Reenumagi
praca: Aire Reenumagi, ambasadorka Floral Fundamentals
praca: Stein Are Hansen
praca: Stein Are Hansen, ambasador Floral Fundamentals
praca: Tomasz Max Kuczynski
praca: Tomasz Max Kuczyński, ambasador Floral Fundamentals
O autorze

Piotr Marzec

Mistrz florystyki, od 20 lat prowadzi kwiaciarnie w Zamościu. Laureat i finalista wielu konkursów florystycznych. Autor pokazów i wystaw florystycznych w kraju i zagranicą. W 2017 roku wydał książkę pt. "Florystyka w protokole dyplomatycznym".