Afrykańska Retzia we florystyce

27/05/2015

Retzia capenis to oryginalna roślina ozdobna oferowana na rynku kwiatów ciętych. W naturze występuje tylko na terenie Południowej Afryki. Choć gatunek po raz pierwszy został opisany już w 1776 roku, to nadal jest mało poznany i należy do roślinnych rarytasów. Retzia jest niskim krzewem o zdrewniałych, lekko owłosionych pędach, zakończonych białawymi, niepozornymi kwiatami ukrytymi wśród rudych przykwiatków stanowiących ozdobę.


Reklama

retzia

Ze względu na niezwykły kolor i formę przykwiatków Retzia jest doskonała w kompozycjach graficznych, może pełnić rolę zarówno dominanty, jak i materiału wypełniającego. Osobliwy wygląd roślin może być dodatkowo wzmocniony poprzez łączenie w aranżacjach z innymi tropikalnymi gatunkami. Intrygująco może wyglądać z rodzajami typowymi dla Afryki, takimi jak Brunia,  Protea, Leucospermum czy Leucodendron.

Cięte pędy Retzia capenis są na rynku florystycznym sprzedawane w pęczkach umieszczonych w pojemnikach z wodą. Powinny być one przechowywane w temperaturze pokojowej. Końce pędów są dość grube i silnie zdrewniałe stąd niezbędne jest ich ostre przycięcie. Trwałość dekoracyjna pędów Retzia capenis wynosi około dwóch tygodni. W kompozycji florystycznej Retzia na pewno wniesie powiew egzotyki i zostanie zapamiętana jako niecodzienna ozdoba.

retzia1

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.