Alokazja (Alocasia) to roślina wywodząca się z Azji Południowo-Wschodniej. Ma ona swoją polską nazwę, która nie jest popularna i brzmi: zakleśń. Należy ona do rodziny obrazkowatych. W naturze rośnie w miejscach wilgotnych, w lasach deszczowych, na bagnach. Niektóre jej gatunki (obecnie znanych jest ich prawie 80) mogą urosnąć nawet na wysokość kilku metrów, oczywiście dotyczy to tylko okazów żyjących w swoim naturalnym środowisku. W domowej uprawie alokazje osiągają zdecydowanie mniejsze rozmiary, ale… nie rozmiar ma tutaj znaczenie. Rośliny te wyróżniają się pięknymi, błyszczącymi, intensywnie zielonymi liśćmi, których kształt przypomina ucho słonia. Tak też brzmi ich angielska nazwa: “elephant’s ear”.


Reklama

Charakterystyczne dla alkozji są wysokie, wyrastające z bulw łodygi, które zwieńczone są pojedynczymi liśćmi. Łodygi są na ogół gładkie, choć mogą również być pokryte ciekawie wyglądającym wzorkiem przypominającym tygrysie paski. Najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są liście. Mają one strzałkowaty kształt, mogą być w zależności od gatunku mniej lub bardziej pofałdowane, na ogół ciemnozielone i błyszczące, od spodu bywają zabarwione na fioletowo. Unerwienie liści ma zdecydowanie jaśniejszą barwę: białą, kremową lub żółtawą. Wartość dekoracyjna alokazji tkwi w okazałym ulistnieniu, gdyż kwitnienie w domowych warunkach zachodzi bardzo rzadko.

Na co zwrócić uwagę kupując alokazję?

  • Kupując alokazję zwróć szczególną uwagę na to, czy wielkość doniczki oraz średnica i gęstość rośliny są proporcjonalne. Liście powinny być duże, a wzory na liściach i łodygach muszą być wyraźne. Alocasia może mieć zwarty lub bardziej rozłożysty pokrój.
  • Roślina nie może mieć chorób i szkodników.
  • Uszkodzone liście są zwykle wynikiem błędów podczas transportu lub przechowywania. Alokazja jest wrażliwa na zimno. W temperaturze poniżej 12-15°C na liściach pojawiają się plamy. Przyczyną ich powstawania może być także przypalenie w wyniku zbyt dużej ilości słońca. W zimnych miesiącach bardzo ważne jest, aby roślinę osłonić w transporcie.
  • Jeśli Alocasia ma żółte liście, oznacza to że została przelana lub miała zbyt sucho. W przypadku przelania może wystąpić zgnilizna korzeni lub łodyg. Kupowana roślina nie powinna mieć brązowych plam i brązowych krawędzi liści, często spowodowanych niewystarczającą wilgotnością i/lub zbyt suchą ziemią doniczkową. Może to również spowodować opadnięcie rośliny.
  • Jeśli roślina była zbyt sucha przez długi czas, może pojawić się przędziorek chmielowiec, który powoduje szare przebarwienie liści. W fazie sprzedaży praktycznie nie występują żadne inne szkodniki ani choroby.

Dostępność na rynku

Najbardziej popularna alokazja to ta z ciemnozielonymi liśćmi i jasno zabarwionym unerwieniem. Jest to alokazja amazońska (zwana też szkieletową), mieszaniec dwóch gatunków: Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Jej nazwa jest myląca, ponieważ alokazje pochodzą z dżungli Archipelagu Malajskiego i nie mają nic wspólnego z Amazonią. Istnieje wiele ciekawych odmian tego gatunku, na przykład zwarta ‘Polly’ o falowanych brzegach oraz białym unerwieniu i obrzeżach. Do wielkolistnych alkoazji dostępnych na rynku należy ‘Calidora’, o dużych sercowatych liściach i grubych, jasnozielonych łodygach. Duże liście ma również odmiana ‘Portadora’, której łodygi ozdobione są charakterystycznymi rdzawymi plamkami.

Wśród alokazji znajdziemy również ciekawie wyglądające, kolekcjonerskie odmiany. Niestety rzadko można je spotkać na rynku, a ceny tych roślin są wysokie. Na przykład pochodząca z Borneo Alocasia Azlanii, która wyróżnia się metalicznie połyskującymi fiolotowo-bordowymi liśćmi. Na szczęście wśród alkoazji znajdziemy wiele pięknych odmian, które można nabyć w niższych cenach, a ich wygląd jest również intrygujący. Ze względu na ciekawe ubarwienie warte uwagi są: srebrno-zielona ‘Silver Dragon’, zielona z żółtymi plamami ‘Yellow Tail’, ‘Zebrina’ z paskowanymi łodygami, czy ‘Black Velvet’ której liście są niemal czarne, a unerwienie srebrno-białe. Można tu wymienić dużo więcej pięknie prezentujących się alokazji, bo w przypadku tej rośliny na prawdę jest w czym wybierać.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji dla konsumentów

  • Kupując alokazję w chłodniejszych miesiącach należy starannie ją zapakować i zabezpieczyć przed zimnem.
  • Roślina ta pochodzi z tropikalnego lasu deszczowego, dlatego aby z sukcesem ją uprawiać należy zapewnić jej ciepłe i wilgotne warunki.
  • Stanowisko jasne, ale nie w pełnym słońcu, aby zapobiec przypalaniu liści.
  • Idealna jest temperatura pokojowa zimą to 18-22°C, latem 22-28°C.
  • Regularnie podlewać wodą o temperaturze pokojowej i nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.
  • Alokazja lubi być zraszana wodą. Latem można ją wystawić na deszcz lub pod prysznic.
  • W okresie wegetacji zasilać dwa razy w miesiącu, w okresie spoczynku zimowego – raz w miesiącu.

Alokazja to roślina egzotyczna, wprowadzająca do wnętrz tropikalny nastrój. Należy do oślin oczyszczających powietrze, dlatego warto ją postawić nie tylko w domu, ale też biurze, szkole czy przestrzeni publicznej. Duże okazy najlepiej prezentują się samodzielnie w przestronnym pomieszczeniu, podczas gdy mniejsze bardzo ładnie wyglądają ustawione w grupie. Alokazja sama w sobie jest bardzo dekoracyjna. Dzięki prostej, nowoczesnej donicy można najlepiej wyeksponować urodę jej łodyg i liści.

Alokazja Portadora
Alocasia amazonica ‘Polly’, fot: https://pl.pinterest.com/pin/531354456037448935/
Alocasia Azlanii, fot: https://pl.pinterest.com/pin/3448137205060957/
Alocasia baginda ‘Silver Dragon’, fot: https://pl.pinterest.com/pin/140806229229902/
Alocasia reginula ‘Black Velvet’, fot: https://pl.pinterest.com/pin/6122149483912703/
Alocasia cuprea ‘Red Secret’, fot: https://www.instagram.com/p/BzaWS7eCFct/?utm_source=ig_embed
Alocasia Zebrina, fot. floradania.dk

Źródło: flowercouncil.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl