Pilea peperomioides nazywana pieniążkiem lub poprostu pileą to popularna roślina, która ceniona jest za piękno, łatwość w pielęgnacji oraz przekonanie, że przyniesie właścicielowi szczęście i dobrobyt.


Reklama

Pilea peperomioides, fot. floradania.dk

Pilea pochodzi z południowych Chin, z konkretnie z prowincji Yunnan i Syczuan. W Europie pojawiła się stosunkowo niedawno, w latach czterdziestych XX wieku, za sprawą norweskiego misjonarza Agnara Espegrena (stąd jej dodatkowy przydomek „roślina misyjna”). Dzięki łatwości rozmnażania jej sadzonki krążyły wśród ogrodników i zwykłych ludzi, którzy przekazywali ją sobie nawzajem. Być może właśnie dlatego roślina ta jest także uznawana za symbol przyjaźni. Dzisiaj bez problemu można ją kupić, jest szeroko dostępna i niezwykle popularna.

O popularności pilei może świadczyć między innymi to, że w Niderlandach zajęła ona trzecie miejsce w konkursie Glazen Tulp Awards 2022-2023 na najciekawszy koncept sprzedażowy (konkurs organizowany przez Royal Flora Holland). Koncept ten był prosty, ale na pewno wyróżnił roślinę na tle innych: na owalnych liściach naniesiono rysunek uśmiechniętej buźki. Fani dzikiej przyrody raczej tego nie polubią, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że jest to pomysł na sprzedaż rośliny, którą często daje się w prezencie i która jest symbolem przyjaźni oraz szczęścia – to czemu nie?

“Smylieplant Happy mix” – pilea w konkursie Glazen Tulp Awards 2022-2023

Jak dbać o pieniążka?

Choć pilea jest rośliną, która dobrze znosi błędy popełniane w domowej uprawie, to warunki jakie jej stworzymy mogą wpłynąć na to jak będzie rosła i jak się będzie prezentować. Najczęstsze problemy są związane z podlewaniem lub stanowiskiem, w którym roślina została ustawiona. W swoich rodzimych siedliskach pieniążki zajmują zacienione stanowiska pod drzewami i krzewami, dzięki czemu światło, które otrzymują przez większość dnia jest mocno przefiltrowane. Dlatego najlepszym stanowiskiem będzie pomieszczenie z dużą ilością rozproszonego światła. Jeśli ma to być parapet, to najlepiej taki od północnej lub wschodniej strony, żeby nie narazić rośliny na oparzenia spowodowane bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Pilea peperomioides

Podłoże w doniczce powinno być wilgotne, ale najlepiej zaczekać z podlaniem do momentu, gdy jego wierzchnia warstwa przyschnie. Doniczki powinna mieć dobry drenaż, ponieważ pieniążki źle znoszą nadmiar wody. Można je też podlewać poprzez wstawienie doniczki do miski z wodą, aby korzenie dobrze się napiły, a następnie z powrotem wstawić doniczkę do osłonki.

Jeśli natomiast chodzi o temperatury czy zasilanie, to pieniążek nie jest specjalnie wymagający. Roślina dobrze reaguje na większość temperatur, jakie mogą panować w domu, a chłodniejsze warunki mogą nawet sprzyjać kwitnieniu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pilei?

  • Wiotkie lub brązowiejące łodygi, podwijające się, wiotkie lub żółknące liście – wszystko to może wskazywać na przelanie lub gnicie korzeni.
  • Liście zawijające się do wewnątrz na kształt miseczki wskazują na przesuszenie rośliny.
  • Brązowe plamy na liściach są efektem wystawienie rośliny na zbyt intensywne światło słoneczne.
  • Podwinięte liście mogą też świadczyć o słabych warunkach oświetleniowych.
  • Pilea powinna być wolna od szkodników. Ich obecność mogą wskazywać drobne brązowe lub białe plamki.
  • Wielkość doniczki zawsze powinna być proporcjonalna do rośliny.

Dostępność pilei na rynku kwiatowym

Na rynku hurtowym najczęściej spotkamy Pilea Peperomoides, wyrośniętą na około 30 cm i tworzącą kępkę ciemnozielonych, okrągłych liści. Z czasem, w domowej hodowli główny pęd drewnieje, a roślina wygląda jak miniaturowe drzewko. Możemy też zetknąć się z innymi gatunkami z tego rodzaju. Może to być Pilea depressa o drobnych, błyszczących liściach, która idealnie sprawi się w kompozycjach w szkle lub w terrarium oraz Pilea microphylla o jeszcze drobniejszych liściach, lub pnąca Pilea libanensis o pięknych czerwonych łodyżkach.

, fot. floradania.dk
Pilea libanensis, fot. floradania.dk
Pilea depressa, fot. floradania.dk
O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl