Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie rośliny doniczkowe można uprawiać w wodzie? Jeśli jesteś ciekaw, które gatunki mogą rosnąć bez tradycyjnej doniczki i podłoża, to jesteś we właściwym miejscu. Temat uprawy roślin w wodzie poruszyliśmy w naszym wcześniejszym artykule (możesz go przeczytać tutaj: Hydroponika, czyli uprawa roślin doniczkowych w wodzie), a teraz przyszła na zrobienie kolejnego kroku: wybrania rośliny, którą można uprawiać tą właśnie metodą. Poznaj kilka propozycji, które doskonale nadają się na start.


Reklama

Na początku pragniemy zaznaczyć, że nie trzeba być ekspertem od roślin, aby czerpać przyjemność z domowej uprawy w wodzie. Jest to nie tylko interesujące doświadczenie, ale również ma wiele praktycznych zalet. Brak tradycyjnej doniczki oznacza, że rośliny są bardziej podatne na absorpcję składników odżywczych, można je pozostawić na dłużej bez podlewania, a oprócz tego można stworzyć ciekawą wizualnie aranżację, która z pewnością przyciągnie uwagę każdego gościa w naszym domu – lub klienta kwiaciarni.

Rozpoczęcie tego rodzaju uprawy najprościej rozpocząć przez rozmnożenie posiadanej już rośliny. W tym celu wystarczy odciąć kawałek pędu, umieścić w odstanej wodzie i poczekać, aż pojawią się korzenie. Trzeba zawsze pamiętać o usunięciu wszystkich liści, które będą miały kontakt z wodą, w przeciwnym razie zgniją one i spowodują szybkie namnażanie bakterii w wodzie. Z czasem roślinę przenosimy do większego pojemnika z wodą, w którym będzie mogła rozwinąć system korzeniowy. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy kilka propozycji roślin doniczkowych, które można uprawiać bezpośrednio w wodzie.

Jakie rośliny doniczkowe można uprawiać w wodzie?

Lucky bamboo, Szczęśliwy bambus (Dracaena sanderiana)

To roślina, która często jest uprawiana w wodzie. Można ją ustabilizować za pomocą warstwy kamyków. Nie ma ona wysokich wymagań, nawet nie potrzebuje nawozu, choć raz na miesiąc można jej podać go podać w bardzo rozcieńczonym roztworze. Jeżeli znudzi nam się hodowla w wodzie, to bambus można przełożyć do doniczki z podłożem, ale trzeba pamiętać, że w tej wersji nie można jej przelewać.

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)

Ta łatwa w uprawie domowa roślina doniczkowa nie tylko jest łatwa w uprawie w wodzie, ale też wspaniale się prezentuje. Epipremnum produkuje dużo auksyny, hormonu roślinnego regulującego wzrost i stymulującego ukorzenianie, dlatego wielu miłośników roślin wkłada jego sadzonki do pojemnika z innymi łodygami, które chcą rozmnożyć, aby przyspieszyć ich wzrost. Jest to roślina pnąca, która produkuje powietrzne korzenie, co ułatwia ukorzenienie. Wystarczy, że korzenie te będą miały dostęp do wody, aby się rozwinęły.

Monstera „Monkey Mask” (Monstera adansonii)

To kolejne pnącze, które możemy uprawiać w wodzie. Tym razem o pięknych, dziurawych liściach, które można efektownie owinąć wokół wybranej podpórki. Sadzonkę do ukorzenienia należy odciąć pod węzłem, czyli miejscem w którym wyrastają liście. Oprócz monstery i epipremnum również pięknie prezentują się inne rośliny pnące, takie jak hoja lub bluszcz. W tym ostatnim przypadku należy unikać zdrewniałych pędów, a wybierać te zielone i elastyczne, ponieważ łatwiej się ukorzeniają.

Filodendron

Filodendrony również mogą być uprawiane w wodzie. Można wykorzystać w tym celu odmiany o wzniesionym pokroju, na przykład popularne obecnie Pink Princess, Narrow Escape i Birkin, które trzeba jedynie przyciąć poniżej węzła liściowego i umieścić w wodzie. Uzyskane w ten sposób sadzonki można pozostawić w słoiku z wodą lub z czasem przesadzić do doniczki z podłożem. Do uprawy w wodzie doskonale nadaje się także Filodendron pnący zwany też sercolistnym.

Koleus (Solenostemon scutellarioides)

Ta przepiękna roślina ceniona jest ze względu na niesamowite kolory, wzory, rozmiary i formy liści. Jej zaletą jest również to, że szybko ukorzenia się w wodzie. Aby rozpocząć ten rodzaj uprawy wystarczy odciąć 15-centymetrowy kawałek i usunąć liście z dolnych 10 centymetrów przed umieszczeniem go w wodzie.

Begonia

Wszystkie odmiany begonii można prowadzić w wodzie, ale szczególnie dobrze radzi sobie begonia bulwiasta i królewska. Wystarczy odciąć zdrowy, ładny pęd o długości ok 10 cm i umieścić w wodzie. Ukorzenianie może trochę potrwać, ale nie należy się martwić jeśli nie będzie widać rozwoju korzeni. Jeśli liście i łodyga wyglądają dobrze, to wystarczy regularnie wymieniać wodę i… być cierpliwym.

Zielistka (Chlorophytum comosum)

Zielistki tworzą kępki liści przypominające trawę. To roślina, którą każdy może mieć w domu. Należy do roślin oczyszczających powietrze, ma niewielkie wymagania i jest bardzo łatwa w uprawie. Rozmnaża się ją przez ukorzenianie młodych roślinek powstających na zwisających pędach. Można je umieścić w słoiku z wodą i w ten sposób uprawiać przez długi czas.

Aglaonema

Aglaonema to nie tylko piękna, ale też wytrzymała roślina, która wymaga niewielkiej uwagi zarówno uprawiana w podłożu, jak i poza nim. Aby rozpocząć uprawę w wodzie wystarczy odciąć kawałek pędu tak, żeby kilka centymetrów było w wodzie, a niektóre liście znajdowały się nad poziomem wody.

Zioła

W wodzie można uprawiać bazylię, oregano, tymianek, miętę, szałwię i wiele innych. Jeżeli chcemy, aby roślina się ukorzeniła to warto pamiętać, że generalnie zioła o miękkich łodygach mają większą zdolność do przetrwania w wodzie niż te o zdrewniałych łodygach. Miękkie, zielone łodygi są bardziej elastyczne i łatwiej się ukorzeniają, a te zdrewniałe, mogą zacząć gnić, zanim wytworzą korzenie. Aby zioła rosły dobrze w wodzie, ważne jest zapewnienie im odpowiedniego stanowiska, jasnego, ale nie pełnego światła słonecznego. Aby zioła były bardziej stabilne, najlepiej umieścić je w plastikowej doniczce wypełnionej np. keramzytem i całość umieścić w słoiku z wodą.

A może resztki warzyw?

Odradzanie się rośliny z resztek warzyw, takich jak sałata, zielona cebulka, pietruszka czy marchewka, to zabawny sposób na wykorzystanie resztek, które zwykle się wyrzuca. Jednak nie należy oczekiwać dużych zbiorów z takiej “plantacji” – odrastanie roślin z ich resztek służy głównie edukacji i zabawie. Aby ukorzenić roślinę i uzyskać nowe przyrosty wystarczy zachować 3 centymetry dolnej części warzywa i umieść je w misce z wodą.

Każda z wymienionych roślin jest łatwa w uprawie i ładnie prezentuje się jako ozdoba każdego wnętrza. Niezależnie od tego, czy preferujesz większe rośliny egzotyczne czy minimalistyczne pnącza, mamy nadzieję że w tym zestawieniu udało Ci się znaleźć inspirację do tworzenia tych wyjątkowych aranżacji roślinnych – gorąco zachęcamy!

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl