W dniach 20-24 sierpnia br, w Babtyno Žemaitkiemio Dvaras na Litwie, 30 km od Kowna, odbył się Międzynarodowy Festiwal Land Art organizowany przez litewskiego mistrza florystyki Marijusa Gvildysa. 20 pasjonatów z 7 krajów, 3 dni intensywnej pracy, a efekt to 4 spektakularne prace i kilka mniejszych obiektów.


Reklama

LandArt
 

O wydarzeniu

Land Art Festival odbywa się na Litwie co 2 lata. To była jego 6. edycja.

Marijus Gvildys wprowadził nas w temat Land Artu/Sztuki Ziemi. Nasi mistrzowie pokazali i omówili swoje dotychczasowe realizacje. Potem podzielono nas na 4 grupy, w których pracowaliśmy od etapu powstawania pomysłu do jego pełnej realizacji. Ścigaliśmy się przy tym z czasem, aby ukończyć prace przed wernisażem, na który zjechał tłum gości.

W ciągu tygodnia była ciężka praca ale i był czas na relaks. Była okazja do zawarcia nowych znajomości. Sprzyjało temu wspólne mieszkanie i jadanie posiłków. A wszystko to w scenerii 500-letniego dworku i otaczającej, soczystej przyrody. Zielona odskocznia od codzienności. W programie było także zwiedzanie Kowna i wycieczka na Górę Aniołów, niedaleko Troków.
 

LandArt

O uczestnikach

Tegoroczni mistrzowie to: Mark i Rebecca Ford (Two Cirles Design) z Wielkiej Brytanii, Didak Perez Mas z Katalonii/Hiszpanii, Marijus Gvildys z Litwy – gospodarz i organizator przedsięwzięcia.

Uczniowie przyjechali z Litwy, Łotwy, Polski, Rosji i Ukrainy. Większość biorących udział w warsztatach to kobiety. Doświadczenie uczestników było bardzo zróżnicowane. Floryści z długim i krótkim stażem, artyści land artu, właściciele kwiaciarni lub pracowni, wolni strzelcy, osoby pracujące w kwiaciarniach, uczniowie i nauczyciele szkół florystycznych. Było też kilka osób, które wzięły udział w ostatniej edycji festiwalu.

O obiektach

Obiekt 1 – praca pod kierunkiem Marijusa Gvildysa: KULA
 
LandArt
 
Figura idealna. Okrągła, choć zbudowana z nieregularnych elementów, przenikających się pod różnymi kątami przyciętymi gałęziami drzew. Kula przywodzi na myśl planetę. Może to odrobina kosmosu? Kula zdaje się unosić nad ziemią dzięki niewidocznemu, pojedyczemu punktowi podparcia.

 

Obiekt 2 – praca pod kierunkiem Marka Forda: PLANTHENGE
 
LandArt

LandArt
 
Instalacja naśladuje rosnący wokół wyspy łączeń baldaszkowaty. 5 monumentalnych kwiatów, ustawionych w okręgu, przywodzi na myśl StoneHenge. Z oddali zdaje się, że widać sylwetki tańczących kobiet, unoszących w dłoniach kule, jabłka.
I tak litewska wyspa stała się Ziemią Kobiet/Avalonem.

 

Obiekt 3 – praca pod kierunkiem Rebecci Ford: NEGATYW
 
LandArt

LandArt
 
Zespół zainspirował się umieszczonymi w pobliżu 3 rzeźbami, które zostały potraktowane jako “pozytyw”, do którego postanowiono dorobić “negatyw”. Celem było też uchwycenie gry światła i cienia. Dodatkowo uzyskano efekt ruchu, wijącej się meandrami rzeki.

 

Obiekt 4 – praca pod kierunkiem Didaca Pereza Masy: Ścieżki wyobraźni I – GÓRSKI SZLAK DO NIEBA
 
LandArt

LandArt
 
Praca artysty i jego zespołu nawiązuje do gór w Katalonii. Obiekt symbolizuje równowagę, organiczną drogę do wolności, w kierunku natury. Istotny jest sam przebieg podróży, a nie jej  początek czy koniec.

O sztuce ziemi/O Land Arcie

LandArt zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością i chyba można się spodziewać więcej inicjatyw w tym obszarze. LandArt bierze się z potrzeby powrotu do natury, odwrotu od industrializacji. Oprócz wydarzenia artystycznego staje się reakcją na coraz szybsze tempo życia, odpowiedzią na wszechobecne i postępujące cyfryzację i automatyzację cywilizacji.

Osoby zainteresowane tematem sztuki ziemi gorąco zachęcam do przeczytania artykułów, które były publikowane na ten temat na forumkwiatowe.pl w latach wcześniejszych: LandArt

 

LandArt

LandArt

LandArt

LandArt

O autorze

Iwona Bielik-Pawelczyk

Magister farmacji. Absolwentka Studiów Podyplomowych Florystyka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Właścicielka "Botanical Art Pracownia Florystyczna". Wyznaje zasadę "Dzień bez florystyki jest dniem straconym". Śledzi trendy, włącza się w projekty florystyczne, uczestniczy w kursach, eksperymentuje. Największy zachwyt wzbudzają w niej wielkie formy florystyczne i LandArt. Facebook: Botanical Art Pracownia Florystyczna