Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Drzewko ozdobione bombkami i światełkami stanowi nie tylko piękną dekorację, ale też wprowadza do domu przytulny i świąteczny nastrój. Choinka jest tak mocno związana z naszą tradycją, że stała się symbolem Bożego Narodzenia, a jej łatwo rozpoznawalny kształt jest punktem wyjścia dla wielu artystycznych, w tym także florystycznych, poszukiwań. Jedną z takich kreacji możecie zobaczyć poniżej: ażurową choinkę z drutu ozdobioną ciemiernikiem, liśćmi begonii oraz sznurami z szyszek i owoców dziurawca. Mam nadzieję, że mój pomysł się Wam spodoba. Jeśli tak, to zapraszam do skorzystania z instrukcji krok po kroku jak ją wykonać.


Reklama

Jak wykonać ozdobę świąteczną w kształcie choinki?

Materiał roślinny:

  • Szyszki – kilka większych oraz mniejsze, modrzewiowe (Larix decidua)
  • Bawełna (Gossypium)
  • Storczyk (Dendrobium nobile)
  • Dziurawiec (Hipericum inodorum ‘Magical White’)
  • Begonia plamista (Begonia maculata)
  • Ciemiernik (Helleborus)

Materiał techniczny:

  • Naturalny sznurkodrut
  • Srebrny drucik biżuteryjny
  • Szklane mini bombki
  • Drut florystyczny 1.0
  • Nożyczki
  • Szczypce
  • Wlewka
  • Klej do żywych roślin
  • (opcjonalnie lampki do podświetlenia)

1. Zaczynamy od owinięcia drutu florystycznego sznurkodrutem na całej długości. Na końcu delikatnie podklejamy klejem do żywych roślin, aby się nam nie rozwijał przy montowaniu. Do stworzenia drzewka będzie nam potrzebna spora ilość tak przygotowanego materiału, ok. 50-100 szt.

2. Przygotowane w ten sposób druty skręcamy w ślimaka, początek zaginamy przy użyciu narzędzia typu szczypce.

3. Poskręcane w ślimaki druty łączymy ze sobą sznurkodrutem, aby zaczęły stworzyć jedną formę. Tak przygotowany elementy będziemy mocować na stelażu w kształcie stożka, który będzie naszym nietypowym drzewkiem.

4. Wcześniej przygotowane owinięte, pozawijane w ślimaki drut łączymy poprzez dokładanie grup lub pojedynczych elementów do siebie na całej powierzchni stożka. Tak powstanie nam transparentna konstrukcja.

5. Również że sznurkodrutu, poprzez owijanie, wykonujemy sznurki wyglądające jak cienkie korzenie. Będą one nam służyć do mocowania dalszej dekoracji.

6. Do większych szyszek i bombek mocujemy sznurkodrut. Z drutu biżuteryjnego tworzymy girlandy: jedną z szyszkami modrzewiowymi, a drugą z owocami dziurawca.

7. Na konstrukcji drzewka z jednej strony mocujemy korzenie, od góry do dołu, lekko je zgniatając i oplatając. Wcześniej przygotowane bombki, które w tym przypadku będą nam służyć jako flakoniki na rośliny, mocujemy i wylewką napełniamy wodą. Bawełnę przyklejamy klejem do żywych roślin, bo ona nie potrzebuje wody.

8. Na samym końcu umieszczamy rośliny cięte, montujemy sznury z szyszek i owoców dziurawca. Kompozycja jest gotowa! Całość wspaniale się prezentuje, jeśli umieścimy ją na tafli lustra i podświetlimy.

O autorze

Monika Kasprzyk

Mieszka w malowniczej wsi na Dolnym Śląsku, w której prowadzi pracownię florystyczną dekoracji ślubnych o intrygującej nazwie Mięta Do Kwiatów. Aby być na czasie dla swoich klientów na co dzień zagłębia się w trendy i nowościi ze świata branży ślubnej oraz dokształca się i szkoli w tej dziedzinie. Posiada certyfikat specjalisty ślubnego i mistrza florystyki. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla kwiaciarń, seniorów i dzieci przy współpracy z firmą szkoleniową Competence. Asystuje i współpracuje z wieloma utytuowanymi florystami. Z kwiatami pracuje już 20 lat, a przygodę swą zaczęła od kursu bukieciarstwa i pracy w kwiaciarni. Utalentowana artystycznie, uwrażliwienie na piękno otaczającej natury przekłada na wyjątkowe aranżacje florystyczne. Jest otwarta na prace z różnymi technikami, materiałami roślinnymi i nieroślinnymi. Chciałaby nadal uwrażliwiać ludzi na piękno poprzez tworzenie kwiatowych projektów uświetniając wyjątkowe uroczystości ślubne.