W ostatni weekend marca 2019 r., w godz. 10-20, w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Muzeum) podczas XI Wystawy Tulipanów będzie można oglądać kilka tysięcy kwiatów w stu odmianach. Ogrodnicy ze Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC) zaprezentują różnorodne odmiany: od białych, przez żółte, różowe, pomarańczowe i  czerwone, po bordowe i ciemnofioletowe, a także odmiany dwubarwne, o klasycznym kształcie kwiatów, ale także odmiany fryzowane (igiełkowe), pełne, liliokształtne  i papuzie. Wszystkie wyprodukowane w Polsce, w polskich gospodarstwach, choć w większości z holenderskich cebul.


Reklama

IX Wystawa Tulipanów w Wilanowie
IX Wystawa Tulipanów w Wilanowie
Tulipan pełny 'Purple Sky'
Tulipan pełny ‘Purple Sky’
Tulipany pęczkowane po 25 sztuk
Tulipany pęczkowane po 25 sztuk
Tulipan dwubarwny  'Cape Town'
Tulipan dwubarwny ‘Cape Town’

Głównym zadaniem wystawy – organizowanej od ponad 10 lat przez Muzeum i SPORC pod patronatem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach – jest promocja tych pięknych kwiatów, ukazanie ich urody i różnorodności, a także szerokich możliwości zastosowań. Warto podkreślić, że Wystawa zostanie profesjonalnie zaaranżowana przez Karolinę Ładyżyńską-Skrzypek z Pracowni Florystycznej Green Sense z Warszawy wraz z Zespołem. W ramach imprezy odbędą się również wykłady i prelekcje o tulipanach,  warsztaty florystyczne dla dzieci oraz warsztaty kaligraficzne, szycia tulipanów z tkanin i quillingu. A wszystkie te aktywności prowadzone przez wysokiej klasy specjalistów od roślin cebulowych – Agnieszkę Krzymińską z Poznania i Jadwigę Treder ze Skierniewic oraz Dział Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie. W sobotę 30 marca odbędzie się także pokaz florystyczny Karoliny Ładyżyńskiej-Skrzypek (tłumaczony na język migowy). Zaplanowane są także spacery po wystawie tłumaczone na język migowy i z audiodeskrypcją. Przy oranżerii będzie czynny mini kiermasz kwiatowo-cebulowy. A wszystko wśród przepięknych i pachnących wiosną tulipanów.

Na wszystko co będzie się działo w Oranżerii gorąco zapraszam! Wstęp na wystawę bezpłatny, obowiązują jedynie bilety wstępu do parku. Szczególnie zaś zapraszam na dwie własne prelekcje w niedzielę: „Jak postępować z ciętymi tulipanami” oraz „Współczesna tulipomania”. Podczas pierwszej powiem w jakich warunkach przechowywać cięte kwiaty tulipanów i co zrobić, aby jak najdłużej zachowały dekoracyjność w wazonie. W drugiej, zaczynając od XVII wiecznej holenderskiej tulipomanii, przedstawię przykłady współczesnych tulipanowych fascynacji i pasji, zwanych przez niektórych „nieuleczalną tulipanozą”. Zapraszam do Warszawy! Do Wilanowa! Na kolejną edycję Wystawy Tulipanów!


O autorze

Dariusz Sochacki

ur. w 1966 roku w Skierniewicach, absolwent Wydziału Ogrodniczego warszawskiej SGGW, specjalizacja z roślin ozdobnych; od października 1992 roku do listopada 2015 roku pracownik naukowy najpierw Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa, a potem Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, specjalista z zakresu ozdobnych roślin cebulowych (rozmnażanie, w tym kultury in vitro, diagnostyka wirusologiczna, uprawa i pędzenie) oraz roślinnych zasobów genowych; Doktorat nauk rolniczych z zakresu ogrodnictwa w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach w 2002 roku, sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych działającego przy Instytucie Ogrodnictwa (od 1994 roku), wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach (2008-2015). Od 1 grudnia 2015 roku adiunkt w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. Stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie rolnictwo i ogrodnictwo nadany przez Radę Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie w 2019 roku. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i doniesień konferencyjnych, ponad 100 artykułów popularno-naukowych, dwóch książek popularnych opublikowanych w Wydawnictwie Działkowiec („Rośliny cebulowe w ogrodzie”, 2006 i „Dalie”, 2010), współautor trzech oryginalnych odmian roślin ozdobnych (narcyz ‘Heweliusz’ i ‘Passat’ oraz tulipan ‘Agalia’).