Pierwiosnki to rośliny, które wyglądają tak sympatycznie, że trudno nie uśmiechnąć się na ich widok. Zwłaszcza jeżeli patrzymy na odmianę dwukolorową, w której płatki są inaczej zabarwione na zewnątrz, a inaczej na środku. Wygląda to trochę tak, jakby mniejszy kwiatek leżał na większym. Prymulki kojarzą się z wiosną, radością, zabawą albo… dziecięcą kolorowanką…


Reklama

Prymulka to świetna roślina do domu na zimę – jej kolorowe kwiaty wnoszą świeżą energię, poprawiają atmosferę w domu dając domownikom nadzieję na szybkie nadejście wiosny. Nie jest to przypadek – nazwa naukowa rośliny pochodzi od słowa primus (pierwszy) i zdrobnienia -ulus, co ma oznaczać wczesnowiosenne kwitnienie, typowe dla tej rośliny w naturze. Prymula to rodzaj, do którego zalicza się około 500 gatunków. W naturze można je spotkać w Europie i Azji, a najliczniej w Chinach i Himalajach, gdzie zasiedlają murawy i łąki, skaliste urwiska oraz lasy. Istnieje mnóstwo dziko występujących gatunków prymuli, ale też wiele jest uprawianych jako roślina ozdobna, z przeznaczeniem do uprawy w domu lub w ogrodzie.

Które gatunki pierwiosnka należą do najpopularniejszych? Na pewno pierwiosnek bezłodygowy (Primula acaulis lub Primula vulgaris), który wygląda tak, jakby jego kwiaty były osadzone bezpośrednio na liściach. Jest to roślina do ogrodu, ale też do domu. Odmianą wartą uwagi jest ′Strawberry Delight′ o pięknej jasnoróżowej barwie kwiatów czy ‘Blue Zebra’, o niebieskich, paskowanych płatkach. W kwiaciarniach można także spotkać pierwiosnka kubkowatego (Primula obconica) o długich łodygach i kwiatach w szerokiej gamie kolorów: czerwono-białym, niebiesko-białym, białym, różowym, ciemnopomarańczowym, czerwonym, bordowym, a nawet niebieskim. Rośliny te wyglądają inaczej niż prymule bezłodygowe – ich kwiaty są zgrupowane wysoko, na szczycie łodygi, gdzie tworzą barwną chmurkę nad zielonymi liśćmi. Podobnie wyglądają kwiaty innego, mniej popularnego ale także dostępnego gatunku – pierwiosnka ślimakowatego (Primula malacoides). Jego kwiaty są nieco mniejsze, ale delikatne i piękne. Do wyboru jest wiele odmian o różnych kolorach: białych, fioletowych, różowych i czerwonych.

Prymula ′Strawberry Delight′
Prymula ‘Blue Zebra’
Prymula ‘Hethor champagne’
Primula vulgaris
Primula obconica
Primula obconica
Primula malacoides
Primula malacoides

Na co należy zwrócić uwagę kupując prymulkę?

  • Na pewno należy zwrócić uwagę na wielkość doniczki (w proporcji do rośliny), ilość kwiatów i pąków, średnicę i wielkość rośliny oraz stopień jej rozwoju. Prymulka nie powinna mieć przekwitniętych kwiatów czy pożółkłych liści.
  • W ofercie hurtowej prymule są oferowane w tzw. miksach – na jednej paletce mamy kwiaty w różnych kolorach.
  • Szkodniki, choroby, urazy mechaniczne – często kwiaty lub liście ulegają uszkodzeniu podczas transportu lub przechowywania.
  • Szara pleśń (botrytis) – pojawia się jeśli między liśćmi lub na kwiatach zalegała wilgoć.
  • Przesuszone podłoże – wskutek braku dostępu do wody prymula zacznie wiotczeć, jednak jest to roślina, która dość szybko się regeneruje po podlaniu.

Jak dbać o prymulki w domu?

  • Stanowisko powinno być jasne, ale nie w słońcu.
  • Prymule wolą chłodniejszą temperaturę powietrza i w takiej przetrwają dłużej.
  • Podlewać należy regularnie i nie dopuść do wyschnięcia bryły korzeniowej. Nie przelewać.
  • Usuwać przekwitnięte kwiaty, a będą wyrastały nowe. Po zakończeniu kwitnienia rośliny można przesadzić do ogrodu, by kilku miesiącach ponownie zakwitły. Niestety nie ma co liczyć na to, że pierwiosnek zakwitnie w domu, w doniczce, kolejny raz.

Pierwiosnki to kwiaty, które oczarują każdego. Dobrze prezentują się w grupach, można je także połączyć z innymi roślinami kwitnącymi w okresie zimowo-wiosennym, na przykład z narcyzami lub hiacyntami. Kolorowa grupa kwiatów w doniczkach będzie zachęcająco i przyjaźnie wyglądać w sklepowej witrynie albo w domu – jako kolorowy i wesoły akcent. Wystarczy zapewnić im wodę, trochę światła i chłodniejszą temperaturę, a odwdzięczą się wielotygodniowym kwitnieniem.


zdjęcia: floradania.dk, tekst: Biuro Kwiatowe Holandia

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl