W meandrach natury

19/07/2015

W pierwszy weekend lipca, gdy panowały tropikalne upały, już po raz piąty odbyły się w Szczecinie prestiżowe egzaminy praktyczne na tytuł florysty. Do egzaminu przystąpili  słuchacze Podyplomowych Studiów Florystyka, które od 2009 roku działają nieprzerwanie w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.


Reklama

Egzamin polegał na wykonaniu w regulaminowym czasie trzech prac: wiązanki ślubnej,  bukietu wiązanego w ręku oraz pracy dowolnej „Meandry natury”. Ocenę powstałych kompozycji przeprowadzili mistrzowie: Mariola Miklaszewska (przewodnicząca), Anna Nizińska oraz Janusz Wilas. Jak zwykle brano pod uwagę cztery główne elementy: pomysł, kolor, kompozycję i  technikę. Powstałe prace zostały pokazane na wystawie. Każdy zdający przygotował swoją własną interpretację zadań starając się czymś zaskoczyć – formą, użytym tworzywem, sposobem przygotowania konstrukcji itp. Oczywiście w świecie florystyki trudno o nowości, ale i tym razem słuchaczom udało się zaskoczyć jury i zwiedzających. Z ciekawszych materiałów pojawiła się m.in. pianka akustyczna, papier ścierny, fornir, szalgmetal, a z roślin – kwiaty tujałki zatokowej, kwiatostany kardu, chryzantemowych aksamitek i rutewki Delavay’a. Ponadto floryści poddali transformacjom liście (zwijanie, warstwowanie, rozczesywanie) uzyskując w pracy atrakcyjną ich teksturę. Kompozycje były oceniane w systemie 100. punktowym zgodnie z regułami ustanowionymi przez FLORINT. Słuchacze dodatkowo zdawali także egzamin przed Zachodniopomorską Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie uzyskując na całe życie zawód.

 

1 (1)

 

Egzaminy florystyczne to nie konkursy, na powstanie danej pracy ma wpływ wiele osób i zdarzeń, aczkolwiek klasyfikacja jest ważnym wątkiem i budzi emocje. Dzięki niej możemy uporządkować dominujące trendy we florystyce, co nie jest zawsze łatwe i jednoznaczne. Poniżej prezentuję punktację:

 

W kategorii wiązanka ślubna

I miejsce – Ilona Bartłomiejska (87,6 p.)

II miejsce ex aequo – Anna Krzywiec (86,7 p.) oraz Karolina Pazoła (86,7 p.)

III miejsce – Łukasz Wierzbiński (84,3 p.)

 

W kategorii bukiet wiązany w ręku

I miejsce – Sylwia Stasiak (92,8 p.)

II miejsce – Łukasz Wierzbiński (87,5 p.)

III miejsce – Karolina Pazoła (87,3 p.)

 

W kategorii praca dowolna „Meandry natury”

I miejsce – Beata Kulig (94,5 p.)

II miejsce – Łukasz Wierzbiński (88,2 p.)

III miejsce – Ewa Kusińska (87,5 p.)

 

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zdobyła Beata Kulig, druga była Karolina Pazoła, a trzeci Łukasz Wierzbiński. Wszystkim młodym adeptom sztuki florystycznej opuszczających uniwersyteckie mury gratuluję zakończenia kolejnego etapu edukacji i życzę rozkwitu talentu na indywidualnej już drodze twórczej.

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.