W dniach 3-5.09.2021 r. już po raz 47 odbyło się Święto Róży. Przy tej okazji warto napisać kilka słów o Kutnie położonym w centralnej Polsce. Jest to jedyna miejscowość, która posiada własną królową.


Reklama

Tegoroczna królowa róż Kaja Górska.

Dziesięć lat temu, w nawiązaniu do wieloletniej tradycji uprawy róż i różanych wystaw, powstało założenie promocji Kutna jako miasta róż. Pomysł wpłynął bardzo korzystnie na postrzeganie miejscowości oraz na wygląd przestrzeni miejskiej. Miasto zmieniło się bardzo. Ulice i skwery zostały wyremontowane i obsadzone tysiącami różanych krzewów. Róże kwitną tu wszędzie, w przestrzeni publicznej i w prywatnych ogrodach. Tablice z nazwami ulic mają różowy kolor i charakterystyczne różane logo. Różowe są przystanki autobusowe, a restauracje oferują różane przysmaki. Można spróbować różanych lodów, ciasteczek, lemoniady, zjeść różanego burgera, a nawet różane sushi.

W czasie Święta Róży zjeżdżają do miasta sprzedawcy różanych produktów takich jak kosmetyki, biżuteria i wiele innych. Nie brakuje oczywiście stoisk z krzewami róż.

Jarmark różany.

Mieszkańców Kutna aktywizują różnorodne różane projekty takie jak konkurs „ Wyróżnij się” promujący amatorską uprawę róż.

Koordynacją różanych wydarzeń i organizatorem Ogólnopolskiej Wystawy Róż jest Kutnowski Dom Kultury. Instytucja ta jest tworzona przez ludzi poświęcających się z pasją pracy: dyrektora Radosława Rojewskiego, wicedyrektor Weronikę Lenarczyk i grono pracowników. Wieloletnim kierownikiem artystycznym różanej wystawy jest Agnieszka Dąbrowska-Walczak, która w tym roku, wraz z mistrzynią florystyki Anną Nizińską obchodziły 30 rocznicę pracy przy tworzeniu Święta Róży.

Agnieszka Dąbrowska-Walczak i Anna Nizińska

Otwarcie tegorocznego, 47 Święta Róży odbyło się na scenie ustawionej w centrum miasta. Uroczystość uświetnił pokaz kreacji floralnych autorstwa mistrzyni florystyki Małgorzaty Szwagiel.

Otwarcie tegorocznego, 47 Święta Róży. Na zdjęciu prezydent miasta Zbigniew Burzyński i Królowa Róż
Pokaz strojów dekorowanych kwiatami.

Program różanego święta obfitował w wiele atrakcji. Ogólnopolska Wystawa Róż, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, odbyła się w namiocie ustawionym przed domem kultury, a aranżacje florystyczne przeniesiono do przestrzeni miejskiej.

Floryści przybyli z całej Polski stworzyli kwiatowe instalacje wzbudzające zachwyt wśród publiczności.

Ogólnopolska Wystawa Róż
Kwiatowa karuzela
Instalacje w Parku Traugtta
Pływająca wyspa
Instalacja w Parku Traugutta
Różana fotobudka

Florystyczna rodzina poświęciła jeden z wieczorów na symboliczne pożegnanie niedawno zmarłej koleżanki Kariny Maćkowiak, która przez kilka lat współtworzyła kwiatowe aranżacje Święta Róży.

Wieczór pamięci Kariny.

Na tegorocznym Święcie Róży nie zabrakło tradycyjnych wydarzeń. Polskie Towarzystwo Różane zorganizowało Panel Różany złożony z wykładów dotyczących historii i współczesnej uprawy róż. Odbyły się: pokaz florystyczny Małgorzaty Szwagiel oraz warsztaty florystyczne prowadzone przez Annę Kurnik i Magdalenę Kabałę-Pachuc.

Pokaz florystyczny.
Ogólnopolska Wystawa Róż
Panel Różany

W czasie 47 Święta Róży rozstrzygnięto kilka różanych konkursów. W najważniejszym dla producentów, Profesjonalnym Konkursie Różanym o Złotą Różę OWR Kutno 2021 najwyższe miejsca zajęły:

  • Złota Róża – producent: Baranowscy odmiana: Heimatmelodie, hodowca Hans Yurgen Evers 2000
  • Srebrna Róża – producent: Rosarium Szkółka Róż Chodun odmiana Marchenzauber, hodowca Kordes 2003
  • Brązowa Róża – producent: Rosarium Szkółka Róż odmiana Mozart, hodowca Lambert 1936
Różane laureatki konkursu dla producentów.

Najpiękniejszą różą wystawy, wybraną przez publiczność, została Aphrodite, producent: Rosarium Szkółka Róż Chodun, hodowca Rosen Tantau 2006.

Zwyciężczyni konkursu publiczności róża Aphrodite.

Do Amatorskiego Konkursu Różanego swoje róże zgłosiło wielu mieszkańców Kutna. Ostatecznie, zwyciężyła róża z numerem 82, z ogrodu Mirosławy Misiewicz.

Róże zgłoszone do Amatorskiego Konkursu Różanego

Święto Róży po raz kolejny zachwyciło mieszkańców i przyjezdnych. Impreza pełna gwaru, kolorów, zapachów i wspaniałych kompozycji florystycznych przyciągnęła tysiące widzów. Jeżeli ktoś nie miał nigdy okazji uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu powinien odwiedzić Kutno w pierwszy wrześniowy weekend przyszłego roku, podczas 48 Święta Róży.

Floryści tworzący aranżacje kwiatowe 47 Święta Róży.

Zdjęcia – Kutnowski Dom Kultury, autorzy: ZazaProjekt, Adam Pietrusiak Fotografia, Łukasz Stasiak Fotografia.

O autorze

Joanna Ocicka

Mistrz florystyki, nauczyciel. Prowadzi kwiaciarnię internetową i szkolenia florystyczne pod marką 4kwiaty. Uwielbia spędzać czas z ludźmi zafascynowanymi florystyką tak jak ona.