Wystawa Tulipanów organizowana przez Muzeum Króla Jana III i Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych powróciła do Wilanowa po dwuletniej przerwie.


Reklama

W tym roku zaprezentowano około 5 tysięcy kwiatów, w prawie 100 odmianach uprawianych na kwiat cięty przez polskich producentów.

Dominowały rośliny o kwiatach pełnych oraz fryzowanych. Najmniej pokazano tulipanów papuzich, jedynie dwie odmiany. Jak powiedział dr hab. Dariusz Sochacki, kurator wystawy, powodem ograniczenia produkcji tej grupy były bardzo wysokie ceny cebul w 2021 r.

Jednobarwny, o intensywnej barwie, tulipan papuzi ‘Parrot Prince’:

‘Parrot Prince’

Jedną z nowych, mocnych odmian pokazanych na wystawie, była ‘Red Gold’ wyeksponowana w skrzynce do hydroponiki, przy okazji prezentacji metody pędzenia cebul.

‘Red Gold’
‘Red Gold’

Wśród nowości, wzrok przyciągała ustawiona w dużej grupie i różnych stadiach rozwoju odmiana ‘Icoon’ o pełnych kwiatach w odcieniach koloru pomarańczowego.

Tulipan ‘Icoon’

Tulipany fryzowane pokazano w wielu barwach. Odmiana ‘Purple Circus’ zwracała na siebie uwagę strzępiastą strukturą płatków oraz połączeniem kolorów od białego, przez bladoróżowy, po wyrazisty, intensywny róż.

‘Purple Circus’

Specjaliści od florystyki ślubnej nie przejdą obojętnie obok tulipana ‘Dreamer’ przypominającego swoim wyglądem najdelikatniejsze róże. Bukiet ślubny z dodatkiem tych kwiatów zachwyci nie jedną pannę młodą.

Tulipan ‘Dreamer’

Tulipany `’Mango Charm’ przykuwały uwagę zwiedzających swym nieoczywistym kolorem.

‘Mango Charm’

Całość wystawy uzupełniały aranżacje florystyczne umieszczone w naczyniach nawiązujących stylem do miejsca ekspozycji.

Znalazło się również miejsce dla innych kwiatów cebulowych. Mogliśmy zobaczyć posadzone w szklanych naczyniach: szafirki, krokusy, hipeastrum, tulipany i narcyzy niskich odmian.

Osobną przestrzeń wygospodarowano dla narcyzów uprawianych na kwiat cięty.

Dopełnieniem wystawy były aranżacje florystyczne mistrzyni florystyki Karoliny Ładyżyńskiej – Skrzypek, wykonane na pokazie online.

Po raz pierwszy połączono wystawę stacjonarną z wykładami online. Dzięki tej formie można obejrzeć na stronie muzeum, nagrania z wydarzenia. Wykłady zostały przygotowane przez dr hab. Jadwigę Treder, dr hab. Agnieszkę Krzymińską oraz dr hab. Dariusza Sochackiego.

Atrakcją wystawy był cykl warsztatów dla dzieci i dorosłych przygotowany przez muzeum. Uczestnicy nauczyli się: jak zrobić tulipany z tkaniny, dekorować doniczki techniką decoupage, wyklejać kolorowe kartki z motywem kwiatowym.

Miłośnicy kwiatów mogli kupić na kiermaszu towarzyszącym ekspozycji: tulipany do wazonu, cebule kwiatowe i sadzonki bylin.

Pomimo powrotu zimy wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po pałacowym parku. Tulipany w oranżerii zachwycały swoją urodą przynosząc odwiedzającym wiele radości, o czym napisali w księdze pamiątkowej.

Producenci, którzy dostarczyli kwiaty na wystawę:

zdjęcia: Joanna Ocicka

O autorze

Joanna Ocicka

Mistrz florystyki, nauczyciel. Prowadzi kwiaciarnię internetową i szkolenia florystyczne pod marką 4kwiaty. Uwielbia spędzać czas z ludźmi zafascynowanymi florystyką tak jak ona.