Covid-19 sprawił, że musieliśmy uzbroić się w cierpliwość, aby znów móc wyjść na zewnątrz i cieszyć się kreatywnym pięknem. Na szczęście wskaźniki infekcji spadły, a organizatorzy wystawy Floralies Ghent (Gandawskie Floralia – red.) mieli okazję tchnąć nowe życie w to piękne, historyczne i znane na całym świecie wydarzenie.

Jak cudownie jest móc przechadzać się wśród wspaniałych kwiatów i roślin! Od 29 kwietnia do 8 maja miasto Gandawa było zdominowane przez Floralies. W tym czasie Ogród Botaniczny pełen był opowieści o innowacjach, badaniach i przyszłości ogrodnictwa. Belgia jest jednym z pionierów w dziedzinie kwiaciarstwa i nadal pracujemy nad tą przyszłością w typowy dla Belgii sposób! W „ICC Ghent”, „Floraliënhal” i „Het Kuipke”, gdzie przechadzamy się szlakiem kwiatów i roślin.

Belgia to nie tylko kraj wyjątkowych gatunków azalii i rododendronów, ale także rosną tu wyjątkowe bromelie, bambusy, hortensje, kalatea, phalaenopsis i inne storczyki… Tu rozpoczyna się ich droga do wszystkich zakątków świata! Dzięki wspaniałej współpracy ogodników i florystów podczas wystawy można było podziwiać je wyeksponowane w piękny sposób.

Ekologia

Bardzo pozytywnie trzeba ocenić również dbałość o zrównoważony rozwój. Wyraża się to nie tylko w poszukiwaniu innowacji przyjaznych dla środowiska, ale także w zwalczaniu szkodników za pomocą organizmów będących ich naturalnymi wrogami oraz w wyborze najbardziej przyjaznych gatunków drzew. Rośliny są teraz bardzo modne. Stanowią nie tylko wyrafinowaną dekorację naszego wnętrza, ale także zdobią tarasy i ogrody. Dodatkowo dzięki swojej naturalności pozytywnie wpływają na nasz nastrój i nasze zdrowie.

Ołtarz Gandawski w kwiatowej interpretacji

Belgia osiągnęła wiele sukcesów w sferze kwiatów, co również można zauważyć podczas tej wyjątkowej wystawy. Belgijscy floryści oddali hołd braciom Van Eyck. Podobnie jak słynni mistrzowie malarstwa, również nasi florystyczni mistrzowie postawili na szczegóły i wyrafinowanie, niejako sublimując naturę. Każdy florysta wybrał kawałek z Ołtarza Gandawskiego by go ożywić. Na przykład Moniek Vanden Berghe wybrała konie Rycerzy Chrystusa. Organiczne struktury doskonale współgrają tu z grzywą koni. Piękne storczyki Ansu Pure Vanda (ansu.eu) nadają tej historii szlachetnego charakteru. Bernadette Pichot wybrała muzykę. Z bambusem i pięknym asortymentem wyjątkowych kwiatów sprawiła, że ​​Van Eyck znów zabrzmiał. Ivan Poelman zafascynował się barankiem, który otrzymał miejsce na różanym ołtarzu. Dirk De Goede wybrał książki, które rozświetlił kwiatami. Z Charlotte Bartholomé odkrywamy promienne kwiatowe słońce, a Aymeric Chaouche składał hołd Evie. Haruko Noda stworzył poetyckie tłumaczenie kwiatowego splendoru. Wim De Ruyver i Nele Destoop wybrali sceny z kwiatami i roślinami, a Carl Depuydt mistycyzm.

Moniek Vanden Berghe
Moniek Vanden Berghe
Bernadette Pichot
Bernadette Pichot
Bernadette Pichot
Bernadette Pichot
Ivan Poelman
Ivan Poelman
Charlotte Bartholomé
Charlotte Bartholomé
Haruko Noda
Haruko Noda

Mój raj – Mój światowy ogród

“My Paradise – My Worldly Garden” (“Mój raj – Mój światowy ogród”) to kolejny temat wystawy, który został pięknie sportretowany min. przez belgijskiego mistrza, Stefana Van Berlo z jego zaawansowaną technicznie kreacją. Z kolei Sören Van Laer pokazał hamak z egzotycznymi kwiatami pośród modnej zieleni zawieszonej w specjalnych kulach (floriate.com). Tomas De Bruyne postawił w centrum uwagi azalie Hortinno. Pieter Vanneste stworzył nieskończony kwiatowy raj dzięki koncepcji z kwiatami i lustrami, a dla Jana Deriddera raj był niekończącą się spiralą kwiatów. (…). Tania Huyghe użyła naturalnych materiałów i plecionych form jako tła dla belgijskich kwiatów, podczas gdy Tom De Houwer zbudował prawdziwy bambusowy pałac. Daniël Ost oddał hołd rowerowi w Kuipke, przedstawiając emblematyczny kwiatowy rower z wysublimowanymi roślinami. To nie jest wyczerpujący opis… wystawa oferowała dużo więcej do zobaczenia i dużo więcej kwiatowych talentów do odkrycia. Po prostu to trzeba zobaczyć na własne oczy!

Stefan Van Berlo
Stefan Van Berlo
Sören Van Laer
Sören Van Laer
Tom De Houwer
Tom De Houwer
Jana Deridder
Jana Deridder

Kontynuujemy spacer do przyjemnego centrum Gandawy. Historie kwiatowe można było również podziwiać w Domu Prowincjalnym Het Huis van Alijn oraz w pięknym Hotelu d’Hane Steenhuyse na Veldstraat. Gandawscy floryści Frank Van Cauwenberghe, Bart De Rocker (Amfore), Bluet, Into The Wild Bloemen… oraz florysta z Brugii Frederek Van Pamel postawili ten ostatni budynek w centrum uwagi! Nawet niektóre restauracje w Gandawie wprowadziły do menu kwiatowy akcent, specjalnie z okazji tego kwiatowego festiwalu!

Autor: An Theunynck

Zdjęcia dzięki uprzejmości An Theunynck

Żródło: Floraliën Gent 2022 – Een wandeling door het paradijs

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl