Świeży zielony, biały, błękitny, głęboki fiolet, liliowy i różowy. Hortensja to niezwykły kwiat, który występuje w wielu pięknych kolorach – od jasnych pastelowych aż po bardziej intensywne odcienie. Ich średnica dochodzi nawet do 25 cm, a kształt jest kulisty. Hortensja to symbol lata, okresu upalnych dni, długich wieczorów i dusznych nocy. Jej miękkie, okrągłe i dekalinie pierzaste kwiaty pasują do przeróżnych aranżacji, a ich wielkość pozwala na łatwe zagospodarowanie dużych przestrzeni.


Reklama

Hortensja pochodzi z Azji i przybyła do Europy wraz z pierwszymi okrętami holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Popularność zyskała około 1735 roku – sadzono go zarówno w ogrodach zamkowych, jak i w zwykłych gospodarstwach. Obecnie najczęściej dostępną w sprzedaży hortensją jest Hydrangea macrophylla, z kwiatami o kulistym kształcie. Istnieją zarówno odmiany pojedyncze, jak i podwójne, od małych o średnicy 8-10 cm do bardzo dużych o średnicy 25-30 cm. H. macrophylla jest dostępna w kilkudziesięciu odmianach –  w kolorach białym, różowym i zielonym, a nawet krwistoczerwonym. Oprócz jednokolorowych istnieją również odmiany dwukolorowe. Hodowca może też zabarwić kwiaty na niebiesko dodając do wody specjalny barwnik. W sierpniu dostępnych jest około 150 różnych odmian. Oprócz ciętego kwiatu z okrągłymi gronami kwiatowymi, plantatorzy oferują również hortensję H. paniculata z białymi i zielonymi kwiatami w kształcie pióropuszów.

Fot.: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Na co zwrócić uwagę przy zakupie hortensji?

  • Na wygląd hortensji bardzo mocno wpływają warunki uprawy (światło, substancje odżywcze, czas uprawy) i  mogą one dawać bardzo różne wyniki dla tej samej odmiany. Dlatego kupując ten kwiat na rynku hurtowym warto poprosić o zdjęcie produktu w czasie rzeczywistym, szczególnie przy zakupach dokonywanych przez Internet.
  • Sprawdź wysokość, dojrzałość, średnicę kwiatu oraz czy jest to hortensja o zmienionym kolorze. Łodyga powinna być mocna, prosta i nieskręcona.
  • Kwiat musi być wolny od szkodników i chorób. Hortensje mogą być czasami zaatakowane przez tzw. szarą pleśń, która pojawia się na kwiatach lub liściach.

Fot.: Funnyhowflowersdothat.co.uk
Fot.: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Wskazówki dotyczące pielęgnacji ciętych hortensji

  • Kwiaty mogą przetrwać w wazonie od 3 do 4 tygodni. Aby przedłużyć ich świeżość umieść je w świeżej, zimnej wodzie z dodatkiem odżywki dla kwiatów ciętych. Podcięcie rośliny przedłuży jej żywotność nawet o ponad tydzień.
  • Hortensje lubią się napić. Dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość wody (2/3 wysokości wazonu), a jeśli mocujesz je w gąbce florystycznej, to pamiętaj aby ją dokładnie namoczyć. Oczywiście nie zapomnij o podcięciu końcówki łodygi, aby zapewnić roślinie dobry pobór wody.
  •  Jeśli kwiaty opadają, to odetnij 3-5 cm końcówki łodygi i pozostaw je w chłodnym miejscu owinięte w papier na około trzy godziny, aby mogły wrócić do formy.
  • Staraj się unikać metalowych lub cynkowych pojemników; szklany wazon jest lepszy.
  • Usuń nadmiar liści i niedojrzałe lub niepotrzebne pędy boczne. Liście nie mogą zalegać w wodzie – powoduje to szybki rozwój bakterii, co z kolei zmniejsza żywotność kwiatów ciętych.
  • Nie umieszczaj wazonu z hortensjami w przeciągu, w pełnym słońcu lub obok miski z owocami.
  • • Upewnij się, że w wodzie nie ma zanurzonych liści. Powoduje to szybki rozwój bakterii , co zmniejsza żywotność kwiatów ciętych.
Fot.: Funnyhowflowersdothat.co.uk

Źródło: Funnyhowflowersdothat.co.uk

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl