Jakikolwiek prezent chcesz sprawić najbliższej osobie, to zawsze dołącz do niego kwiaty. Dlaczego? Dlatego, że kwiaty na prawdę sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Mają one silny, korzystny i utrzymujący się przez kilka dni wpływ na nastrój osób, które je otrzymują. Ta niezwykła właściwość kwiatów została udowodniona w badaniach uniwersyteckich, które przeprowadzono w 2005 roku.


Reklama

Kwiaty są uprawiane wszędzie na świecie. Są transportowane z jednego kontynentu na drugi, układane, sprzedawane i w cały ten proces zaangażowanych jest mnóstwo ludzi. A przecież kwiaty nie są nam potrzebne by przetrwać: nie można ich zjeść, nie można się nimi ogrzać. Mimo to otaczamy się nimi od tysięcy lat. Czy jest to tylko wzorzec kulturowy, który przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie, czy może istnieje jakiś inny powód, który sprawia, że są one nam potrzebne? Okazuje się, że tak. Według profesor Jeannette Haviland-Jones z Uniwersytetu Rutgersa kwiaty mogą pełnić ważniejszą rolę w naszym życiu niż nam się wydaje. Przeprowadzane przez nią badania wykazały, że obecność kwiatów wpływa na poprawę naszego stanu emocjonalnego: daje uczucie satysfakcji z życia, wyzwala pozytywne emocje, poprawia nastrój, redukuje stres, niepokój i przygnębienie. Otaczanie się kwiatami więc jest zdrową i naturalną metodą, dzięki której możemy poprawić swoją kondycję psychiczną, a to przekłada się na wszystkie aspekty naszego życia.

Badania profesor Haviland-Jones trwały 10 miesięcy i obejmowały kilka różnych eksperymentów, w ramach których uczestnicy otrzymywali kwiaty lub inne podarunki. Badacze chcieli dowiedzieć się czy kwiaty mają pozytywny wpływ na nasz stan emocjonalny i czy jest on na tyle silny, by wywołać również pozytywny wpływ na nasze zachowania społeczne oraz na pamięć.

Kwiaty wywołują prawdziwą radość

W eksperymencie wzięło udział 147 kobiet w rożnym wieku. Uczestniczki badania wiedziały, że otrzymają prezent, ale nie wiedziały jaki. Ta „tajemnica” miała na celu zaobserwowanie ich pierwszej, prawdziwej reakcji na podarunek. Niektóre kobiety otrzymały bukiet kwiatów, a inne kosz owoców lub świecę, czyli przedmioty o bardziej użytkowym charakterze. Wszystkie prezenty miały porównywalną wartość i były atrakcyjnie zapakowane. Gdy przeanalizowano wyniki okazało się, że każda kobieta, która dostała kwiaty reagowała uśmiechem Duchenne’a. Jest to rodzaj uśmiechu, który angażuje mięśnie wokół oczu powodując uniesienie policzków do góry. Uśmiech ten jest uważany przez psychologów za najbardziej szczery i wyrażający autentyczną radość. Kobiety obdarowane innymi prezentami również reagowały pozytywnie, jednak ich reakcje nie były tak oczywiste jak w przypadku grupy “kwiatowej”. W ramach eksperymentu przeprowadzono również wywiady z uczestniczkami, zarówno przed jak i kilka dni po otrzymaniu prezentu. Badacze chcieli dowiedzieć się czy kwiaty wywołują długotrwały, pozytywny wpływ na emocje. Okazało się, że tak właśnie jest. Wyniki pokazały, że lepszy nastrój utrzymywał się w przez dłuższy czas właśnie u tych kobiet, które zostały obdarowane kwiatami.

Kwiaty nas zbliżają

Kolejny eksperyment miał badać wpływ kwiatów na zachowania społeczne. Wzięło w nim udział ponad 120 uczestników – mężczyzn i kobiet – którzy nie byli świadomi, że biorą udział w badaniu. Sprawdzano min. ich reakcję na obdarowanie pojedynczym kwiatem lub długopisem, które były wręczane w miejscu publicznym: w windzie. Okazało się, że otrzymanie przedmiotu od nieznajomej osoby zawsze wywoływało kontakt wzrokowy niezależnie czy były to kwiaty czy długopis. Jednak kwiaty wywoływały “wyższy poziom zachowań społecznych”, takich jak uśmiech czy inicjowanie rozmowy. Kwiaty sprawiały również, że osoby w windzie zmniejszały dystans, jaki dzielił ich w windzie, co w ogóle nie miało miejsca w przypadku wręczania długopisu.

Kwiaty wspomagają pamięć

W kolejnym eksperymencie badano seniorów w podeszłym wieku – rezydentów domu spokojnej starości. Chciano sprawdzić czy obecność kwiatów, które pozytywnie wpływają na nastrój, przyczyni się również do poprawy ich pamięci i zachowań towarzyskich (które pogarszają się wraz z depresją). Uczestników eksperymentu poproszono o prowadzenie dziennika. Niektórzy otrzymali jeden bukiet, inni po pewnym czasie otrzymali drugi, a jeszcze inni musieli zadowolić się jednym kwiatkiem. Wyniki tego badania pokazują, że ilość kwiatów miała znaczenie – ci którzy otrzymali ich więcej mieli lepszy nastrój, a efekt był dłuższy. Kwiaty wpłynęły również pozytywnie na ich umiejętność rozwiązywania zadań testujących pamięć, choć nie wpłynęła na poprawę ich zachowań społecznych.

Podsumowując, kwiaty to coś więcej niż tylko rośliny. Są niezwykłe, bo sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi. Dzięki nim życie staje się łatwiejsze i piękniejsze, ponieważ możemy spojrzeć na otaczające nas naturalne piękno. Jeśli więc szukasz prezentu dla ukochanej osoby, to już wiesz jaki będzie idealny!


Źródło: https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/147470490500300109

O autorze

Forum Kwiatowe

Dostarczamy treści dla florystów, właścicieli kwiaciarń i freelancerów. Masz coś do powiedzenia o florystyce i chcesz się tym podzielić z innymi miłośnikami kwiatów? Dowiedz się jak dołączyć do grona autorów. O autorach forumkwiatowe.pl