Dla niektórych jesień to tylko czas poprzedzający zimę, ale nie dla florysty. Jesień to przede wszystkim bogactwo materiałów roślinnych, które można wykorzystać w wielu różnego rodzaju aranżacjach. W kompozycjach tworzonych o tej porze roku często pojawiają się kolorowe liście, dynie, owoce dzikiej róży. Dzisiaj chciałabym zaprezentować bukiet, w którym wykorzystałam właśnie te materiały. Zobaczcie jak wykonać – krok po kroku – jesienny bukiet na kryzie z kolorowych, jesiennych liści. Taki jak na zdjęciu poniżej:


Reklama

Materiały potrzebne do wykonania bukietu

Materiały roślinne:
róża czerwona 3 szt.
goździk bordo 3 szt.
sedum 5 szt.
alstremeria 5 szt.
owoce róży 4 szt.
pistacja 7 szt.
trawa setaria 5 szt.
mech
liście dębu (większa ilość)
dynia

Materiały techniczne:
taśma florystyczna
druty zielone
druty żarzone
drut na kołku
klej na gorąco
sekator
nożyk florystyczny
cążki do drutu
rafia techniczna

Jak wykonać jesienny bukiet na kryzie z liśćmi:

W pierwszej kolejności wykonujemy konstrukcję dla kryzy z liści dębu. Wykorzystujemy do tego 10 drutów żarzonych. Efekt końcowy widoczny jest na zdjęciu poniżej.

Na drut na kołku nadziewamy zwinięte liście w taki sposób, aby utworzyły naturalną jesienną kryzę. Im bardziej kolorowe są liście, tym lepiej: niech będą wszystkie odcienie zieleni, żółci, pomarańczu, czerwieni i brązu. Następnie gotową kryzę z liści mocujemy do konstrukcji wykonanej w pierwszym kroku. Robimy to za pomocą drutu.

Przygotowujemy dodatkowe elementy dekoracyjne. Z mchu robimy kulkę, owijamy ją zielonym drutem z kołka i za pomocą kleju na gorąco mocujemy do drutu zielonego grubości 1,2-1,4. Takich kulek z mchu robimy około 8 sztuk. W ten sposób przygotowane elementy z mchu owijamy taśmą florystyczną, aby druty się nie przesuwały podczas układania ich w bukiecie.

Następnie wykonujemy podobną dekorację z liści dębu: mocujemy kilka liści do drutu i także zabezpieczamy taśmą florystyczną. Liście zwijamy w podobny sposób jak te na kryzie. Takich dekoracji wykonujemy ok. 5 szt.

Dynię mocujemy najlepiej na grubszym, szaszłykowym patyku (aby nie uległa szybkiemu gniciu od kontaktu z drutem).

Następnym krokiem jest przygotowanie roślin do bukietu. Czyścimy je z liści wysoko, aby późniejsze wiązanie w bukiecie było pozbawione niepotrzebnych elementów. Bukiet rozpoczynamy od układania w środkowej części elementów zielonych, czyli pistacji, tworząc tzw. bazę. Następnie dokładamy kwiaty i elementy dekoracyjne. Bukiet układamy spiralnie. Na końcu dokładamy dynię ozdobną. Związujemy rafią techniczną w kolorze zielonym i podcinamy końcówki łodyg pod kątem 45 stopni (zdrewniałe sekatorem, a miękkie nożykiem). Bukiet wstawiamy do wody i gotowe.

O autorze

Urszula Asanowicz

Podróż z kwiatami rozpoczęłam 17 lat temu, najpierw jako samouk czytając książki o kwiatach i ich układaniu, później poprzez szkolenia. Uczyłam się między innymi u Roberta Miłkowskiego, Katarzyny Grety Szymkowiak, Tomasza Maxa Kuczyńskiego, Izy Tkaczyk. Po drodze było wiele warsztatów i asyst dla wspaniałych mistrzów florystyki, nie tylko polskiej. Jestem osobą pracowitą i lubiącą angażować się w wydarzenia pomagające promować kwiaty i florystykę. Zawsze chętna do pomocy, uśmiechnięta, może trochę zakręcona... W 2021 roku zdobyłam tytuł mistrza florystyki w Akademii Marioli Miklaszewskiej i chciałabym dalej rozwijać się kwiatowo-zawodowo.