Mistrzostwa florystyczne w Szczecine

01/12/2013

W Szczecinie po raz pierwszy mistrzostwa florystyczne odbyły się w centrum handlowym. Miejscem rozgrywek była Galeria Kaskada. Na świecie organizacja konkursów florystycznych w epicentrach komercji nie jest niczym nowym. Doskonałym przykładem jest Berlin, gdzie latem przyszłego roku w centrum Arkadia już po raz trzeci odbędą się zmagania najlepszych niemieckich florystów. Organizacja w galeriach handlowych różnorakich eventów, jak wystawy, pokazy mody, spotkania z celebrytami to rodzaj przynęty dla klientów. Publiczność ma równe szanse udziału w danym wydarzeniu, nikt nie jest lepszy czy gorszy, w odróżnieniu od np. hermetycznych wernisaży dla wybrańców.


Reklama

W Szczecinie I Krajowe Mistrzostwa Pomorza Zachodniego, zorganizowane przez galerię Kaskada i Stowarzyszenie Florystów Polskich, przyciągnęły tłumy zwiedzających. Ludzie nie kryli zachwytu nad oryginalnością prac, żywo komentowali co im się podoba, a co nie, dopingowali swoich faworytów.

Konkursy florystyczne to najbardziej obiektywna forma oceny możliwości twórczych florysty. Tutaj nie ma miejsca na fotomanipulację, fotoszopy i retusze. To nie egzamin w szkole, gdzie uczeń konsultuje prace. Na zawodach liczą się przede wszystkim samodzielność, pomysł i umiejętności, dlatego tak niewielu ma odwagę w nich startować. W konkursach udział biorą najlepsi, nie inaczej było na Pomorzu Zachodnim. W zawodach wystąpiły najambitniejsze florystki rejonu: Joanna Chabierska, Maja Felińska, Katarzyna Gad, Marta Grdeń, Małgorzata Makarewicz i Alina Sendłak. Każda posiada bogaty dorobek z zakresu florystyki potwierdzony państwowym dyplomem z nadanym tytułem na podstawie zdanych egzaminów izbowy.

autor pracy: Marta Helena Grdeń

praca: Marta Helena Grdeń

 

W ramach mistrzostw należało wykonać bukiet ślubny/ozdobę ślubną, dużą formę „Z wiatrem i pod wiatr” oraz wieniec „Bajeczne święta”. Do dyspozycji zawodniczek były przygotowane profesjonalne stanowiska o powierzchni 9 m2. Uczestniczki mistrzostw wykazały się nowoczesnym spojrzeniem na florystykę, stosowały niekonwencjonalny materiał, miały niezwykłą śmiałość w prowadzeniu linii i łączeniu barw. Powstały bardzo różne prace, niektóre proste w odbiorze, inne z ukrytą treścią zmuszały do myślenia.

Jury, pod przewodnictwem Roberta Miłkowskiego oceniło prace zgodnie z regułami ustalonymi przez International Florist Organisation. Pierwsze miejsce i tytuł Mistrza zdobyła Marta Grdeń, I wicemistrzem została Joanna Chabierska a II wicemistrzem Maja Felińska. Publiczność także głosowała i przyznała nagrodę Alinie Sendłak. Pozostaje pogratulować laureatkom, życzyć im rozwoju, i bardzo podziękować za możliwość pokazania swoich twórczych prac na żywo tak szerokiej publiczności.

O autorze

Piotr Salachna

Profesor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Założyciel i kierownik Podyplomowych Studiów Florystyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, doktor z zakresu roślin ozdobnych, dyplomowany mistrz florystyki, międzynarodowy sędzia florystyki.